Rusko i USA mají za sebou masivní nukleární manévry. Nikoho to ale nezajímá

Moskva/Washington - Spojené státy americké i Ruská federace uskutečnily koncem října obrovské nukleární manévry, o kterých však nikdo nemluví. Přitom jakékoliv zprávy ze Severní Koreje ohledně jaderného programu si okamžitě vyslouží titulky na předních stránkách deníků.

Zvláštností je, že ani o jedné z vojenských akcí neinformoval žádný americký deník. Přitom jakékoliv ruské aktivity byly doposud ve světle vyšetřování kolem prezidentských voleb považovány za "konspiraci" a média jim věnovala pozornost prakticky každý den. Současné manévry obou státu mohly být při sebemenší chybě naprosto katastrofální.

Ještě s větším podivem přitom je, že oba státy na sebe vzájemně nijak nereagovaly, píše list The national Interest. Vždyť administrativy si nenechají ujít jedinou příležitost k tomu, aby druhou stranu mohly řádně nařknout z porušování světového míru či zbytečnému zaneřádění planety radioaktivním odpadem.

Ze zpráv dostupných z ruského tisku víme, že Rusko celkem odpálilo čtyři rakety středního doletu, tři z nich byly otestovány na ponorkách. Všechny byly přitom typy, které mohou nést jaderné hlavice. O amerických testech toho víme ještě méně, ruský tisk však na adresu Washingtonu posměšně poznamenal, že jejich reakce připomínala "útok opilce na mnohem silnějšího protivníka".

Zatímco ruská strana trvá na tom, že jejich testy jsou zaměřené na Blízký východ a boj s Islámským státem, Spojené státy se zase schovávají za výmluvu, že vše je součástí příprav na případnou eskalaci severokorejské krize. Jisté však je, že oba manévry silně připomínaly trénink během studené války a Moskva s Washingtonem si vyslaly vzkaz, že jsou na sebe připravení.

Zvláštností také je, že svět zůstává bez komentáře, co se obou akcí týče, k situaci se nevyjádřila ani Čína. Podle odborníků se státy snaží informace o testech držet co nejdále od médií z toho důvodu, že by to mohlo vyvolat nesouhlas u obyvatelstva.

Jak Rusko, tak i USA nyní potřebují sehnat v rozpočtu peníze na domácí záležitosti, jako je špatná lékařská péče a pojištění, je potřeba investovat do infrastruktury i vzdělání a zelené energie. Na tyhle věci nejsou v rozpočtu peníze, ale na nové nukleární zbraně je místo vždycky.

Související

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Více souvisejících

Rusko Utah, USA Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 5 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy