Zákaz vstupu muslimů do USA? Nejvyšší soud rozsekne Trumpovu imigrační politiku

Washington - Americký nejvyšší soud dnes začne projednávat žalobu na dvakrát přepracovaný dekret prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje vstup na území Spojených států občanům pěti převážně muslimských zemí. Rozhodnutí devítičlenného senátu, v němž podle amerických médií převažují konzervativci, se očekává do konce června.

Trump vydal první verzi dekretu už týden po své inauguraci loni v lednu. Boj proti nelegálnímu přistěhovalectví už během předloňské volební kampaně označoval za pilíř svého politického programu. Prohlašoval tehdy, že "úplně a zcela zakáže muslimům vstoupit na americkou půdu".

Právě tato stanoviska, podle kritiků xenofobní, byla základem soudních žalob, jimž Trumpova vláda opakovaně čelila. Druhá, mírnější verze dekretu, spatřila světlo světa loni v září. Nynější verze protiimigračního exekutivního nařízení, která je v pořadí třetí a kterou Trump vydal před dvěma týdny, se týká občanů sedmi států - Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely. Podmínky migrace z KLDR a Venezuely u soudu zpochybněny nebyly. Ve třetí verzi ze seznamu postižených zemí vydané 10. dubna vypadl Čad.

Nejvyšší soud má rozhodnout, zda dekret není v rozporu s federálními imigračními zákony nebo zda možnou náboženskou diskriminací neporušuje ústavu. Imigrační politikou Trumpovy vlády se nejvyšší soud dosud zevrubně nezabýval, na žádost Bílého domu jen posuzoval legálnost stanovisek soudů nižší instance, které prezidentské migrační nařízení blokovaly. Loni v červnu v tomto sporu podpořil vládní stanovisko.

V prosinci navíc nejvyšší soud povolil Bílému domu, aby i přes nedokončené soudní pře zatím protiimigrační dekret plně uplatňoval. Poměr hlasů byl tehdy sedm ku dvěma. Tento verdikt agentura Reuters označuje za možný náznak toho, jak nynější debata nejvyšších soudců dopadne.

Hlavním žalobcem je v kauze stát Havaj. V žalobě se uvádí, že zákaz cestování porušuje přistěhovalecké zákony USA a americkou ústavu tím, že zvýhodňuje jedno náboženství na úkor druhého. Podle Trumpa je zákon zapotřebí, aby ochránil Spojené státy před teroristy a militantními islamisty.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Přistěhovalectví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy