Texas popravil Mexičana za znásilnění a vraždu, prý šlo o porušení mezinárodního práva

Mexiko – Texas za znásilnění a vraždu popravil Mexičana Rubéna Cárdenase Ramíreze. Mexický prezident Enrique Peña Nieto už postup americké justice odsoudil. Web Houston Chronicle uvedl, že Ramírez je pátým Mexičanem usmrceným v Texasu za zjevného porušení mezinárodního práva.

Nieto na twitter napsal, že poprava porušila rozhodnutí Mezinárodního soudního dvoru OSN v Haagu ohledně zacházení s mexickými vězni v USA. Podle Mexika nejde o vinu či nevinu, ale o respektování lidských práv.

Podle BBC byl Ramírez k trestu smrti odsouzen za únos, znásilnění a vraždu své 16leté sestřenice Mayry Lagunaové z roku 1997. Mexiko se na poslední chvíli snažilo jeho popravě zabránit a dokonce hovořilo o očištění jeho jména za pomoci nových metod testování DNA, americký nejvyšší soud ale takovou možnost nepřipustil a Ramírez po téměř 20 letech za mřížemi ve středu večer texaského času zemřel smrtící injekcí.

Sestra Lagunaové Roxanna Jonesová americkému listu Daily News poté řekla, že Ramírezova smrt zmírnila bolest rodiny. „Slova nemohou popsat, jakou úlevu znamená opravdový klid po tak dlouhé bolesti a strádání," uvedla.

Ve vykonání rozsudku vidí Mexiko porušení mezinárodního práva. „Důrazně odsuzuji popravu Mexičana Rubéna Cárdenase Ramíreze v Texasu, která porušuje verdikt Mezinárodního soudního dvora," uvedl mexický prezident. Soud v roce 2004 rozhodl, že Spojené státy nedodržely povinnosti stanovené mezinárodním právem, když v 51 případech, včetně toho Ramírezova, neinformovaly Mexiko o zatčení jeho občanů. Navíc jim podle soudu odepřely právo na konzulární pomoc.

Soud v Haagu následně nařídil proces s Ramírezem obnovit, ale americký nejvyšší soud v roce 2008 rozhodl, že verdikt soudu v Haagu není pro soudy v USA závazný. Odborníci podle Daily News míní, že právní asistence mohla Ramírezovi u soudu pomoci, neboť k přiznání mohl být dotlačen po hodinách vyslýchání. Vinu 41letý Mexičan na veřejnosti odmítal, a to i ve svém posledním vzkazu rodině.

„Pro vládu Mexika tato záležitost není o vině či nevině, ale o respektování lidských práv a spravedlivého procesu," citovala agentura AFP mexického generálního konzula v Texasu Carlose Gonzáleze Gutiérreze.

Související

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Vladimir Putin

Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc

Mexické úřady nebudou schopny zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) během jeho plánované návštěvy v říjnu, kdy se bude konat inaugurace nové prezidentky Claudie Sheinbaumové. Uvedl to prezident Manuel López Obrador na tiskové konferenci.

Více souvisejících

Mexiko popravy Texas, USA Trest smrti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy