V oblasti bojových letounů s technologií stealth, která je činí obtížně zjistitelnými pro většinu radarů, došlo v posledních měsících k důležitým událostem. Rusko nasadilo své stroje Su-57 v Sýrii, zatímco Čína oznámila, že její letoun J-20 je připraven do služby. Situaci rozebral vojenský a mezinárodněpolitický analytik Michael Kofman v rozhovoru pro server Business Insider. Expert působící jako výzkumník Kennanova institutu v prestižním Wilson Center prezentoval svůj názor na otázku, jak si uvedené typy stojí ve srovnání s americkými stealth stíhačkami F-22 a F-35.
Stealth letoun pro chudé
Rusko dle Kofmana poslalo do Sýrie pár Su-57 ze dvou důvodů. Za první považuje snahu zvrátit tehdejší styl informování o vývoji tamního konfliktu a přesměrovat velkou část mediální pozornosti právě na nové stíhačky. Za druhý pak označuje demonstraci těchto strojů v naději, že mohou zaujmout případné kupce, podobně jako v případě mnoha dalších zbraňových systémů nasazených v Sýrii.
"Vždy hledali další investory do této technologie. Letouny páté generace jsou drahé," vysvětluje ruské motivy expert. Jak tedy Kofman celkově hodnotí Su-57?
Předně se domnívá, že jde o hůře detekovatelný letoun než v případě typické konstrukce strojů čtvrté generace, který ovšem ve vlastnostech stealth nedosahuje úrovně F-22 a F-35. Zároveň ale není tak drahý, zdůrazňuje analytik s tím, že se jedná o stealth letoun "pro chudé", a byť v se v parametrech obtížné zjistitelnosti nemůže měřit s americkými stroji, bude velmi efektivní platformou.
"Na druhou stranu, zajisté půjde o krok kupředu od čtvrté generace letounů," nepochybuje Kofman. Vyzdvihuje především manévrovací schopnosti Su-57 a připomíná, že ruská bojová letadla jsou v tomto směru vždy velmi schopná.
F-22 je ovšem podle experta také velmi silný co do manévrovatelnosti. "F-35 tolik ne, ale F-22 je skutečně brilantní letoun. A máme jich stále dost," podotýká americký analytik. Zdůrazňuje však, že Su-57 není zamýšlen jako přímý soupeř F-22 či F-35.
Zdá se, že Rusko nicméně svůj stroj jako přímého konkurenta amerických letounů prezentuje. Kofman to přirovnává k majiteli Hondy Civic, který se snaží přesvědčit ostatní, že jeho vůz je lepší než BMW. Situaci je proto dle jeho názoru nutné vnímat jinak.
Předně je třeba uvědomit si, jak vypadá trh s letouny páté generace a od koho si lze tyto zbraně pořídit, uvádí analytik. Poukazuje, že Spojené státy jsou ochotné poskytnout technologii F-35 pouze úzkému okruhu spojenců a jedinou další zemí, která podobný stroj vyvíjí, je Čína. Skutečná otázka tedy dle Kofmana zní, zda je ruský Su-57 lepší než čínský J-20.
Klíčový problém? Motory
Ruský letoun je momentálně co do technologické konstrukce zajisté daleko před čínským konkurentem, soudí odborník a připomíná důležitý faktor: "Jádrem každého letadla je motor - vše je o motoru. Vše ostatní může být zajímavé, ale vše je o motoru." Su-57 zatím není v sériové výrobě, protože Rusové pro něj nemají hotový motor, uvádí analytik. Dodává, že stroj v současnosti využívá upravené motory z Su-35S, a tudíž ho nelze považovat za letoun páté generace ani dle ruských měřítek.
Su-57 je ve srovnání s Su-35 hůře odhalitelný, připouští Kofman, ale pochybuje, že by byl obtížně zjistitelný v porovnání s F-35. Podotýká ovšem, že pokud by tomu tak bylo, zřejmě by si ho nikdo nemohl dovolit, a už vůbec ne Rusko, pro které se kvalita nesmí stát nepřítelem dostupnosti.
Jak si podle experta stojí čínský J-20? Dokáže obstát ve srovnání s F-22 a Su-57? "Očekávám, že J-20 má pravděpodobně skvělou avioniku a software, ale má jako vždy hrozný motor," odpovídá Kofman. Připomíná, že i další čínský obtížně detekovatelný letoun, J-31, používá starší ruské motory Klimov, protože Čína zkrátka neumí letecké motory vyrobit, a tak se uchyluje k ruským motorům Saturn či kopírování západních konstrukcí.
Co se týká míry detekce radarem, expert má podezření, že J-20 trpí četnými problémy a je rovněž velmi skeptický k nedávným čínským prohlášením, že stroj je připraven do služby. Také konstrukce letounu zůstává pro analytika záhadou, protože je velmi rozměrný, tudíž má velké plochy, přičemž to vypadá, že některé z nich budou alespoň ze strany dobře odrážet radarové paprsky. "Jsem velice skeptický ohledně stealth technologie tohoto letadla," dodává Kofman.
Pokud porovnáváme Ruskem navržený letoun osazený Ruskem navrženými motory s jakýmkoliv Čínou navrženým letounem s ruskými motory, vyjde podle odborníka vítězně ruský stroj. "A do žádného čínského letadla s čínskými motory bych nevlezl," uzavírá svérázně analytik.
před 13 hodinami
Související

Stíhačky sestřelily nad Kanadou další neidentifikovaný objekt. Další se objevil v Číně

Americké stíhačky míří do Polska. NATO dál reaguje na ruskou hrozbu
F-22 Raptor , Su-57 , Chengdu J-20 , F-35 Joint Strike Fighter , Stíhačka J-31
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 minutou

V Rusku se mění tón veřejné debaty. Režim chce, aby lidé více přispěli k válečnému úsilí
před 33 minutami

Neutrální Rakousko nakonec poskytne 2 miliony euro na odminování Ukrajiny
Aktualizováno před 50 minutami

Lukašenko: Putin dá jaderné zbraně každému, kdo se připojí ke „svazu Ruska a Běloruska“
před 55 minutami

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu
před 56 minutami

Kličko vysvětlil, proč byly v Kyjevě cítit vibrace. O zemětřesení nešlo
Aktualizováno před 1 hodinou

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze
před 1 hodinou

V Rumburku se auto srazilo s vlakem, dva lidé zemřeli
před 1 hodinou

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz
před 1 hodinou

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem
Aktualizováno před 2 hodinami

Kyjev čelil dalšímu ruskému útoku, nejméně jeden člověk zemřel
před 3 hodinami

Policie obvinila muže kvůli sobotnímu úmrtí dítěte v Mostě
před 4 hodinami

Babiše trestá evropská frakce ALDE. Vadí jeho vystoupení na Orbánově akci
před 5 hodinami

Úspěšné pátrání uprostřed války. Ukrajinskou holčičku našli po čtyřech dnech
před 5 hodinami

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem
před 5 hodinami

Turistka zemřela po pádu na Slovensku, na chodníku zůstaly tři děti
před 6 hodinami

Události Petra Nutila: Prezidentské přílepky, klauni z Moskvy a Vémola na padrť
před 6 hodinami

Ruská ropná rafinérie čelila útoku dronů, protivzdušná obrana byla úspěšná
před 7 hodinami

Prigožin varoval Kreml, který se ho údajně snaží umlčet
Aktualizováno před 7 hodinami

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru
před 8 hodinami
Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka
Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun.
Zdroj: Jan Hrabě