Washington - Donald Trump měl být pro Američany příslibem nového „amerického snu“. Zatím to spíš vypadá na noční můru. Alespoň to si myslí novinářka z amerického serveru The Huffington post.
Ve středu tomu byl přesně rok, kdy byl Donald Trump zvolen prezidentem USA na úkor bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Byla to šťastná volba? Americká novinářka Louise Rougová si myslí, v žádném případě.
„Podle průzkumů ztratily Spojené státy pod Trumpovým vedením respekt a místo toho, aby prezident sjednocoval všechny své spojence, děje se přesný opak a naši spojenci se raději vydávají vlastní cestou nezávislou na USA,“ píše ve svém článku.
Podobný názor sdílí i viceprezident mezinárodního Wilsonova výzkumného centra Aaron David Miller: „Je to galaktická katastrofa, Trumpova zahraniční politika je revoluční v nejhorším slova smyslu. Zbytek světa nad ním jen nevěřícně kroutí hlavou. Ostatní země ztratily dobrý kus důvěry v Ameriku.“
Rougová Trumpa obviňuje i z přehlížení amerických principů, na kterých stály Spojené státy dřív. „Trump nerespektuje Pařížskou klimatickou dohodu, vystoupil z Transpacifického partnerství, vyhrožuje postavením zdi mezi USA a Mexikem a jeho chvástavá rétorika o Severní Koreji zvýšila strach z jaderné války,“ uvedla. „To nemůže skončit dobře,“ doplňuje Stephen Walt, profesor z Harvardu.
Profesor Walt uvedl, že největší rozdíl mezi Trumpem a jeho předchůdci vidí ve vztahu k elementárním věcem, jako jsou svoboda, demokracie a rovnoprávnost. „Dejte si to do souvislosti se vztahy prezidenta s autoritářskými pohlaváry, jakým je například Vladimir Putin, a máte odpověď na otázku, proč se postavení USA ve světě zhoršilo.
To dokazuje i výzkum společnosti Pew Research Center, která oslovila na 40 tisíc lidí z 37 zemí světa. „Trump a jeho činy jsou vesměs nepopulární a v mnoha zemích to zhoršilo pohled na USA,“ píše se ve zprávě. Většina neameričanů shledává Trumpa jako arogantního, netolerantního a nebezpečného. Jen pětina respondentů vyjádřila svou důvěru v současného amerického prezidenta.
Aaron David Miller komentoval výzkum ironicky: „Myslím, že není potřeba dělat výzkumy, abychom dospěli k závěru, že naši spojenci se k nám otáčejí zády. Využívají zkrátka příležitosti, kterou jim sám Trump nabídl.“
Louise Rougová nezapomíná připomenout obavu, s níž se očekávaly volby v evropských zemích po vítězství Donalda Trumpa. Existoval strach z toho, že populisté se dočkají úspěchů i na starém kontinentu. To se však ve většině případů nepotvrdilo. V Nizozemsku propadl ve volbách Geert Wilders a ve Francii se stal prezidentem muž, který se sám označil za „anti-Trumpa“ - Emmanuel Macron.
„Faktor Trumpa hrál určitou roli ve volbách v evropských zemích. Myslím, že si lidé raději několikrát rozmysleli, jestli stojí za to volit populisty,“ vyslovil svou domněnku Charles Grant, ředitel Centra pro evropské reformy.
Jak vidí Trumpa v Evropě dokládá i petice, kterou sepsali Britové jako protest proti státní návštěvě amerického prezidenta. Dokument podepsaly téměř dva miliony Britů. Jako důvod protest uvedli autoři to, že by „Trump způsobil Jejímu Veličenstvu ostudu“.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Prezident USA , výročí
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 39 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek