NÁZOR – „Prezident Trump dokázal nemožné. Přiměl mě litovat Rexe Tillersona,“ konstatuje vojenský historik a mezinárodněpolitický analytik Max Boot. V komentáři pro server Washington Post přitom přiznává, že proti Tillersonovu jmenování ministrem zahraničí USA osobně vystupoval, a to kvůli jeho malým zkušenostem se zahraniční politikou a působení ve společnosti ExxonMobil, které naznačovaly jeho možné amorální postoje.
Nejhorší ministr zahraničí v historii USA
Tillerson, stejně jako Trump, prokázal nezájem o podporu demokracie a lidských práv, když například z chystané zprávy o stavu lidských práv ve světě vyřadil pasáže o rasové, genderové a etnické diskriminaci, poukazuje expert. Dodává, že Tillerson, který působil jako ředitel jedné z největších světových korporací, se paradoxně ukázal jako velmi špatný manažer, prosadil třicetiprocentní snížení rozpočtu ministerstva, odmítal obsadit klíčové pozice a najal externí konzultanty pověřené přestavbou resortu, jako by snad prováděl rozdělení firmy za účelem zvýšení ceny jejích akcií.
„Výsledkem byl propad morálky a exodus talentů. Odešlo téměř 30% vrcholných představitelů – karierních velvyslanců a diplomatů,“ pokračuje Boot. Situaci přirovnává k tomu, jako by ministerstvo obrany přišlo o třetinu tří a čtyř hvězdičkových generálů, navíc v momentě, kdy počet přihlášek do amerického diplomatického sboru loni propadl o 33%, což bývalý zkušení diplomaté Nicholas Burns a Ryan C. Crocker označili za „rozklad“ ministerstva ze strany Tillersona.
Obdobně, jako se potýkal s řízením svého resortu, se Tilleronovi také nedařilo usměrňovat Trumpa, konstatuje analytik. Připomíná, že jejich vztah se definitivně zhroutil poté, co ministr zahraničí odmítl popřít, že nazval prezidenta „kreténem“. Nedostatečný vliv šéfa diplomatického resortu se naplno projevil v rozdílných názorech na blokádu Kataru, pařížské klimatické dohody či přemístění americké ambasády v Izraeli do Jeruzaléma, uvádí odborník. Soudí, že definitivním ponížením Tillersona bylo nedávné Trumpovo rozhodnutí zúčastnit se summitu se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, aniž by se s ministrem předem poradil.
„Na základě těchto důvodů si stojím za tím, že Tillerson byl nejhorším ministrem zahraničí od nástupu Spojených států do pozice světové mocnosti v roce 1898. Kdyby měl nějakou soudnost, dávno by rezignoval,“ píše historik. Způsob, jakým Tillerson ve funkci skončil, přesto označuje za nechutný, jelikož Trump, který se proslavil výkřiky „máš padáka“ v televizi, je očividně v reálném životě příliš slabý, aby to samé dokázal říci do očí lidem, kterých se zbavuje.
Bývalý ředitel FBI James Comey se tak o svém odvolání dozvěděl z televizních zpráv, Tillerson údajně z Twitteru, poukazuje expert. Tvrdí, že nikdo si nezaslouží takové zacházení a Trump, který vyžaduje od svých stoupenců maximální loajalitu, těmto osobám na oplátku žádnou loajalitu ani respekt neprojevuje.
Symbióza Trump-Pompeo
Trump nyní získá ministra zahraničí, kterého dlouho chtěl – ředitel CIA Mike Pompeo se o post otevřeně ucházel, zatímco stále vedl zpravodajskou službu, konstatuje Boot. Připomíná, že loni v říjnu Pompeo například oznámil, že podle zpravodajců ruské vměšování neovlivnilo výsledek amerických prezidentských voleb v roce 2016, což však nebyla pravda a CIA musela vydat ponižující prohlášení opravující svého vlastního ředitele v tom, že žádné posouzení vlivu ruských zásahů zatím neproběhlo.
Uplynulou neděli pak Pompeo v televizi hájil Trumpovo rozhodnutí zúčastnit se summitu s Kim Čong-unem tvrzením, že prezident neučinil žádné ústupky, ačkoliv samotné setkání se severokorejským vůdcem je samo o sobě velkým ústupkem, deklaruje analytik. Míní, že lepší chemie mezi Trumpem a Pompeem může být k dobru, protože je důležité, aby ministr zahraničí hovořil stejně jako prezident, i když je znepokojivé, že tomu tak možné bude částečně kvůli ochotě Pompea neříkat Trumpovi to, co šéf Bílého domu nechce slyšet.
Trump oznámil Tillersonovo odvolání den poté, co ministr ukázal prstem na Rusko jako pravděpodobného pachatele útoku nervovým plynem na bývalého ruského dvojitého agenta a jeho dceru v Británii, poukazuje odborník. Připomíná Tillerosonova slova, že je „extrémně znepokojen Ruskem“.
„Bude Pompeo ochotný obracet se takto otevřeně na Trumpova kamaráda, ruského prezidenta Vladimira Putina? Nebo co jaderná dohoda s Íránem?“ ptá se Boot. Podotýká, že Trump odvolání Tillersona zdůvodnil mimo jiné neshodami ohledně Íránu a naopak konstatoval, že s Pompeem zastává podobně „tvrdý postoj“ k této otázce.
Analytik se ptá, zda toto znamená, že Trump nyní vypoví jadernou dohodu s Íránem, zatímco se setká s Kim Čong-unem, aby jednal o jaderném programu KLDR. To by byl podle historika schizofrenní přístup, který by zřejmě vedl k neúspěchu a mohl Trumpovu administrativu opět tlačit k druhé korejské válce. „Přes všechny své chyby Tillerson věděl, že válka s jadernými zbraněmi disponujícím státem je špatný nápad. Ví to Pompeo?“ táže se Boot.
Související
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
USA (Spojené státy americké) , Rex Tillerson , Donald Trump , Mike Pompeo
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 9 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák