V oblasti bojových letounů s technologií stealth, která je činí obtížně zjistitelnými pro většinu radarů, došlo v posledních měsících k důležitým událostem. Rusko nasadilo své stroje Su-57 v Sýrii, zatímco Čína oznámila, že její letoun J-20 je připraven do služby. Situaci rozebral vojenský a mezinárodněpolitický analytik Michael Kofman v rozhovoru pro server Business Insider. Expert působící jako výzkumník Kennanova institutu v prestižním Wilson Center prezentoval svůj názor na otázku, jak si uvedené typy stojí ve srovnání s americkými stealth stíhačkami F-22 a F-35.
Stealth letoun pro chudé
Rusko dle Kofmana poslalo do Sýrie pár Su-57 ze dvou důvodů. Za první považuje snahu zvrátit tehdejší styl informování o vývoji tamního konfliktu a přesměrovat velkou část mediální pozornosti právě na nové stíhačky. Za druhý pak označuje demonstraci těchto strojů v naději, že mohou zaujmout případné kupce, podobně jako v případě mnoha dalších zbraňových systémů nasazených v Sýrii.
"Vždy hledali další investory do této technologie. Letouny páté generace jsou drahé," vysvětluje ruské motivy expert. Jak tedy Kofman celkově hodnotí Su-57?
Předně se domnívá, že jde o hůře detekovatelný letoun než v případě typické konstrukce strojů čtvrté generace, který ovšem ve vlastnostech stealth nedosahuje úrovně F-22 a F-35. Zároveň ale není tak drahý, zdůrazňuje analytik s tím, že se jedná o stealth letoun "pro chudé", a byť v se v parametrech obtížné zjistitelnosti nemůže měřit s americkými stroji, bude velmi efektivní platformou.
"Na druhou stranu, zajisté půjde o krok kupředu od čtvrté generace letounů," nepochybuje Kofman. Vyzdvihuje především manévrovací schopnosti Su-57 a připomíná, že ruská bojová letadla jsou v tomto směru vždy velmi schopná.
F-22 je ovšem podle experta také velmi silný co do manévrovatelnosti. "F-35 tolik ne, ale F-22 je skutečně brilantní letoun. A máme jich stále dost," podotýká americký analytik. Zdůrazňuje však, že Su-57 není zamýšlen jako přímý soupeř F-22 či F-35.
Zdá se, že Rusko nicméně svůj stroj jako přímého konkurenta amerických letounů prezentuje. Kofman to přirovnává k majiteli Hondy Civic, který se snaží přesvědčit ostatní, že jeho vůz je lepší než BMW. Situaci je proto dle jeho názoru nutné vnímat jinak.
Předně je třeba uvědomit si, jak vypadá trh s letouny páté generace a od koho si lze tyto zbraně pořídit, uvádí analytik. Poukazuje, že Spojené státy jsou ochotné poskytnout technologii F-35 pouze úzkému okruhu spojenců a jedinou další zemí, která podobný stroj vyvíjí, je Čína. Skutečná otázka tedy dle Kofmana zní, zda je ruský Su-57 lepší než čínský J-20.
Klíčový problém? Motory
Ruský letoun je momentálně co do technologické konstrukce zajisté daleko před čínským konkurentem, soudí odborník a připomíná důležitý faktor: "Jádrem každého letadla je motor - vše je o motoru. Vše ostatní může být zajímavé, ale vše je o motoru." Su-57 zatím není v sériové výrobě, protože Rusové pro něj nemají hotový motor, uvádí analytik. Dodává, že stroj v současnosti využívá upravené motory z Su-35S, a tudíž ho nelze považovat za letoun páté generace ani dle ruských měřítek.
Su-57 je ve srovnání s Su-35 hůře odhalitelný, připouští Kofman, ale pochybuje, že by byl obtížně zjistitelný v porovnání s F-35. Podotýká ovšem, že pokud by tomu tak bylo, zřejmě by si ho nikdo nemohl dovolit, a už vůbec ne Rusko, pro které se kvalita nesmí stát nepřítelem dostupnosti.
Jak si podle experta stojí čínský J-20? Dokáže obstát ve srovnání s F-22 a Su-57? "Očekávám, že J-20 má pravděpodobně skvělou avioniku a software, ale má jako vždy hrozný motor," odpovídá Kofman. Připomíná, že i další čínský obtížně detekovatelný letoun, J-31, používá starší ruské motory Klimov, protože Čína zkrátka neumí letecké motory vyrobit, a tak se uchyluje k ruským motorům Saturn či kopírování západních konstrukcí.
Co se týká míry detekce radarem, expert má podezření, že J-20 trpí četnými problémy a je rovněž velmi skeptický k nedávným čínským prohlášením, že stroj je připraven do služby. Také konstrukce letounu zůstává pro analytika záhadou, protože je velmi rozměrný, tudíž má velké plochy, přičemž to vypadá, že některé z nich budou alespoň ze strany dobře odrážet radarové paprsky. "Jsem velice skeptický ohledně stealth technologie tohoto letadla," dodává Kofman.
Pokud porovnáváme Ruskem navržený letoun osazený Ruskem navrženými motory s jakýmkoliv Čínou navrženým letounem s ruskými motory, vyjde podle odborníka vítězně ruský stroj. "A do žádného čínského letadla s čínskými motory bych nevlezl," uzavírá svérázně analytik.
Související
Stíhačky sestřelily nad Kanadou další neidentifikovaný objekt. Další se objevil v Číně
Americké stíhačky míří do Polska. NATO dál reaguje na ruskou hrozbu
F-22 Raptor , Su-57 , Chengdu J-20 , F-35 Joint Strike Fighter , Stíhačka J-31
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák