Spojené státy mají strategii proti kyberútokům

Washington - Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost dnes zveřejnilo novou národní strategii boje s kybernetickými hrozbami. Dokument podle agentury Reuters reaguje zejména na obavy z hackerských útoků před dalšími velkými volbami, které Spojené státy očekávají v listopadu. Voliči v nich rozhodnou o obsazení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu amerického Kongresu.

"Kybernetické prostředí se mění v reálném čase, dosáhli jsme historického bodu obratu," komentovala novou strategii ministryně Kirstjen Nielsenová. "Je zřejmé, že ohrožení ze strany našich soupeřů jde na samou dřeň státu," dodala.

Pětatřicetistránkový dokument upozorňuje, že USA čelí stále širšímu rejstříku zločinců, kteří se snaží kybernetický prostor zneužít. Velkou hrozbou jsou podle amerického ministerstva "národní státy". I nestátní útočníci ale nabývají takových schopností, že se vyspělým národním státům vyrovnají.

Do roku 2020 bude podle americké národní strategie připojeno k internetu 20 miliard zařízení. "Riziko vyvolané rostoucím počtem a rozmanitostí těchto zařízení je podstatné," varuje dokument. Vláda musí svou strategii promýšlet dál, než jen k ochraně konkrétních cílů. Spojené státy čelí systémovým rizikům, která postihují technologické giganty i domácnosti.

V roce 2015 se hackerům podařilo dostat se k osobním záznamům zhruba čtyř milionů amerických státních zaměstnanců, celkem k datům 22 milionů Američanů, uvádí ministerstvo. Americká policie musí v boji proti zločinu více přihlížet k takovým jevům, jako je šifrování komunikace, využívání anonymních sítí nebo existence kryptoměn.

K nejvíce ohroženým cílům ministerstvo pro vnitřní bezpečnost řadí finanční, energetické a komunikační systémy.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Kybernetická bezpečnost kyberterorismus

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy