Jako aféra Watergate? V USA se schyluje k ničivé krizi, varuje profesor

NÁZOR – Z dvanácti bodů obžaloby na prvním místě stojí spiknutí proti Spojeným státům, zdůrazňuje profesor Lawrence Douglas, který přednáší práva na Amherst College. V komentáři pro server The Guardian rozebral vývoj poté, co byli bývalý manažer předvolební kampaně Donalda Trumpa Paul Manaford a jeho blízký spolupracovník Rick Gates obviněni z toho, že působili coby „neoficiální agenti“ vlády Ukrajiny a jejího bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Trump jako Nixon

„I při absenci dalších obvinění ohledně nelegálních vazeb mezi Trumpem a Rusy by tato zpráva byla mimořádná,“ konstatuje expert. Odkazuje přitom na další, neméně pozoruhodný vývoj ve vyšetřování, které vede Robert Mueller - George Papadopoulos, zahraničněpolitické expert a Trumpův poradce během jeho kampaně přistoupil na dohodu s vyšetřovateli a přiznal, že lhal FBI.

Papadopoulos lhal o rozhovoru s profesorem s blízkými vazbami na Kreml, který ho v dubnu 2016 informoval, že Moskva má údajně tisíce emailů obsahujících „špínu“ na Hillary Clintonovou, vysvětluje Douglas. Konstatuje, že Trump na zprávu reagoval předvídatelně a na Twitteru vzkázal, že veškerá obvinění proti Manafortovi se týkají činů, kterých se dopustil před nástupem do volebního týmu, přičemž instinktivně dodal, že skutečným předmětem vyšetřování by měla být „křivá Hillary“.

Prezident překvapivě pomlčel o Padapoulosovi; zřejmě z důvodu, že přiznání viny nelze zlehčovat jako lživou zprávu, spekuluje profesor. Doplňuje, že ačkoliv Trump má pravdu v tom, že Manafortovy údajné zločiny předcházely jeho práci pro volební kampaň, tweety šéfa Bílého domu začínají připomínat postoje Richarda Nixona, který zarputile popíral, že nařídil vloupání do komplexu Watergate.

„Muellerův zájem o Manaforta sahá jasně dál než k žalobě za výstřední praní špinavých peněz,“ pokračuje odborník. Připomíná, že Manafort se účastnil nechvalně známé schůzky v Trump Tower v červnu 2016, kde Trumpův syn Donald Jr. a zeť Jared Kushner jednali s ruskou právničkou Natalií Veselnickou, která s posvěcením Kremlu nabízela dodání materiálů proti Clintonové. Podle profesora je přitom nutné vyjasnit tyto aspekty schůzky: o čem se přesně jednalo, zda o ní byl Trump předem informován a co následovalo.

Tyto záležitosti by mohl Manafort pomoci osvětlit, domnívá se Douglas. Doplňuje, že z tohoto důvodu jsou poslední události mnohem více vypovídající – obviněním Manaforta a jeho spolupracovníka Ricka Gatese ve stejný den, kdy se Papadopoulos dohodl s vyšetřovateli, Mueller vyslal silný signál, spolupracovat se vyplácí.

Hrozí ústavní krize

Velkou otázkou podle profesora zůstává, jak bude Trump reagovat na další postup Muellerova vyšetřování. „Podle mého, zanedbatelné taktické záležitosti – jako zda Trump bude Manaforta omlouvat – nedokážou postihnout krizi, která se rozvíjí,“ píše právník. Konstatuje, že Trump má sice autoritářský instinkt, ale nikoliv strategický důvtip ruského prezidenta, který ho možná katapultoval do Bílého domu.

Trump se v poslední době uchyloval k bezprecedentní, přinejlepším morálně pochybné praxi osobního hodnocení lidí, které sám nominoval do vrcholných pozic v amerických vyšetřovacích orgánech, poukazuje expert. Vysvětluje, že pokud se chce setkat s kandidáty, kteří by jednou mohli soudit například Manaforta, prezident zřejmě - ne-li skutečně - brání spravedlnosti.

„Víme také, jak se Trump chová, je-li zahnán do kouta,“ zdůrazňuje Douglas. Tvrdí, že jedinou prezidentovou obranou bývá bezhlavý, lživý a neústupný útok a zdá se, že než by přiznal vlastní chybu či pochybné jednání, je spíše připraven odvolat vyšetřovatele Muellera, čímž by zemi uvrhl do ničivé ústavní krize.

Trump je prezidentem, kterého jeho vlastní ministr zahraničí nazval „zk*rveným debilem“, je obviňován, že má disciplínu jako rozmazlené dítě a tak malou sebekontrolu, že může rozpoutat jadernou válku, připomíná profesor. Podotýká, že tato slova nepocházejí od „nepřátel lidu“ v mainstreamových médiích, ale od osob z Trumpovy vlastní strany a administrativy.

Trump se podle Douglase kdysi obdivně vyjádřil o Mussoliniho výroku, že je lepší žít jeden den jako lev než sto let jako ovce. „Ten Trumpv den zřejmě přichází,“ varuje odborník.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Paul Manafort George Papadopoulos Robert Mueller (exšéf FBI)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 7 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy