Co se děje s Trumpem? Známý analytik upozorňuje na zásadní změnu

NÁZOR - "Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem jsem říkal, že pokud něco udělá dobře, přiznám to," konstatuje politický analytik a komentátor Fereed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post připouští, že někteří lidé s tím mají problém, ale ujišťuje, že v nastoleném trendu hodlá nyní pokračovat.

Velký krok kupředu

Pozitivně Zakaria hodnotí páteční projev Trumpa na Světovém ekonomickém fóru, jelikož byl otevřený, inteligentní a smířlivý a přátelský, nikoliv odmítavý vůči světu. Poselství bylo v Davosu přijato extrémně dobře, a to jak předními americkými byznysmeny, tak účastníky z jiných zemí, kteří jsou v drtivé většině k Trumpovi skeptičtí, dodává analytik.

"Pokud projev odráží nový přístup prezidenta, bude to velký krok kupředu," pokračuje komentátor. Podotýká však, že problém Trumpa spočívá v tom, že druhý den ráno se může vydat zcela jiným směrem.

Trumpovo prezidentství se skládá ze tří částí, konstatuje Zakaria. Za první označuje cirkus - tweety, nadsazená tvrzení a představení v duchu reality show, za druhou temný populismus - demagogické útoky na menšiny, tisk a soudní moc, za třetí pak konvenčního republikánského prezidenta sledujícího běžnou stranickou agendu - daňové škrty, deregulaci a jestřábí zahraniční politiku na základě zavedených poradců, jakými jsou ředitel Národní ekonomické rady Gary Cohen či ministr obrany Jim Mattis.

"Cirkus nás může bavit a demagogie by nás měla pohoršovat, ale musí nás povzbuzovat Trump-republikán," píše analytik. Zdůrazňuje, že tomu tak není, protože osobně souhlasí se všemi myšlenkami, které Trumpův program předkládá - daňové škrty nadále považuje za fiskálně nezodpovědné, jelikož způsobí výraznou díru v americkém rozpočtu a povedou k podlomení veřejných investic a efektivního přesunu vládních zdrojů od bohatých k chudým, zatímco tlak na deregulaci naopak vnímá jako důležitou reformu administrativy, která se stala velkou zátěží a příliš složitou.

Trumpova opatření a povzbudivá rétorika nepochybně posílila důvěru byznysmenů, což je slovy bývalého Obamova ekonomického poradce Lawrence Summerse nejlevnějším ekonomickým stimulem, uvádí Zakaria. Za důležitější pak považuje to, že Trump-konvenční republikán - ať si o jeho opatřeních myslíme cokoliv - operuje v americkém systému a nesnaží se ho zničit.

Je možné, že váha prezidentského úřadu a výzvy spojené s jeho výkonem tlačí Trumpa na střízlivější a zodpovědnější cestu, ale rovněž není vyloučené, že Trump se nyní jednoduše rozhodl dát na umírněné poradce, přemítá komentátor. Poukazuje, že šéf Bílého domu často působí jako nestabilní sloučenina Trumpa-cirkusáka, Trumpa-demagoga a Trumpa-republikána, jelikož ve stejný den dokáže tweetovat dětinské absurdity a peskovat americké demokratické instituce, ale pak prosazovat i rozumná opatření.

Starý světový řád eroduje

"Také v Davosu se (Trump) nedokázal zdržet útoků na zpravodajská média a opakovaně se dopouštěl lživých či zavádějících tvrzení," pokračuje analytik. Dodává, že nálada na Světovém ekonomickém fóru je často zajímavým indikátorem, jelikož jde nejen o elitní shromáždění předních byznysmenů, ale také mnoha lidí z neziskového sektoru, sociálních iniciativ, politiků i novinářů, přičemž se jedná o skutečně globální fórum, které přitahuje pozornost světa více než jakákoliv jiná konference.

Letošní nálada v Davosu byla podle Zakarii optimistická, jelikož svět očekává synchronní globální růst, což není běžné, americká ekonomika šlape, Evropa se solidně vzpamatovala, také Japonsko neočekávaně roste již sedmý kvartál v řadě, Čína je nadále silná, Indie sílí a mnoho pozitivního lze nalézt v jižní Americe v Africe.

Trhy toto reflektují a téměř vše souběžně roste, od akcií, přes dluhopisy po ceny nemovitostí i ropy, konstatuje komentátor. Varuje však, že za tímto nadšením panuje neklid, částečně z důvodu, že lidé si pamatují optimismus před úderem globální recese, a zatímco světová ekonomika vypadá opravdu stabilně, světová politika se otřásá. "Starý světový řád vytvořený a vedený Spojenými státy eroduje a na scénu vstupují nové velmoci,většinou neliberální, merkantilistické a úzkoprsé," píše Zakaria. Klade otázku, jak by vypadal svět, pokud by Čína, Rusko, Turecko a Indie měly v globálních otázkách větší slovo.         

V tomto kontextu se role, schopnost a záměry USA a jejich prezidenta stávají zásadními a pokud šéf Bílého domu a jeho administrativa budou v této době vypadat, že vůči stávajícímu mezinárodnímu systém necítí závazky, půjde o větší riziko než v minulosti, varuje analytik. Doplňuje, že americký prezident vystupující nepřátelsky vůči světu, lhostejně k demokratickým hodnotám a vznětlivě, je to dnes vážným nebezpečím, a tak si každý s úlevou oddychne, když se Trump chová lépe, právě jako v Davosu.

"Neusiluji o normalizaci Trumpa. Ale věřím, že s ohledem na to, co je v sázce, jsou pro Spojené státy a svět lepší ty momenty, když se (Trump) chová více jako normální prezident," uzavírá komentátor.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Světové ekonomické forum

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy