Mozek střelce z Vegas je vzácný exemplář, vědci jsou fascinování jeho zkoumáním

Las Vegas/Stanford - Měsíc uplynul od střelby v Las Vegas, během které čtyřiašedesátiletý Američan Stephen Paddock zabil 58 lidí a skoro 500 jich zranil. Vyšetřovatelé okamžitě začali pátrat po jeho motivu, když však všechny stopy vedly do slepé uličky, svoji naději vložili do toho, že by třeba případné anomálie na mozku střelce mohly ledacos vysvětlit.

Jenže pitva mrtvého těla a hlavy střelce nic neobvyklého nenašla. Jenže s ostatky masového vraha ještě není konec, nyní Paddockův pečlivě zakonzervovaný mozek míří do univerzitních laboratoří ve Standfordu, kde už se vědci nemůžou dočkat, až ho začnou podrobně zkoumat.

Pro mnohé je Stephen Paddock jeden z nejhorších vrahů a střelců v dějinách Spojených států, pro výzkumníky je to však raritní exemplář, který se jen tak nevidí. Neurologové věří, že možná dokáží objevit biologické stopy, kteří patologové na pitevně přehlédli. Pokud nějaký objev učiní, mohlo by to pomoci i vyšetřovatelům, aby konečně rozlouskli složitý případ.

Paddock je složitý případ i pro psychiatry. Před tím, než spustil masovou střelbu, údajně nevykazoval žádné známky schizofrenie. Měl řadu nepříliš vydařených románků, ale posledních pár let měl spokojený a stabilní vztah s Marilou Danley. Jeho příbuzní a blízcí se nevšimli, že by měl potíže se sebeovládáním. Má čistý trestní rejstřík a o politiku se příliš nezajímal. Měl brát léky na úzkost, ale neměl dluhy ani jiné problémy, které by u něj mohly vyvolat stres.

Paddockův bratr Eric v rozhovoru novinářům řekl, že doufá, že vědci při důkladném zkoumání na něco narazí. Podle něj je jedna z nejhorších věcí, když nevíte příčinu. Vědci tvrdí, že stačí i nepatrná změna ve struktuře nebo chemických procesech v mozku, aby to od základů změnilo naši osobnost. "Pokud lépe porozumíme jeho mozku, pak možná se nám v budoucnu podaří podobným incidentům zabránit," řekl David Eagleman, vedoucí katedry vědy a práva na Stanfordské univerzitě.

Lasvegaský šerif Joe Lombardo novinářům řekl, že patologové na mozku Paddocka neobjevili žádné viditelné změny, jako by byl například nádor. Malý tumor na mozku byl objeven třeba u Charlese Whitmana, který v roce 1966 vyšplhal na střechu Univerzity v Texasu, odkud pak zastřelil 13 lidí. Není však jasné, zda nádor skutečně může za jeho vražedné chování.

Tým vědců ve Standfordu povede neurolog Hannes Vogel, který každoročně zkoumá v průměru 250 mozků. Nyní by výzkumníci chtěli zavést důkladnou mikroskopickou analýzu. Vogel věří, že i sebemenší změna může mít vliv na naše rozhodování, sociální dovednosti, uvažování a úsudek. Hledat budou i stopy po nemocích, jako je Alzheimer.

Vyšetřovatelé teď vkládají veškeré naděje do Standfordských vědců, protože je to jejich poslední stopa. Potom budou muset případ uzavřít nejspíš jako nevyřešený. Mnoho lidí se přitom domnívá, že problém nebude na mozku, ale spíše v "srdci a duši". Paddock nemusel mít žádné problémy, mohl to být jen velice osamělý a prázdný člověk, což ho vedlo ke spáchání tak hrozného činu.

Související

Stephen Paddock (střelec z Las Vegas)

Oběti masakru v Las Vegas se dohodly na vyrovnání za stamiliardy dolarů

Přeživší a příbuzní 58 obětí masakru v Las Vegas z roku 2007 se dohodli s firmou MGM Resorts provozující hotel, z něhož se střílelo, na finančním vypořádání v celkovém objemu nejméně 735 milionů dolarů (téměř 17,2 miliardy korun). Podle agentury Reuters to dnes uvedly právnická firma zastupující oběti i společnost MGM Resorts International.

Více souvisejících

střelba na koncertě v Las Vegas (2. října 2017) Stephen Paddock (střelec z Las Vegas)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy