Proč spáchal Robin Williams sebevraždu? Odhaleny poslední okamžiky jeho života

Chicago - Komik od pána boha. Muž ,který dokázal rozesmát i kámen. Člověk milionu hlasů.Tak se mluvilo o Robinu Williasovi. Již méně se vědělo, že vždy veselý chlapík bojuje s klinickými depresemi, závislostí na alkoholu a drogách.

Robin McLaurin Williams se narodil v Chicagu 21. června 1951. Byl z bohaté rodiny. Otec byl vysoce postaveným manažerem u firmy Ford. Přesto Robin trpěl osamělostí. Hodina a hodiny si sám hrál s figurkami a maňásky přičemž měnil hlasy.

Tak se získal svůj talent, který jej měl proslavit. Oblíbeným se stal teprve na střední škole, kde se stal třídním klaunem a vstoupil do dramatického kroužku.

Po střední škole roku 1973 nastoupil na legendární uměleckou školu Julliard v New Yorku, kde svoji učitelku přednesu naprosto vykolejil svým výkonem. Nazvala jej „lidské dynamo“. Z Julliardu odešel již po třech letech. Jeho profesor prohlásil, že už jej nemohou nic naučit.

Williams odjel do San Francisca, kde vedle hraní v divadle vystupoval jako stand-up komik. Brzy se stal velmi populárním. Jeho vystoupení byla šílená, vtipná a měla jiskru. Nikdo však nevěděl, že Williams při nich trpí. Byl od přírody stydlivý a trpěl depresemi. Obé se pokoušel zahnat alkoholem a drogami.

Na televizní obrazovky prorazil poprvé v roce 1979. V seriálu Mork a Mindy hrál potrhlého mimozemšťana. Úspěch na sebe nedal dlouho čekat. Seriál sledovalo 60 milionů lidí a z Williamse se stala hvězda.

Brzy o něj projevilo zájem i stříbrné plátno. V roce 1980 natočil hranou verzi Pepka námořníka. Nepřekvapivě, film byl naprostý propadák. Williams, který byl velmi citlivý na kritiku, propadl depresím, a chtěl s kariérou filmové hvězdy skončit. Po přemlouvání však přijal ještě jednu roli. Film Svět podle Garpa z roku 1982 se sice nestal hitem, ale kritika vynášela Williamse do nebe. Ten se rozhodl s filmováním pokračovat.

Následovali hity jako Dobré ráno, Vietname (1987), Společnost mrtvých básníků (1989), Král Rybář (1991), Mrs. Doubtfire - Táta v sukni (1993). Robin v nich předváděl, že není jen skvělý komik, ale i vynikající dramatický herec. Za svůj výkon ve filmu Dobrý Will Hunting získal v roce 1998 Oscara.

Jeho osobní život byl však komplikovaný. Třikrát se oženil. Téměř 40 bojoval se závislostí na drogách a alkoholu a trpěl depresemi. Od roku 1982 podstoupil alespoň deset odvykacích pobytů. Vše bylo marné. K alkoholu se vždy vrátil.

K tragédii se začalo schylovat v roce 2014. Přátelé a spolupracovníci si začali všímat, že Williams přestává být sám sebou. Začal zapomínat, jeho výkony přestaly být vtipné a on si při natáčení nebyl schopen zapamatovat větu. Na kolegy byl nepříjemný. Měnil nálady. Hubnul.

Jeho staří kolegové ho nepoznávali. Pam Dawber, stará kamarádka a hvězda seriálu Monk a Mindy svému manželovi po natáčení s Robinem řekla „Něco s ním je. Je plochý. Nemá nápad ani jiskru.“ Billy Crystal si toho stejného všiml na premiéře jednoho z posledních Willimsových filmů Noc v muzeu 2, „Tvrdil, že je všechno fajn, ale bylo vidět, že není.“

Williams to těžce nesl. Když se nechal vyšetřit lékařem, ten přišel s drtivou diagnózou. Parkinsova nemoc v prvním stádiu. Lékař předpokládal, že Williamse čeká ještě deset „dobrých let“. To Williamse zdrtilo.

Jeho tehdejší žena Susan Schneider, vzpomínala, že z veselého člověka se stal před smrtí zasmušilý muž, „Neustále opakoval, že potřebuje restartovat svůj mozek,“ cituje jí server news.com.au. Deprese se prohlubovaly. Dne 11. srpna 2011 se Robin Williams rozhodl dobrovolně odejít ze života. Mnozí pak zprávu o jeho skonu považovali za vtip.

Crystal však tvrdí, „Nedovedu si představit, jak by s takovou nemocí žil. Byl to živý energický chlapík. Tohle by z něj udělalo prázdnou trosku.“ On sám a jeho humor, stejně jako většině lidí, mu však schází dodnes .  

Robin Williams USA (Spojené státy americké) herci Hollywood

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 36 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy