Jako aféra Watergate? V USA se schyluje k ničivé krizi, varuje profesor

NÁZOR – Z dvanácti bodů obžaloby na prvním místě stojí spiknutí proti Spojeným státům, zdůrazňuje profesor Lawrence Douglas, který přednáší práva na Amherst College. V komentáři pro server The Guardian rozebral vývoj poté, co byli bývalý manažer předvolební kampaně Donalda Trumpa Paul Manaford a jeho blízký spolupracovník Rick Gates obviněni z toho, že působili coby „neoficiální agenti“ vlády Ukrajiny a jejího bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Trump jako Nixon

„I při absenci dalších obvinění ohledně nelegálních vazeb mezi Trumpem a Rusy by tato zpráva byla mimořádná,“ konstatuje expert. Odkazuje přitom na další, neméně pozoruhodný vývoj ve vyšetřování, které vede Robert Mueller - George Papadopoulos, zahraničněpolitické expert a Trumpův poradce během jeho kampaně přistoupil na dohodu s vyšetřovateli a přiznal, že lhal FBI.

Papadopoulos lhal o rozhovoru s profesorem s blízkými vazbami na Kreml, který ho v dubnu 2016 informoval, že Moskva má údajně tisíce emailů obsahujících „špínu“ na Hillary Clintonovou, vysvětluje Douglas. Konstatuje, že Trump na zprávu reagoval předvídatelně a na Twitteru vzkázal, že veškerá obvinění proti Manafortovi se týkají činů, kterých se dopustil před nástupem do volebního týmu, přičemž instinktivně dodal, že skutečným předmětem vyšetřování by měla být „křivá Hillary“.

Prezident překvapivě pomlčel o Padapoulosovi; zřejmě z důvodu, že přiznání viny nelze zlehčovat jako lživou zprávu, spekuluje profesor. Doplňuje, že ačkoliv Trump má pravdu v tom, že Manafortovy údajné zločiny předcházely jeho práci pro volební kampaň, tweety šéfa Bílého domu začínají připomínat postoje Richarda Nixona, který zarputile popíral, že nařídil vloupání do komplexu Watergate.

„Muellerův zájem o Manaforta sahá jasně dál než k žalobě za výstřední praní špinavých peněz,“ pokračuje odborník. Připomíná, že Manafort se účastnil nechvalně známé schůzky v Trump Tower v červnu 2016, kde Trumpův syn Donald Jr. a zeť Jared Kushner jednali s ruskou právničkou Natalií Veselnickou, která s posvěcením Kremlu nabízela dodání materiálů proti Clintonové. Podle profesora je přitom nutné vyjasnit tyto aspekty schůzky: o čem se přesně jednalo, zda o ní byl Trump předem informován a co následovalo.

Tyto záležitosti by mohl Manafort pomoci osvětlit, domnívá se Douglas. Doplňuje, že z tohoto důvodu jsou poslední události mnohem více vypovídající – obviněním Manaforta a jeho spolupracovníka Ricka Gatese ve stejný den, kdy se Papadopoulos dohodl s vyšetřovateli, Mueller vyslal silný signál, spolupracovat se vyplácí.

Hrozí ústavní krize

Velkou otázkou podle profesora zůstává, jak bude Trump reagovat na další postup Muellerova vyšetřování. „Podle mého, zanedbatelné taktické záležitosti – jako zda Trump bude Manaforta omlouvat – nedokážou postihnout krizi, která se rozvíjí,“ píše právník. Konstatuje, že Trump má sice autoritářský instinkt, ale nikoliv strategický důvtip ruského prezidenta, který ho možná katapultoval do Bílého domu.

Trump se v poslední době uchyloval k bezprecedentní, přinejlepším morálně pochybné praxi osobního hodnocení lidí, které sám nominoval do vrcholných pozic v amerických vyšetřovacích orgánech, poukazuje expert. Vysvětluje, že pokud se chce setkat s kandidáty, kteří by jednou mohli soudit například Manaforta, prezident zřejmě - ne-li skutečně - brání spravedlnosti.

„Víme také, jak se Trump chová, je-li zahnán do kouta,“ zdůrazňuje Douglas. Tvrdí, že jedinou prezidentovou obranou bývá bezhlavý, lživý a neústupný útok a zdá se, že než by přiznal vlastní chybu či pochybné jednání, je spíše připraven odvolat vyšetřovatele Muellera, čímž by zemi uvrhl do ničivé ústavní krize.

Trump je prezidentem, kterého jeho vlastní ministr zahraničí nazval „zk*rveným debilem“, je obviňován, že má disciplínu jako rozmazlené dítě a tak malou sebekontrolu, že může rozpoutat jadernou válku, připomíná profesor. Podotýká, že tato slova nepocházejí od „nepřátel lidu“ v mainstreamových médiích, ale od osob z Trumpovy vlastní strany a administrativy.

Trump se podle Douglase kdysi obdivně vyjádřil o Mussoliniho výroku, že je lepší žít jeden den jako lev než sto let jako ovce. „Ten Trumpv den zřejmě přichází,“ varuje odborník.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Paul Manafort George Papadopoulos Robert Mueller (exšéf FBI)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy