Co s podezřelými teroristy? Řešení je prosté, zní z USA

NÁZOR – Během své předvolební kampaně Donald Trump sliboval, že „napěchuje (detenční centrum v zálivu Guantánamo) darebáky“ a naznačoval, že je otevřený možnosti soudit před tamními vojenskými komisemi také americké občany, připomíná editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm konstatuje, že pochybné fungování těchto vojenských soudů se opět dostalo na přetřes v souvislosti s trestním stíháním Sajfulláha Saipova, který je podezřelý ze spáchání teroristického útoku v New Yorku z minulého týdne.

Rychlá a tvrdá spravedlnost

Ministr spravedlnosti Jeff Sessions označil Guantánamo za „velmi dobré místo“ pro zadržování osob podezřelých z terorismu, poukazuje vlivný server. Dodává, že Trump zase minulý týden naznačoval, že Saipov by měl být poslán do této věznice.

„Saipov nakonec nezamířil na Guantánamo, ale do federální soudní síně, kde bude čelit trestnímu obvinění,“ konstatuje Washington Post. Tento postup označuje za nejlepší možný a Bílý dům, své rétorice navzdory, si zřejmě uvědomil, že z opakování chyb ohledně Guantánama neplyne žádný přínos.

Žalobci předpokládají, že Saipov zabil osm lidí, když najel vypůjčenou dodávkou na cyklostezku na jižním Manhattanu, přičemž inspiraci čerpal u Islámského státu, rekapituluje editorial. Odkazuje také na Trumpovu odpověď na dotaz novinářů, zda by Saipova poslal na Guantánamo – prezident by dle svých slov takovou možnost „zajisté zvážil“.

Trump později označil justiční systém za „vtip a výsměch“ a konstatoval, že Saipov si zaslouží „mnohem rychlejší a mnohem tvrdší (spravedlnost), než jakou máme nyní“, připomíná washingtonský deník.

Ještě týž den ministerstvo spravedlnosti nicméně Saipova obvinilo z terorismu u civilního soudu, podotýká Washington Post. Dodává, že navzdory Trumpovým návrhům, které podpořili také republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham, není zdaleka jisté, že americká vláda má pravomoc jednat se Saipovem jako s válečným zajatcem a postavit ho před vojenský soud.  

„A jak Trump zřejmě zjistil následující den, justiční systém ukázal, že dokáže vykonávat ‚rychlou a tvrdou spravedlnost‘ vůči osobám usvědčeným z terorismu,“ deklaruje editorial. Připomíná, že pouhé dva dny před obviněním Saipova americká vláda oznámila, že i Mustafa al-Imam podezřelý z útoků na diplomatické objekty USA v libyjském Benghází z roku 2011 bude souzen u federálního soudu, ačkoliv byl zatčen v zahraničí.

Chaos a bahno

Zatímco Trump přemýšlí o poslání Saipova na Guantánamo, tamní systém soudních vojenských komisí zabředává do chaosu, varuje Washington Post. Poukazuje na stanovisko právníků zastupujících vězně obžalované ze zosnování útoku na americkou vojenskou loď USS Cole, kteří údajně nemohou z etických důvodů hájit své klienty, jelikož by je při poradách s mandanty mohla vláda odposlouchávat.

Vojenský soudce v reakci obvinil generála, který dohlíží na všechny obhájce působící na Guantánamu, z pohrdání soudem a nařídil mu domácí vězení, podotýká vlivný deník. Doplňuje, že právní bitva pokračuje, ačkoliv představitelé Pentagonu generálovi trest pozastavili.

„Toto není ‚rychlá spravedlnost‘ a Trumpova administrativa učinila správné rozhodnutí, když odmítla toto bahno prohlubovat,“ kvituje vlivný server. Zdůrazňuje, že i „rychlá a tvrdá spravedlnost“ musí stále naplňovat právní standardy a Trumpovy tweety požadující trest smrti pro Saipova podkopávají nejen žalobu proti podezřelému Uzbekovi, ale také sílu a nezávislosti amerického justičního systému.

Je dobře, že prezident vložil svou důvěru v pracovníky ministerstva spravedlnosti, kteří budou soudit Saipova v souladu s veškerými existujícími právními možnostmi, ale nepřekročí je ani o píď, kvituje Washington Post. Dodává, že Trump by měl nyní mlčet a nechat spravedlnost pracovat.

Související

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Guantanamo U.S. Base Terorismus Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu (31. 10. 2017) Sayfull Saipov

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy