NÁZOR – Během své předvolební kampaně Donald Trump sliboval, že „napěchuje (detenční centrum v zálivu Guantánamo) darebáky“ a naznačoval, že je otevřený možnosti soudit před tamními vojenskými komisemi také americké občany, připomíná editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm konstatuje, že pochybné fungování těchto vojenských soudů se opět dostalo na přetřes v souvislosti s trestním stíháním Sajfulláha Saipova, který je podezřelý ze spáchání teroristického útoku v New Yorku z minulého týdne.
Rychlá a tvrdá spravedlnost
Ministr spravedlnosti Jeff Sessions označil Guantánamo za „velmi dobré místo“ pro zadržování osob podezřelých z terorismu, poukazuje vlivný server. Dodává, že Trump zase minulý týden naznačoval, že Saipov by měl být poslán do této věznice.
„Saipov nakonec nezamířil na Guantánamo, ale do federální soudní síně, kde bude čelit trestnímu obvinění,“ konstatuje Washington Post. Tento postup označuje za nejlepší možný a Bílý dům, své rétorice navzdory, si zřejmě uvědomil, že z opakování chyb ohledně Guantánama neplyne žádný přínos.
Žalobci předpokládají, že Saipov zabil osm lidí, když najel vypůjčenou dodávkou na cyklostezku na jižním Manhattanu, přičemž inspiraci čerpal u Islámského státu, rekapituluje editorial. Odkazuje také na Trumpovu odpověď na dotaz novinářů, zda by Saipova poslal na Guantánamo – prezident by dle svých slov takovou možnost „zajisté zvážil“.
Trump později označil justiční systém za „vtip a výsměch“ a konstatoval, že Saipov si zaslouží „mnohem rychlejší a mnohem tvrdší (spravedlnost), než jakou máme nyní“, připomíná washingtonský deník.
Ještě týž den ministerstvo spravedlnosti nicméně Saipova obvinilo z terorismu u civilního soudu, podotýká Washington Post. Dodává, že navzdory Trumpovým návrhům, které podpořili také republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham, není zdaleka jisté, že americká vláda má pravomoc jednat se Saipovem jako s válečným zajatcem a postavit ho před vojenský soud.
„A jak Trump zřejmě zjistil následující den, justiční systém ukázal, že dokáže vykonávat ‚rychlou a tvrdou spravedlnost‘ vůči osobám usvědčeným z terorismu,“ deklaruje editorial. Připomíná, že pouhé dva dny před obviněním Saipova americká vláda oznámila, že i Mustafa al-Imam podezřelý z útoků na diplomatické objekty USA v libyjském Benghází z roku 2011 bude souzen u federálního soudu, ačkoliv byl zatčen v zahraničí.
Chaos a bahno
Zatímco Trump přemýšlí o poslání Saipova na Guantánamo, tamní systém soudních vojenských komisí zabředává do chaosu, varuje Washington Post. Poukazuje na stanovisko právníků zastupujících vězně obžalované ze zosnování útoku na americkou vojenskou loď USS Cole, kteří údajně nemohou z etických důvodů hájit své klienty, jelikož by je při poradách s mandanty mohla vláda odposlouchávat.
Vojenský soudce v reakci obvinil generála, který dohlíží na všechny obhájce působící na Guantánamu, z pohrdání soudem a nařídil mu domácí vězení, podotýká vlivný deník. Doplňuje, že právní bitva pokračuje, ačkoliv představitelé Pentagonu generálovi trest pozastavili.
„Toto není ‚rychlá spravedlnost‘ a Trumpova administrativa učinila správné rozhodnutí, když odmítla toto bahno prohlubovat,“ kvituje vlivný server. Zdůrazňuje, že i „rychlá a tvrdá spravedlnost“ musí stále naplňovat právní standardy a Trumpovy tweety požadující trest smrti pro Saipova podkopávají nejen žalobu proti podezřelému Uzbekovi, ale také sílu a nezávislosti amerického justičního systému.
Je dobře, že prezident vložil svou důvěru v pracovníky ministerstva spravedlnosti, kteří budou soudit Saipova v souladu s veškerými existujícími právními možnostmi, ale nepřekročí je ani o píď, kvituje Washington Post. Dodává, že Trump by měl nyní mlčet a nechat spravedlnost pracovat.
Související
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
USA (Spojené státy americké) , Guantanamo U.S. Base , Terorismus , Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu (31. 10. 2017) , Sayfull Saipov
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák