Výměna ministra zahraničí USA: Chystá se Trump na válku s KLDR? Historik poukázal na závažné skutečnosti

NÁZOR – „Prezident Trump dokázal nemožné. Přiměl mě litovat Rexe Tillersona,“ konstatuje vojenský historik a mezinárodněpolitický analytik Max Boot. V komentáři pro server Washington Post přitom přiznává, že proti Tillersonovu jmenování ministrem zahraničí USA osobně vystupoval, a to kvůli jeho malým zkušenostem se zahraniční politikou a působení ve společnosti ExxonMobil, které naznačovaly jeho možné amorální postoje.

Nejhorší ministr zahraničí v historii USA

Tillerson, stejně jako Trump, prokázal nezájem o podporu demokracie a lidských práv, když například z chystané zprávy o stavu lidských práv ve světě vyřadil pasáže o rasové, genderové a etnické diskriminaci, poukazuje expert. Dodává, že Tillerson, který působil jako ředitel jedné z největších světových korporací, se paradoxně ukázal jako velmi špatný manažer, prosadil třicetiprocentní snížení rozpočtu ministerstva, odmítal obsadit klíčové pozice a najal externí konzultanty pověřené přestavbou resortu, jako by snad prováděl rozdělení firmy za účelem zvýšení ceny jejích akcií.

„Výsledkem byl propad morálky a exodus talentů. Odešlo téměř 30% vrcholných představitelů – karierních velvyslanců a diplomatů,“ pokračuje Boot. Situaci přirovnává k tomu, jako by ministerstvo obrany přišlo o třetinu tří a čtyř hvězdičkových generálů, navíc v momentě, kdy počet přihlášek do amerického diplomatického sboru loni propadl o 33%, což bývalý zkušení diplomaté Nicholas Burns a Ryan C. Crocker označili za „rozklad“ ministerstva ze strany Tillersona.

Obdobně, jako se potýkal s řízením svého resortu, se Tilleronovi také nedařilo usměrňovat Trumpa, konstatuje analytik. Připomíná, že jejich vztah se definitivně zhroutil poté, co ministr zahraničí odmítl popřít, že nazval prezidenta „kreténem“. Nedostatečný vliv šéfa diplomatického resortu se naplno projevil v rozdílných názorech na blokádu Kataru, pařížské klimatické dohody či přemístění americké ambasády v Izraeli do Jeruzaléma, uvádí odborník. Soudí, že definitivním ponížením Tillersona bylo nedávné Trumpovo rozhodnutí zúčastnit se summitu se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, aniž by se s ministrem předem poradil.

„Na základě těchto důvodů si stojím za tím, že Tillerson byl nejhorším ministrem zahraničí od nástupu Spojených států do pozice světové mocnosti v roce 1898. Kdyby měl nějakou soudnost, dávno by rezignoval,“ píše historik. Způsob, jakým Tillerson ve funkci skončil, přesto označuje za nechutný, jelikož Trump, který se proslavil výkřiky „máš padáka“ v televizi, je očividně v reálném životě příliš slabý, aby to samé dokázal říci do očí lidem, kterých se zbavuje.

Bývalý ředitel FBI James Comey se tak o svém odvolání dozvěděl z televizních zpráv, Tillerson údajně z Twitteru, poukazuje expert. Tvrdí, že nikdo si nezaslouží takové zacházení a Trump, který vyžaduje od svých stoupenců maximální loajalitu, těmto osobám na oplátku žádnou loajalitu ani respekt neprojevuje.

Symbióza Trump-Pompeo

Trump nyní získá ministra zahraničí, kterého dlouho chtěl – ředitel CIA Mike Pompeo se o post otevřeně ucházel, zatímco stále vedl zpravodajskou službu, konstatuje Boot. Připomíná, že loni v říjnu Pompeo například oznámil, že podle zpravodajců ruské vměšování neovlivnilo výsledek amerických prezidentských voleb v roce 2016, což však nebyla pravda a CIA musela vydat ponižující prohlášení opravující svého vlastního ředitele v tom, že žádné posouzení vlivu ruských zásahů zatím neproběhlo.

Uplynulou neděli pak Pompeo v televizi hájil Trumpovo rozhodnutí zúčastnit se summitu s Kim Čong-unem tvrzením, že prezident neučinil žádné ústupky, ačkoliv samotné setkání se severokorejským vůdcem je samo o sobě velkým ústupkem, deklaruje analytik. Míní, že lepší chemie mezi Trumpem a Pompeem může být k dobru, protože je důležité, aby ministr zahraničí hovořil stejně jako prezident, i když je znepokojivé, že tomu tak možné bude částečně kvůli ochotě Pompea neříkat Trumpovi to, co šéf Bílého domu nechce slyšet.  

Trump oznámil Tillersonovo odvolání den poté, co ministr ukázal prstem na Rusko jako pravděpodobného pachatele útoku nervovým plynem na bývalého ruského dvojitého agenta a jeho dceru v Británii, poukazuje odborník. Připomíná Tillerosonova slova, že je „extrémně znepokojen Ruskem“.

„Bude Pompeo ochotný obracet se takto otevřeně na Trumpova kamaráda, ruského prezidenta Vladimira Putina? Nebo co jaderná dohoda s Íránem?“ ptá se Boot. Podotýká, že Trump odvolání Tillersona zdůvodnil mimo jiné neshodami ohledně Íránu a naopak konstatoval, že s Pompeem zastává podobně „tvrdý postoj“ k této otázce.

Analytik se ptá, zda toto znamená, že Trump nyní vypoví jadernou dohodu s Íránem, zatímco se setká s Kim Čong-unem, aby jednal o jaderném programu KLDR. To by byl podle historika schizofrenní přístup, který by zřejmě vedl k neúspěchu a mohl Trumpovu administrativu opět tlačit k druhé korejské válce. „Přes všechny své chyby Tillerson věděl, že válka s jadernými zbraněmi disponujícím státem je špatný nápad. Ví to Pompeo?“ táže se Boot.  

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rex Tillerson Donald Trump Mike Pompeo

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy