Superzbraň, či nafouknutá bublina? Expert porovnal americké, ruské a čínské "neviditelné" stíhačky

V oblasti bojových letounů s technologií stealth, která je činí obtížně zjistitelnými pro většinu radarů, došlo v posledních měsících k důležitým událostem. Rusko nasadilo své stroje Su-57 v Sýrii, zatímco Čína oznámila, že její letoun J-20 je připraven do služby. Situaci rozebral vojenský a mezinárodněpolitický analytik Michael Kofman v rozhovoru pro server Business Insider. Expert působící jako výzkumník Kennanova institutu v prestižním Wilson Center prezentoval svůj názor na otázku, jak si uvedené typy stojí ve srovnání s americkými stealth stíhačkami F-22 a F-35.

Stealth letoun pro chudé

Rusko dle Kofmana poslalo do Sýrie pár Su-57 ze dvou důvodů. Za první považuje snahu zvrátit tehdejší styl informování o vývoji tamního konfliktu a přesměrovat velkou část mediální pozornosti právě na nové stíhačky. Za druhý pak označuje demonstraci těchto strojů v naději, že mohou zaujmout případné kupce, podobně jako v případě mnoha dalších zbraňových systémů nasazených v Sýrii.

"Vždy hledali další investory do této technologie. Letouny páté generace jsou drahé," vysvětluje ruské motivy expert. Jak tedy Kofman celkově hodnotí Su-57?

Předně se domnívá, že jde o hůře detekovatelný letoun než v případě typické konstrukce strojů čtvrté generace, který ovšem ve vlastnostech stealth nedosahuje úrovně F-22 a F-35. Zároveň ale není tak drahý, zdůrazňuje analytik s tím, že se jedná o stealth letoun "pro chudé", a byť v se v parametrech obtížné zjistitelnosti nemůže měřit s americkými stroji, bude velmi efektivní platformou.

"Na druhou stranu, zajisté půjde o krok kupředu od čtvrté generace letounů," nepochybuje Kofman. Vyzdvihuje především manévrovací schopnosti Su-57 a připomíná, že ruská bojová letadla jsou v tomto směru vždy velmi schopná.

F-22 je ovšem podle experta také velmi silný co do manévrovatelnosti. "F-35 tolik ne, ale F-22 je skutečně brilantní letoun. A máme jich stále dost," podotýká americký analytik. Zdůrazňuje však, že Su-57 není zamýšlen jako přímý soupeř F-22 či F-35.

Zdá se, že Rusko nicméně svůj stroj jako přímého konkurenta amerických letounů prezentuje. Kofman to přirovnává k majiteli Hondy Civic, který se snaží přesvědčit ostatní, že jeho vůz je lepší než BMW. Situaci je proto dle jeho názoru nutné vnímat jinak.

Předně je třeba uvědomit si, jak vypadá trh s letouny páté generace a od koho si lze tyto zbraně pořídit, uvádí analytik. Poukazuje, že Spojené státy jsou ochotné poskytnout technologii F-35 pouze úzkému okruhu spojenců a jedinou další zemí, která podobný stroj vyvíjí, je Čína. Skutečná otázka tedy dle Kofmana zní, zda je ruský Su-57 lepší než čínský J-20.

Klíčový problém? Motory

Ruský letoun je momentálně co do technologické konstrukce zajisté daleko před čínským konkurentem, soudí odborník a připomíná důležitý faktor: "Jádrem každého letadla je motor - vše je o motoru. Vše ostatní může být zajímavé, ale vše je o motoru." Su-57 zatím není v sériové výrobě, protože Rusové pro něj nemají hotový motor, uvádí analytik. Dodává, že stroj v současnosti využívá upravené motory z Su-35S, a tudíž ho nelze považovat za letoun páté generace ani dle ruských měřítek.

Su-57 je ve srovnání s Su-35 hůře odhalitelný, připouští Kofman, ale pochybuje, že by byl obtížně zjistitelný v porovnání s F-35. Podotýká ovšem, že pokud by tomu tak bylo, zřejmě by si ho nikdo nemohl dovolit, a už vůbec ne Rusko, pro které se kvalita nesmí stát nepřítelem dostupnosti.

Jak si podle experta stojí čínský J-20? Dokáže obstát ve srovnání s F-22 a Su-57? "Očekávám, že J-20 má pravděpodobně skvělou avioniku a software, ale má jako vždy hrozný motor," odpovídá Kofman. Připomíná, že i další čínský obtížně detekovatelný letoun, J-31, používá starší ruské motory Klimov, protože Čína zkrátka neumí letecké motory vyrobit, a tak se uchyluje k ruským motorům Saturn či kopírování západních konstrukcí.

Co se týká míry detekce radarem, expert má podezření, že J-20 trpí četnými problémy a je rovněž velmi skeptický k nedávným čínským prohlášením, že stroj je připraven do služby. Také konstrukce letounu zůstává pro analytika záhadou, protože je velmi rozměrný, tudíž má velké plochy, přičemž to vypadá, že některé z nich budou alespoň ze strany dobře odrážet radarové paprsky. "Jsem velice skeptický ohledně stealth technologie tohoto letadla," dodává Kofman.

Pokud porovnáváme Ruskem navržený letoun osazený Ruskem navrženými motory s jakýmkoliv Čínou navrženým letounem s ruskými motory, vyjde podle odborníka vítězně ruský stroj. "A do žádného čínského letadla s čínskými motory bych nevlezl," uzavírá svérázně analytik.

Související

Více souvisejících

F-22 Raptor Su-57 Chengdu J-20 F-35 Joint Strike Fighter Stíhačka J-31

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 33 minutami

Aktualizováno před 50 minutami

před 55 minutami

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 56 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle průběžných údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 1 hodinou

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 8 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy