Bushová (†92) se proslavila rázností. Usadila svého syna, dvakrát navštívila Prahu

Washington - Humanitární činností, podporou tradiční rodiny, osobitým humorem i tím, že stála svému manželovi vždy pevně po boku, si Barbara Bushová získala přízeň většiny Američanů. První dámou USA byla v letech 1989 až 1993. Manželku exprezidenta George Bushe staršího a matku další hlavy státu, George W. Bushe, trápily v posledních letech vleklé zdravotní obtíže. Oblíbená Bushová zemřela 17. dubna ve věku 92 let.

"Můj úspěšný život je důsledkem toho, že jsem se dobře vdala," říkávala o sobě. Jako první dáma neměla Bushová žádné politické ambice. Byla známa tím, že se raději starala o domácnost a o rodinu, než aby se svému manželovi pletla do vládnutí. V jeho kariéře mu však pomáhala a našla si také své oblasti zájmu, jimž se věnovala. Bushová se soustředila zejména na šíření gramotnosti, podporu čtení a boj s leukémií, které kdysi podlehla malá dcera Robin.

Sama si říkala "babička všech". Američané u Bushové oceňovali její zemité postřehy, v průzkumech veřejného mínění popularita první dámy často předstihovala oblibu šéfa Bílého domu. Známé jsou rovněž historky o její ráznosti, svého syna například jednou napomenula, aby nedával po texaském způsobu nohy na stůl. "Ale matko, vždyť je to prezident Spojených států," namítl jí Bush starší. "To nevadí! Ale ať dá nohy z mého stolu!" řekla rezolutně Bushová.

Bělovlasá žena svůj věk nikdy přehnaně neskrývala. Oblékala se jako každá jiná Američanka, v oblibě měla například bílý náhrdelník, který se stal jakýmsi symbolem její ženské vyrovnanosti a nenápadnosti. Svého manžela Bushová doprovodila i 17. listopadu 1990 na historickou návštěvu bývalého Československa. Pár se do Prahy vrátil ještě v roce 1999, kdy Bush starší již prezidentem nebyl. Státník ale tehdy na Hradě za své zásluhy převzal Řád bílého lva.

Bushová, rozená Pierceová, se narodila 8. června 1925 v New Yorku v rodině patřící do vyšší střední třídy. Po studiu na dívčí škole přešla na vysokou školu Smith College v Northamptonu ve státě Massachusetts, kde se seznámila s vojenským letcem Bushem a studium nedokončila. Svatbu měli v lednu 1945. Po válce se zabydleli v Texasu, ale když se Bush vrhl do politiky, změnila rodina adresu hned devětadvacetkrát. Na Barbaře spočívala veškerá tíha vedení domácnosti.

Do rodiny kongresmana, velvyslance při OSN, předsedy Republikánské strany, šéfa CIA, viceprezidenta i prezidenta USA, se narodilo šest dětí - George, Robin (zemřela ve třech letech), Jeb, Neil, Marvin a nejmladší Dorothy. Nejstarší George junior se "potatil" a stál v čele USA dvě volební období od roku 2001. Politickou kariéru udělal i Jeb, který byl v letech 1999 až 2007 guvernérem Floridy. V roce 2016 se účastnil republikánských prezidentských primárek.

Ve svém volném čase se Bushová ráda věnovala například zahradničení, ráda také četla. O rodinném mazlíčkovi, psovi Millie, napsala dokonce knihu, která na americkém trhu sklidila ohlas. Bushová v roce 1994 napsala i autobiografii, v níž například uvedla dvě témata, na nichž se s manželem neshodla - podporovala legální interrupce a postavila se proti prodeji útočných zbraní.

Související

Barbara Bushová

Na pohřeb Bushové dorazili čtyři exprezidenti, Trump ne

Houston - Čtveřice bývalých prezidentů, manželka současné hlavy státu a dalších 1500 lidí dorazilo dnes na pohřeb bývalé první dámy Spojených států Barbary Bushové. Hosté zaplnili episkopální kostel svatého Martina v Houstonu, který s manželem Georgem Bushem starším často navštěvovala.
George Herbert Walker Bush, bývalý 41. prezident Spojených států v letech 1989–1993.

Dopis, který napsal George Bush Barbaře během druhé světové, předpověděl celý jejich život

Dnes v ranních hodinách zemřela Barbara Bushová. Svět si připomíná tuto bývalou první dámu k jejímuž nezaměnitelnému image patřily výrazné korále kolem krku. Na veřejnosti působila velmi laskavým až mateřským dojmem. Přesto se uměla k světovému dění velmi tvrdě vyjádřit. Naposledy se podivovala nad chováním prezidenta Trumpa. Celý svět pak dnes dojal dopis, který své budoucí ženě poslal v roce 1943 tehdy stíhací pilot ve výcviku George Bush.

Více souvisejících

Barbara Bushová USA (Spojené státy americké) Prezident USA George H. W. Bush (sr.)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy