Russiangate je pro USA hrozbou. Nešťourejme se v tom, vyzývá odborník

Washington - Spojené státy i nadále vyšetřují ruskou intervenci v amerických prezidentských volbách, které se uskutečnily minulý rok. Donald Trump tehdy porazil Hillary Clintonovou. Zdaleka ne všichni se však domnívají, že vyšetřování ruského vlivu je dobrý nápad, především proto, že neexistují žádné hmatatelné důkazy. Jedním z nich je i odborník na Rusko profesor Stephen Cohen. Co podle něj vyšetřování může způsobit? To napsal na svém blogu na serveru Consortium News.

Stephen Cohen, muž, který přednáší na univerzitách v Princetonu a v New Yorku, se domnívá, že vyšetřování ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb není správné. Připomíná především to, že "za půldruhého roku vyšetřování nebyly předloženy žádné hmatatelné důkazy o 'Russia-gate'."

Podle něj nemají čtyři lidé, kteří byli v souvislosti s tímto obviněni, s Ruskem nic společného. "Žádné z těchto obvinění nemá nic společného s nečestnou tajnou dohodou s Ruskem, s výjimkou neoprávněných obvinění vůči Flynnovi," připomíná Cohen bývalého poradce prezidenta v otázce bezpečnosti a dlouholetého člena americké armády.

"Vedou se zoufalá vyšetřování, která se mermomocí snaží nalézt důkazy o tajných dohodách prostřednictvím ruských kontaktů. Snaží se o to, aby tyto kontakty byly zločinné nebo přinejmenším podezřelé. Každý, kdo je spojený s Rusy, je podezřelý," pokračuje Cohen a uvádí, že toto není ten správný postup.

"Takový postup je bezprecedentní, absurdní a nebezpečný. Dokonce možná víc než ideologie Joea McCarthyho, který hledal komunisty všude a ve všem. Znamenalo by to například, že by se podezřelými rázem staly desítky amerických korporací jen proto, že podnikají v Rusku," píše. 

Podle něj by se podezření v takovém případě mohlo vztahovat i na novináře, kteří "mají v Kremlu nepochybně svoje kontakty". "I já, když jsem dělal poradce dvěma neúspěšným kandidátům ve volbách, jsem měl své konexe v Rusku," tvrdí Cohen.

"Navrhovat, aby všichni takoví lidé upadli do podezření, je jako rozšiřovat stovky pomluv o politicích nebo nechat je, aby si najímali poradce nikoli z řad odborníků, ale jen ideology. Zastánci 'Russia-gate' jsou dnes tou největší bezpečnostní hrozbou pro Spojené státy," zlobí se Cohen.

Aktem, který by mohl tuto hrozbu ještě zvýšit, by byl podle Cohena předčasný konec ministra zahraničních věcí Rexe Tillersona. "Stále pokračuje úsilí ze strany vládních složek a sdělovacích prostředků, aby ministra zahraničí Rexe Tillersona nahradil někdo neokonzervativní a protiruský," tvrdí Cohen.

Cohen soudí, že to byl právě Tillerson, kdo se zasloužil o "zlepšení mezinárodních vztahů s Ruskem", které byly kvůli sabotáži předchozí vlády a "účelovým sankcím" prezidenta Baracka Obamy na bodě mrazu.

"Tillerson zjevně vytvořil "produktivní" pracovní vztah se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, který právě oznámil připravenost Severní Koreje zapojit se do jednání se Spojenými státy a dalšími vládami zapojenými do současné krize," píše Cohen.

Jeho další osud podle Cohena může být pro Spojené státy největší potenciální hrozbou. Kdyby se totiž na pozici ministra zahraničí objevil místo Tillersona někdo jiný, mohlo by to znamenat komplikace pro americko-ruské vztahy, což by se odrazilo například i v severokorejské otázce, píše Cohen.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Volby USA Michael Flynn (generál) Sergej Lavrov Rex Tillerson

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy