Google opět pod palbou: Po masových střelbách propaguje dezinformace

Mountain View (Kalifornie, USA) - V době, kdy úřady identifikovaly střelce v kostele v Sutherland Springs, Texas, Google na sebe opět upozornil nelichotivě, když jeho vyhledávač nabídl jako první ve výsledcích dezinformace a konspirační teorie. Přitom se na společnost valila už v minulosti kritika, bezprostředně po masové střelbě v Las Vegas jeho kanál YouTube na hlavní stránce opět propagoval videa s falešnými informacemi.

Pokud jste si po střelbě v kostele v Texasu vyhledali jméno střelce "Devin Patrick Kelley", jako první výsledek dostanete odkaz na články Paula Josepha Watsona, člověka spojeného s ultrapravicí, který je přispěvatelem mnoha konspiračních webu, jako je InfoWars nebo Prison Planet. Podle Watsona byl Kelley členem antify, ačkoliv neměl svá tvrzení ničím podložená.

Google příspěvky od Watsona nejenže dal do kolonky "Hlavních událostí", což je nejspíš první věc, které si uživatel všiml. Několikrát Watsona propagoval i v panelu pro nejčtenější příspěvky na Twitteru. Vedle Watsona pak vyhledávač vyzdvihoval mylné informace o tom, že střelec Kelley konvertoval k islámu, byl to příznivec Bernieho Sanderse, nebo že vystupoval pod krycím jménem Samir Al-Hajeeda.

Nicméně podle potvrzených zpráv byl Kelley bývalým členem amerického letectva, který byl propuštěn za špatné a násilné chování. V minulosti byl souzen za domácí násilí, kterého se měl dopouštět na ženě a synovi, a policií byl znám jako agresor. Policie už na začátku vyloučila možnost, že by byl napojen na radikály, ačkoliv jeho motiv zůstává neznámý.

Propagace falešných zpráv pak měla reálné důsledky, mnoho politiků, kteří si přečetli zprávy od Googlu, pak několikrát použili špatné jméno útočníka, stalo se tak i v přímém přenosu. Například republikánský politik za Texas Vicente Gonzalez v živém vysílání televize CNN několikrát zopakoval jméno Sam Hyde, což se shoduje i se jménem známého televizního komika, kterého označil za útočníka zodpovědného za lidské životy.

Během lasvegaského masakru v říjnu vyhledávač propagoval zprávy o tom, že Stephen Paddock byl motivován svou opozicí a nenávistí vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, server YouTube zase na hlavní stránku připnul videa, která tvrdila, že střelba na koncertě v Las Vegas je falešná a že má jen v lidech vyvolávat strach. To pobouřilo hlavně přeživší a rodiny obětí.

Podle technických odborníků za to může špatně napsaný algoritmus, který využívají stránky jako Google, Youtube nebo Facebook. Nastavené algoritmy mají za úkol přinášet co nejvíce chytlavé titulky, které by mohly bát mezi lidmi populární. Bohužel co si lidé jednou přečtou na internetu, většinou tomu i věří a dlouho trvá je přesvědčit o opaku. Google se vyjádřil, že posílí lidskou práci, aby pracovníci měli napříště kontrolu nad tím, co se ve vyhledávání skutečně objevuje.

Související

Více souvisejících

Google Boj proti dezinformacím a fake news Střelba v USA střelba na koncertě v Las Vegas (2. října 2017) střelba v Sutherland Springs (Texas USA 5.11.2017)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Aktualizováno před 37 minutami

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Protesty zemědělců pokračují. Hranice se Slovenskem je místy neprůjezdná

Zemědělci dnes zastavili provoz v Hodoníně na hraničním přechodu na Slovensku. Kolem 9:00 začaly pomalu jedoucí stroje komplikovat příjezd do Hodonína, a asi o půl hodiny později zcela zastavily na hranicích, čímž vytvořili kolonu, kterou nebylo možné projet. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy