Rok 2018? Čeká nás vážně divoká jízda, přišlo varování

NÁZOR – Doznání Michaela Flynna může znamenat značné právní problémy pro amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho nejbližší okruh, soudí bývalý ruský diplomat Vladimir Frolov. Mezinárodněpolitický analytik v komentáři pro server Moscow Times ale konstatuje, že situace zřejmě nepoškodí již tak problematické americko-ruské vztahy.

Nic zcela nového

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem předně klesly na historické minimum, a je proto obtížné klesat hlouběji, pokud by obě strany nechtěly jít do války, což nechtějí, uvádí Frolov. Dodává, že vznesená obvinění a Flynnovo doznání navíc nepřinášejí nic zcela nového.

„Věděli jsme, že FBI odposlouchávala Flynnovy rozhovory s ruským velvyslancem loni v prosinci – od FBI se čeká, že bude velvyslancův telefon monitorovat,“ vysvětluje analytik. Připomíná, že americké tajné služby také věděly, že Flynn s dnes již bývalým ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem debatoval o Obamových protiruských sankcích a pomáhal koordinovat ruskou odpověď.

Mnozí předpokládají, že Flynn v diskuzích o delikátních otázkách s cizí mocností nevystupoval na vlastní pěst, ale do jisté míry jménem Trumpovy kampaně, poukazuje bývalý diplomat. Podotýká, že nově odtajněné emaily Trumpova přechodného týmu a Flynnovo čestné prohlášení skutečně potvrzují, že jednal na rozkaz shora a zůstává pouze nejasné, zda ten přišel od Jareda Kushnera, viceprezidenta Mikea Pence či samotného Trumpa.

Trump sice popírá, že by o podstatě Flynnových rozhovorů s Kisljakem věděl, ale jeho tweet z 30. prosince 2016 vychvalující Putinovo rozhodnutí nevyhostit v odvetě americké diplomaty naznačuje opak, podotýká Frolov. Za novinku označuje jen zjištění, že právě Trumpova kampaň žádala Moskvu, aby situaci neeskalovala, čímž podrývala Obamovu politiku a porušila slib, že Trumpův přechodný tým nebude provádět zmatečné kroky vůči Rusku.

„Je stále nejasné, zda měl Flynn příkaz říct ruské straně, že Trumpova administrativa na oplátku uvolní sankce kvůli zásahům do (amerických) voleb a zeslabí sankce kvůli Ukrajině,“ pokračuje zkušený diplomat. Připouští, že Flynnův rozhovor s Kisjakem mohl porušit Loganův zákon zakazující soukromým osobám vést zahraniční politiku, ale není podle něj zřejmé, zda se opatření vztahuje na členy prezidentova přechodného týmu či designovaného poradce pro národní bezpečnosti, především pokud by jednal na rozkaz zvoleného prezidenta.

Zajímavý je podle Frolova motiv uvedených rozhovorů, jelikož se zdá, že Trumpův tým se více než o Obamovy sankce staral o ruské zásahy do voleb, které by mohly zpochybnit Trumpovo vítězství, jak napsal bezpečnostní poradce Trumpa K. T. McFarland v emailu dalším členům přechodného prezidentského týmu. Tento email prozradil snahu Trumpovy kampaně zaměřit se na zlepšení vztahů s Moskvou, které byla považováno jako zásadní krok pro rozšíření amerických možností vůči Sýrii a Íránu, podotýká analytik. Dodává, že tato pozice je naivní, ale nikoliv nelegální.

Důkaz chybí

Není rovněž jasné, zda tajné vyjednávání Trumpova týmu s Moskvou o uvolnění sankcí a zlepšení vztahů představovalo součást dohody za tajnou ruskou pomoc při shromažďování špíny na demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou, uvádí odborník. Konstatuje však, že dokud Flynn či někdo jiný z Trumpova blízkého kruhu neposkytne nezpochybnitelný důkaz, příběh o ruském vměšování se nebude mít pro Trumpa žádné politické, natož právní důsledky.

Kisljak paradoxně poskytl Flynnovi alibi ohledně ruských zásahů, když odmítl požadavek Flynna s Kushnerem, aby Moskva zablokovala rezoluci Rady bezpečnosti OSN kritizující Izrael, kterou Obamova administrativa nechala projít, připomíná Frolov. Domnívá se, že bude důležité sledovat, jak Flynn do prosincových rozhovorů s Kisljakem angažoval Kushnera, který během jednání žádal o vytvoření tajného komunikačního kanálu mezi Moskvou a prezidentským přechodným týmem v ruském diplomatickém objektu.

„Ačkoliv Kushnerův bizarní požadavek může být vysvětlen jeho nezkušeností v zahraniční politice, může také naznačovat již existující vztah mezi (Trumpovou) kampaní a Moskvou, který poskytuje kontext, jež by mohl dosahovat nelegální tajné operace,“ píše analytik. Soudí, že Flynnovo doznání, na jehož základě se dá očekávat další spolupráce s vyšetřovateli, může mít větší vliv v případu údajného maření spravedlnosti Trumpem než na kauzu ruských zásahů do voleb.  

Pokud vyšetřovatel Mueller dokáže, že Flynn ohledně svých telefonátů s ruským velvyslancem lhal FBI a jednal na prezidentův rozkaz a Trump si toho byl jasně vědom, byť tvrzení veřejné popíral, obvinění z maření spravedlnosti bude výrazně pravděpodobnější, míní Frolov. Dodává, že skutečným dopadem tohoto mnohovrstevnatého skandálu zatím zůstává eliminace jakékoliv šance na urovnání americko–ruských vztahů, a to alespoň do doby než vyšetřování dospěje k nějakému závěru.  

Není představitelné, že Trumpova administrativa změní přístup k Rusku při absenci větších změn v ruských postojích, navíc za situace kdy vyšetřovatelé hodnotí všechny emaily Trumpovy kampaně obsahující slovo „Rusko“, deklaruje vysloužilý diplomat. Dodává, že v roce 2018 nás čeká „divoká jízda“.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Michael Flynn (generál) Donald Trump Jared Kushner

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

OSN, ilustrační fotografie.

Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci

Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudní dvůr by mohl své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

včera

Joe Biden

Biden oznámil vznik fondu na podporu světové demokracie

Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii oznámil vznik nového fondu s 690 miliony dolarů (asi 15 miliardami korun) na podporu demokracie ve světě, konkrétně svobodných voleb, boje s korupcí nebo vývoje technologií, informovala agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

Papež František

Papež bude minimálně několik dní v nemocnici. Vatikán prozradil diagnózu

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom dnes podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá covid-19. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

včera

Belgická policie

V Belgii obvinili sedm lidí v souvislosti s terorismem

Belgické úřady obvinily sedm lidí kvůli "možným teroristickým útokům". Dnes to podle agentury Reuters oznámila federální prokuratura. V úterý informovala o zadržení osmi osob při raziích proti lidem podezřelým z plánování islamistického atentátu v Belgii.

Aktualizováno včera

Rafael Mariano Grossi

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, uvedly tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině. Po příjezdu do elektrárny Grossi sdělil ruským tiskovým agenturám, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně atomové elektrárny před boji, která by byla přijatelná pro všechny strany.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

V Polsku padl nejtvrdší trest od zrušení poprav. Za vraždu dcery

Soud v Poznani dnes poslal na doživotí do vězení ženu, která v roce 2021 zavraždila svoji tříletou dcerku. O podmínečné propuštění bude moci požádat teprve po 50 letech. Portál gazeta.pl píše, že jde o nejtvrdší rozsudek, jaký soud vynesl od zrušení trestu smrti v roce 1998.

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Trumpem už se zřejmě porota nebude tento týden zabývat, tvrdí média

Velká porota dohlížející na vyšetřování kauzy kolem amerického exprezidenta Donalda Trumpa a údajného úplatku pornoherečce zřejmě do konce týdne nebude v této věci dál konat. S odvoláním na informované zdroje o tom v noci na dnešek informovala média včetně agentury AP, podle které to znamená odsun očekávaného hlasování o obvinění Trumpa nejméně na příští týden. 

včera

Krym, ilustrační fotografie.

Krymem podle ukrajinského deníku otřásl výbuch

Městečkem Hvardijske (rusky Gvardějskoje) ve střední části Ruskem okupovaného poloostrova Krymu dnes otřásl výbuch, uvedl portál Ukrajinska pravda. Ve městě leží ruská letecká základna. Na komunikační platformě Telegram se objevily fotografie a videozáznamy zachycující sloup dýmu stoupajícím nad místem exploze. Oběti nebo škody podle prvních zpráv hlášeny nejsou.

Aktualizováno včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma Westinghouse. Objem zakázky bude podle energetické firmy ČEZ, která elektrárnu provozuje, v jednotkách miliard korun. Do Dukovan palivo dříve dodávala ruská firma TVEL, společnost ČEZ se však rozhodla dodavatele změnit z bezpečnostních důvodů po loňském napadení Ukrajiny Ruskem. 

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedla v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

Aktualizováno včera

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další z předpokládaných 2269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se před dnešním rozhodujícím vyjednáváním s europoslanci neshodly na společném postoji. Zatímco zastánci jádra, jako je Francie či Česko, chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti. 

Aktualizováno včera

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno včera

Mikuláš Bek

Česko projeví zájem o půjčku od Evropské komise, o výši se rozhodne později

Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise (EK) v minimální výši 2,9 miliardy eur (zhruba 68 miliard korun). Může být ale v závislosti na definitivně stanovených podmínkách Evropskou unií navýšena až na 11 miliard eur (asi 260 miliard Kč). Shodla se na tom dnes vláda při zasedání v Jeseníku, oznámil na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).

včera

včera

Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Zdroj: ČTK

Další zprávy