Soumrak demokracie. Známý politolog naznačil, co hrozí světu

NÁZOR - Společnost Economist Intelligence Unit před pár týdny zveřejnila desáté pokračování Demokratického indexu, uceleného hodnocení zemí na základě šedesáti měřítek v pěti kategoriích, od volebních procesů po občanské svobody, připomíná politolog Fareed Zakaria, který přednáší na Kalifornské univerzitě. V komentáři pro server Washington Post poukazuje, že již druhý rok v řadě se Spojeným státům nepodařilo dostat do nejvyšší skupiny "plnohodnotných demokracií", ale skončily v druhé kategorii "demokracie s chybami".

Ústup demokracie se neblíží konci

"Bylo by snadné zaměřit se na stav americké demokracie za prezidenta Trumpa, ale mnohem znepokojivějším aspektem je, že propad Spojených států je součástí globálního trendu," varuje politolog s tím, že letos ve zprávě pokleslo hodnocení více než polovině zemí světa. Odkazuje na profesora Larryho Diamonda ze Stanfordské univerzity, který již před 10 lety hovořil o ústupu demokracie, přičemž tento proces se podle Zakarii neblíží ke konci.    

Podstata tohoto ústupu je dobře vidět na stavu svobody tisku ve světě, míní odborník. Z příklad dává Keňu, která byla donedávna považována za nadějný příklad demokratizačního procesu, avšak minulý měsíc prezident Uhuru Kenyatta zakázal hlavním televizním stanicím v zemi informovat o opozičních událostech a jelikož odmítly, nechal je vypnout, načež vláda ignorovala soudní příkaz, aby jejich vysílání bylo obnoveno.  

Porušování svobody médií v Keni je ovšem triviální ve srovnání s Tureckem, které podle Výboru na ochranu novinářů nyní zaujalo přední pozici v počtu vězněných žurnalistů, konstatuje expert. Zdůrazňuje, že tamní vláda, která nechala zavřít více novinářů než jakákoliv jiná země světa, je demokraticky zvolená - na média sice útočila již dříve, ale alespoň pod dojmem mezí zákona, například pomocí velkých daňových pokut pro nepohodlné organizace, což se však změnilo po neúspěšném pokusu o puč v roce 2016 a podle OSN bylo zrušeno na 177 mediálních platforem.

"Bylo by snad možné odsunout tyto případy stranou jako nevyhnutelný znak rozvojových společností. Ale co pak znamená zvrat událostí v Maďarsku a Polsku, dvou zemích, které po pádu Sovětského svazu srdečně přijaly demokracii?" pokládá si otázku Zakaria. Připomíná, že maďarská vláda Viktora Orbána využívá k umlčení médií chytrou taktiku, v praxi převzala kontrolu nad veřejnoprávním vysílám, vytváří tlak na noviny, na klíčové posty dosazuje loajální straníky, spřátelená média podporuje penězi z reklamy, zatímco ta kritická od podobných příjmů odstřihává.

Poté, co Orbánova vláda nezávislé mediální společnosti finančně oslabí a zastraší, kupují je s kabinetem spříznění oligarchové, kteří zaručují provládní zpravodajství, vysvětluje politolog. Dodává, že mnohé prvky této taktiky jsou nyní uplatňovány také v Polsku, které bývalo učebnicovým příkladem politických a hospodářských reforem po pádu komunismu.

Škody napáchal i Trump

Také v zavedených demokraciích, jakými jsou Izrael či Indie, vidíme systematické snahy omezit prostor a sílu nezávislých médií kritických k vládě, uvádí odborník. Poukazuje, že v obvinění vznesená vůči izraelskému premiérovi Banjaminu Netanjahuovi, která on sám odmítá, zahrnují i kontakty s mediálními magnáty s cílem zajistit si přízeň zpravodajství a Netanjahuova snaha držet slabou úroveň veřejnoprávních médií navíc sklízí kritiku i z řad krajní pravice.

Indická vláda Naréndry Módího zase rozpoutala velmi pochybnou kauzu praní špinavých peněz v případě stanice NDTV, která představuje silného a trvalého kritika její politiky, připomíná Zakaria. Dodává, že nedávno byl indický novinář, který odhalil ostudnou zranitelnost vládní databáze, předán policii, nikoliv oceněn za svou práci.          

Více než 20 let, kdy se zabývá zahraniční politikou, Zakaria varoval před výrazným  problémem "neliberální demokracie", kterému svět čelí. Jde o situaci, kdy zvolené vlády systematicky zneužívají své pravomoci a omezují svobody, vysvětluje odborník s obavou, že stejnou cestou by se mohly vydat i Spojené státy.

Většina lidí toto nebezpečí odmítá, jelikož americká demokracie má podle nich tak silné instituce, že dokáže přečkat každou bouři, poukazuje politolog. Přiznává, že svoboda tisku je sice garantována prvním dodatkem americké ústavy, odkazuje ale na Polsko a Maďarsko, kde jsou instituce svým způsobem rovněž silné a obě země jsou navíc členy součástí na právu založené Evropské unie, která vyžaduje ústavní garanci svobody médií.

"Za pouhý rok v úřadu Trump napáchal škody," kritizuje expert. Poukazuje, že prezident nejen peskuje kritická média a chválí ta sobě nakloněná, ale hrozí zpřísněním zákona na ochranu osobnosti, odebíráním vysílacích licencí a zdaněním majitelů konkrétních médií, přičemž jeho vláda zablokovala fúze společností, které považuje za vůči sobě zaujaté a naopak usnadňuje fúze takových, jejichž zpravodajství vnímá příznivěji.

Podle filozofa Ralpha Waldo Emersona je instituce prodlouženým stínem člověka, připomíná politolog. Vysvětluje, že instituce se skládají z pravidel a norem, na nichž se lidé dohodli a pokud na ně politici útočí a zpochybňují či zneužívají je, zeslábnou, což se projeví v oslabení kvality demokracie. "Americký systém je silnější než většina (ostatních), ale není imunní k těmto silám demokratického úpadku," uzavírá Zakaria.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) demokracie Donald Trump Svoboda médií

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 26 minutami

před 30 minutami

před 57 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy