Superzbraň, či nafouknutá bublina? Expert porovnal americké, ruské a čínské "neviditelné" stíhačky

V oblasti bojových letounů s technologií stealth, která je činí obtížně zjistitelnými pro většinu radarů, došlo v posledních měsících k důležitým událostem. Rusko nasadilo své stroje Su-57 v Sýrii, zatímco Čína oznámila, že její letoun J-20 je připraven do služby. Situaci rozebral vojenský a mezinárodněpolitický analytik Michael Kofman v rozhovoru pro server Business Insider. Expert působící jako výzkumník Kennanova institutu v prestižním Wilson Center prezentoval svůj názor na otázku, jak si uvedené typy stojí ve srovnání s americkými stealth stíhačkami F-22 a F-35.

Stealth letoun pro chudé

Rusko dle Kofmana poslalo do Sýrie pár Su-57 ze dvou důvodů. Za první považuje snahu zvrátit tehdejší styl informování o vývoji tamního konfliktu a přesměrovat velkou část mediální pozornosti právě na nové stíhačky. Za druhý pak označuje demonstraci těchto strojů v naději, že mohou zaujmout případné kupce, podobně jako v případě mnoha dalších zbraňových systémů nasazených v Sýrii.

"Vždy hledali další investory do této technologie. Letouny páté generace jsou drahé," vysvětluje ruské motivy expert. Jak tedy Kofman celkově hodnotí Su-57?

Předně se domnívá, že jde o hůře detekovatelný letoun než v případě typické konstrukce strojů čtvrté generace, který ovšem ve vlastnostech stealth nedosahuje úrovně F-22 a F-35. Zároveň ale není tak drahý, zdůrazňuje analytik s tím, že se jedná o stealth letoun "pro chudé", a byť v se v parametrech obtížné zjistitelnosti nemůže měřit s americkými stroji, bude velmi efektivní platformou.

"Na druhou stranu, zajisté půjde o krok kupředu od čtvrté generace letounů," nepochybuje Kofman. Vyzdvihuje především manévrovací schopnosti Su-57 a připomíná, že ruská bojová letadla jsou v tomto směru vždy velmi schopná.

F-22 je ovšem podle experta také velmi silný co do manévrovatelnosti. "F-35 tolik ne, ale F-22 je skutečně brilantní letoun. A máme jich stále dost," podotýká americký analytik. Zdůrazňuje však, že Su-57 není zamýšlen jako přímý soupeř F-22 či F-35.

Zdá se, že Rusko nicméně svůj stroj jako přímého konkurenta amerických letounů prezentuje. Kofman to přirovnává k majiteli Hondy Civic, který se snaží přesvědčit ostatní, že jeho vůz je lepší než BMW. Situaci je proto dle jeho názoru nutné vnímat jinak.

Předně je třeba uvědomit si, jak vypadá trh s letouny páté generace a od koho si lze tyto zbraně pořídit, uvádí analytik. Poukazuje, že Spojené státy jsou ochotné poskytnout technologii F-35 pouze úzkému okruhu spojenců a jedinou další zemí, která podobný stroj vyvíjí, je Čína. Skutečná otázka tedy dle Kofmana zní, zda je ruský Su-57 lepší než čínský J-20.

Klíčový problém? Motory

Ruský letoun je momentálně co do technologické konstrukce zajisté daleko před čínským konkurentem, soudí odborník a připomíná důležitý faktor: "Jádrem každého letadla je motor - vše je o motoru. Vše ostatní může být zajímavé, ale vše je o motoru." Su-57 zatím není v sériové výrobě, protože Rusové pro něj nemají hotový motor, uvádí analytik. Dodává, že stroj v současnosti využívá upravené motory z Su-35S, a tudíž ho nelze považovat za letoun páté generace ani dle ruských měřítek.

Su-57 je ve srovnání s Su-35 hůře odhalitelný, připouští Kofman, ale pochybuje, že by byl obtížně zjistitelný v porovnání s F-35. Podotýká ovšem, že pokud by tomu tak bylo, zřejmě by si ho nikdo nemohl dovolit, a už vůbec ne Rusko, pro které se kvalita nesmí stát nepřítelem dostupnosti.

Jak si podle experta stojí čínský J-20? Dokáže obstát ve srovnání s F-22 a Su-57? "Očekávám, že J-20 má pravděpodobně skvělou avioniku a software, ale má jako vždy hrozný motor," odpovídá Kofman. Připomíná, že i další čínský obtížně detekovatelný letoun, J-31, používá starší ruské motory Klimov, protože Čína zkrátka neumí letecké motory vyrobit, a tak se uchyluje k ruským motorům Saturn či kopírování západních konstrukcí.

Co se týká míry detekce radarem, expert má podezření, že J-20 trpí četnými problémy a je rovněž velmi skeptický k nedávným čínským prohlášením, že stroj je připraven do služby. Také konstrukce letounu zůstává pro analytika záhadou, protože je velmi rozměrný, tudíž má velké plochy, přičemž to vypadá, že některé z nich budou alespoň ze strany dobře odrážet radarové paprsky. "Jsem velice skeptický ohledně stealth technologie tohoto letadla," dodává Kofman.

Pokud porovnáváme Ruskem navržený letoun osazený Ruskem navrženými motory s jakýmkoliv Čínou navrženým letounem s ruskými motory, vyjde podle odborníka vítězně ruský stroj. "A do žádného čínského letadla s čínskými motory bych nevlezl," uzavírá svérázně analytik.

Související

Více souvisejících

F-22 Raptor Su-57 Chengdu J-20 F-35 Joint Strike Fighter Stíhačka J-31

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy