Dočkají se USA první prezidentky? Trumpa má nahradit žena, jež je „ambiciózní jako Lucifer“

Washington - Bude Donald Trump v roce 2020 obhajovat svůj prezidentský mandát? Některé důvody, proč možná současný americký prezident nebude chtít usilovat o druhé funkční období, nastínila nedávno jeho první žena Ivana Trumpová. Připomněla totiž, že Trumpovi bude za 2 roky již 74 let a že by se raději možná věnoval golfu.

Věk ale není jedinou otázkou. Občas se zdá, že americký prezident zažívá z politiky jisté rozčarování. Ta je totiž, i když se to možná na první pohled nezdá, především týmovým sportem a solitér Trump má s tímto faktem někdy problém. Současný americký prezident sice tvrdí, že jeho kandidatura v roce 2020 je hotová věc, to se ale přeci jen ještě může změnit.

V případě, že by Donald Trump kandidovat nechtěl (nebo nemohl), musela by republikánská strana hledat jiného kandidáta. V poslední době se nade všemi skloňuje hlavně jedno jméno – Nikki Haleyová.

Jak nedávno poznamenal editor televize CNN Chris Cillizza, když se někdo zeptá Nikki Haleyové, zda by chtěla být prezidentkou USA, zatváří se jako kdybyste se jí ptali, zda umí létat. „Všichni si myslí, že jsem ambiciózní a že chci stále někam kandidovat. Nedovedu si představit, že bych se ucházela o Bílý dům.“ řekla Haleyová striktně pro CNN.

Zdá se ale, že to tak úplně neplatí. Nikki Haleyové je 46 let a již v roce 2004 byla poprvé zvolena do Kongresu státu Jižní Karolína. Z toho plyne, že podstatnou část svého profesního života vede volební kampaně a uchází se o volené posty. V roce 2010 si jí pak obyvatelé Jižní Karolíny vybrali za guvernérku. Pokud se do čela tradicionalistického jižanského státu dostane žena, která má navíc indické kořeny (její rodné jméno je Nimrata Randhawaová), nutně tím na sebe upoutá pozornost.

Po svém zvolení prezidentem USA si Donald Trump vybral Nikki Haleyovou pro post americké velvyslankyně v OSN a to i přesto, že guvernérka podpořila v republikánských primárkách Trumpova soka Marka Rubia. Tato informace nevyvolala v českém mediálním prostoru žádnou velkou pozornost. Nebyl k ní ani přílišný důvod. Pozornost na sebe Haleyová začala upoutávat spíše až způsobem, jakým svoji funkci vykonává. Dokáže totiž skloubit zdánlivě nemožné – na jedné straně zvládá hájit ostré a vyhraněné postoje Donalda Trumpa, na druhé straně dovede umně obrušovat hrany a oněm postojům dodat patřičný diplomatický rámec.

Haleyová je rovněž ambiciózní osobnost, ať se to snaží popírat sebevíc. Zajímavá je také její volba spolupracovníků. Jejím klíčovým poradcem je jistý Jon Lerner. Ten patří k jedněm z nejlepších amerických politických marketérů. Teď pracuje po boku Haleyové v OSN. Stejně tak si s sebou republikánská politička vzala několik důležitých konzultantů, kteří jí v minulých letech pomohli vyhrát volby v Jižní Karolíně. Nikdo z nich přitom není expertem na zahraniční politiku, přesto jsou stále součástí jejího nejbližšího týmu. Podle odborníků na americkou politiku to může znamenat jen jediné - bývalá guvernérka možná opět brzy povede kampaň.

Proč by měla Nikki Haleyová solidní šanci stát se první prezidentkou v dějinách USA? Jednak by mohla vytvořit jakousi voličskou koalici jak mezi Trumpovými podporovateli, tak mezi těmi republikánskými voliči, pro něž je současný americký prezident příliš radikální. Pro Trumpovi zastánce by mohla být tou, jež prezidentovi kryje záda v OSN. Pro jeho odpůrce zas kultivovanou diplomatkou, jež dovede jeho postoje mírnit. S dostatečnou dávkou marketingového umu (který rozhodně tým kolem exguvernérky má) lze tento potenciál využít.

Haleyová je navíc z jihu, což je pro republikánského politika vždy výhoda. Navíc by díky svému původu mohla zabodovat i u žen a národnostních menšin, to jest u skupin, s jejichž oslovením mají republikáni dlouhodobě problémy.

Za téměř hotovou věc pokládá kandidaturu Nikki Haleyové třeba bývalý blízký spolupracovník Donalda Trumpa Michael Wolff. Ten ve své knize Trumpův Bílý dům píše, že Haleyová je „ambiciózní jako Lucifer“ a že je také „mnohem chytřejší než Trump“. Podle jeho názoru si již Haleyová dokázala zajistit místo Trumpovy nástupkyně a zvládla tak přechytračit mnoho zkušenějších a v politice zběhlejších Trumpových spolupracovníků. 

Související

Více souvisejících

Nikki Haleyová Donald Trump prezidentská kampaň USA (Spojené státy americké) ženy politici

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy