Dočkají se USA první prezidentky? Trumpa má nahradit žena, jež je „ambiciózní jako Lucifer“

Washington - Bude Donald Trump v roce 2020 obhajovat svůj prezidentský mandát? Některé důvody, proč možná současný americký prezident nebude chtít usilovat o druhé funkční období, nastínila nedávno jeho první žena Ivana Trumpová. Připomněla totiž, že Trumpovi bude za 2 roky již 74 let a že by se raději možná věnoval golfu.

Věk ale není jedinou otázkou. Občas se zdá, že americký prezident zažívá z politiky jisté rozčarování. Ta je totiž, i když se to možná na první pohled nezdá, především týmovým sportem a solitér Trump má s tímto faktem někdy problém. Současný americký prezident sice tvrdí, že jeho kandidatura v roce 2020 je hotová věc, to se ale přeci jen ještě může změnit.

V případě, že by Donald Trump kandidovat nechtěl (nebo nemohl), musela by republikánská strana hledat jiného kandidáta. V poslední době se nade všemi skloňuje hlavně jedno jméno – Nikki Haleyová.

Jak nedávno poznamenal editor televize CNN Chris Cillizza, když se někdo zeptá Nikki Haleyové, zda by chtěla být prezidentkou USA, zatváří se jako kdybyste se jí ptali, zda umí létat. „Všichni si myslí, že jsem ambiciózní a že chci stále někam kandidovat. Nedovedu si představit, že bych se ucházela o Bílý dům.“ řekla Haleyová striktně pro CNN.

Zdá se ale, že to tak úplně neplatí. Nikki Haleyové je 46 let a již v roce 2004 byla poprvé zvolena do Kongresu státu Jižní Karolína. Z toho plyne, že podstatnou část svého profesního života vede volební kampaně a uchází se o volené posty. V roce 2010 si jí pak obyvatelé Jižní Karolíny vybrali za guvernérku. Pokud se do čela tradicionalistického jižanského státu dostane žena, která má navíc indické kořeny (její rodné jméno je Nimrata Randhawaová), nutně tím na sebe upoutá pozornost.

Po svém zvolení prezidentem USA si Donald Trump vybral Nikki Haleyovou pro post americké velvyslankyně v OSN a to i přesto, že guvernérka podpořila v republikánských primárkách Trumpova soka Marka Rubia. Tato informace nevyvolala v českém mediálním prostoru žádnou velkou pozornost. Nebyl k ní ani přílišný důvod. Pozornost na sebe Haleyová začala upoutávat spíše až způsobem, jakým svoji funkci vykonává. Dokáže totiž skloubit zdánlivě nemožné – na jedné straně zvládá hájit ostré a vyhraněné postoje Donalda Trumpa, na druhé straně dovede umně obrušovat hrany a oněm postojům dodat patřičný diplomatický rámec.

Haleyová je rovněž ambiciózní osobnost, ať se to snaží popírat sebevíc. Zajímavá je také její volba spolupracovníků. Jejím klíčovým poradcem je jistý Jon Lerner. Ten patří k jedněm z nejlepších amerických politických marketérů. Teď pracuje po boku Haleyové v OSN. Stejně tak si s sebou republikánská politička vzala několik důležitých konzultantů, kteří jí v minulých letech pomohli vyhrát volby v Jižní Karolíně. Nikdo z nich přitom není expertem na zahraniční politiku, přesto jsou stále součástí jejího nejbližšího týmu. Podle odborníků na americkou politiku to může znamenat jen jediné - bývalá guvernérka možná opět brzy povede kampaň.

Proč by měla Nikki Haleyová solidní šanci stát se první prezidentkou v dějinách USA? Jednak by mohla vytvořit jakousi voličskou koalici jak mezi Trumpovými podporovateli, tak mezi těmi republikánskými voliči, pro něž je současný americký prezident příliš radikální. Pro Trumpovi zastánce by mohla být tou, jež prezidentovi kryje záda v OSN. Pro jeho odpůrce zas kultivovanou diplomatkou, jež dovede jeho postoje mírnit. S dostatečnou dávkou marketingového umu (který rozhodně tým kolem exguvernérky má) lze tento potenciál využít.

Haleyová je navíc z jihu, což je pro republikánského politika vždy výhoda. Navíc by díky svému původu mohla zabodovat i u žen a národnostních menšin, to jest u skupin, s jejichž oslovením mají republikáni dlouhodobě problémy.

Za téměř hotovou věc pokládá kandidaturu Nikki Haleyové třeba bývalý blízký spolupracovník Donalda Trumpa Michael Wolff. Ten ve své knize Trumpův Bílý dům píše, že Haleyová je „ambiciózní jako Lucifer“ a že je také „mnohem chytřejší než Trump“. Podle jeho názoru si již Haleyová dokázala zajistit místo Trumpovy nástupkyně a zvládla tak přechytračit mnoho zkušenějších a v politice zběhlejších Trumpových spolupracovníků. 

Související

Více souvisejících

Nikki Haleyová Donald Trump prezidentská kampaň USA (Spojené státy americké) ženy politici

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ

Rusko ve čtvrtek ráno zřejmě zasáhlo ukrajinské město Dnipro mezikontinentální balistickou střelou. Podle bezpečnostní experta Josefa Krause z brněnské Masarykovy univerzity Moskva tímto demonstrovala sílu, zásadní změny v konfliktu nebo vztazích Západu s Ruskem ale nepředpokládá.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy