Russiangate je pro USA hrozbou. Nešťourejme se v tom, vyzývá odborník

Washington - Spojené státy i nadále vyšetřují ruskou intervenci v amerických prezidentských volbách, které se uskutečnily minulý rok. Donald Trump tehdy porazil Hillary Clintonovou. Zdaleka ne všichni se však domnívají, že vyšetřování ruského vlivu je dobrý nápad, především proto, že neexistují žádné hmatatelné důkazy. Jedním z nich je i odborník na Rusko profesor Stephen Cohen. Co podle něj vyšetřování může způsobit? To napsal na svém blogu na serveru Consortium News.

Stephen Cohen, muž, který přednáší na univerzitách v Princetonu a v New Yorku, se domnívá, že vyšetřování ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb není správné. Připomíná především to, že "za půldruhého roku vyšetřování nebyly předloženy žádné hmatatelné důkazy o 'Russia-gate'."

Podle něj nemají čtyři lidé, kteří byli v souvislosti s tímto obviněni, s Ruskem nic společného. "Žádné z těchto obvinění nemá nic společného s nečestnou tajnou dohodou s Ruskem, s výjimkou neoprávněných obvinění vůči Flynnovi," připomíná Cohen bývalého poradce prezidenta v otázce bezpečnosti a dlouholetého člena americké armády.

"Vedou se zoufalá vyšetřování, která se mermomocí snaží nalézt důkazy o tajných dohodách prostřednictvím ruských kontaktů. Snaží se o to, aby tyto kontakty byly zločinné nebo přinejmenším podezřelé. Každý, kdo je spojený s Rusy, je podezřelý," pokračuje Cohen a uvádí, že toto není ten správný postup.

"Takový postup je bezprecedentní, absurdní a nebezpečný. Dokonce možná víc než ideologie Joea McCarthyho, který hledal komunisty všude a ve všem. Znamenalo by to například, že by se podezřelými rázem staly desítky amerických korporací jen proto, že podnikají v Rusku," píše. 

Podle něj by se podezření v takovém případě mohlo vztahovat i na novináře, kteří "mají v Kremlu nepochybně svoje kontakty". "I já, když jsem dělal poradce dvěma neúspěšným kandidátům ve volbách, jsem měl své konexe v Rusku," tvrdí Cohen.

"Navrhovat, aby všichni takoví lidé upadli do podezření, je jako rozšiřovat stovky pomluv o politicích nebo nechat je, aby si najímali poradce nikoli z řad odborníků, ale jen ideology. Zastánci 'Russia-gate' jsou dnes tou největší bezpečnostní hrozbou pro Spojené státy," zlobí se Cohen.

Aktem, který by mohl tuto hrozbu ještě zvýšit, by byl podle Cohena předčasný konec ministra zahraničních věcí Rexe Tillersona. "Stále pokračuje úsilí ze strany vládních složek a sdělovacích prostředků, aby ministra zahraničí Rexe Tillersona nahradil někdo neokonzervativní a protiruský," tvrdí Cohen.

Cohen soudí, že to byl právě Tillerson, kdo se zasloužil o "zlepšení mezinárodních vztahů s Ruskem", které byly kvůli sabotáži předchozí vlády a "účelovým sankcím" prezidenta Baracka Obamy na bodě mrazu.

"Tillerson zjevně vytvořil "produktivní" pracovní vztah se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, který právě oznámil připravenost Severní Koreje zapojit se do jednání se Spojenými státy a dalšími vládami zapojenými do současné krize," píše Cohen.

Jeho další osud podle Cohena může být pro Spojené státy největší potenciální hrozbou. Kdyby se totiž na pozici ministra zahraničí objevil místo Tillersona někdo jiný, mohlo by to znamenat komplikace pro americko-ruské vztahy, což by se odrazilo například i v severokorejské otázce, píše Cohen.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Volby USA Michael Flynn (generál) Sergej Lavrov Rex Tillerson

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy