V oblasti bojových letounů s technologií stealth, která je činí obtížně zjistitelnými pro většinu radarů, došlo v posledních měsících k důležitým událostem. Rusko nasadilo své stroje Su-57 v Sýrii, zatímco Čína oznámila, že její letoun J-20 je připraven do služby. Situaci rozebral vojenský a mezinárodněpolitický analytik Michael Kofman v rozhovoru pro server Business Insider. Expert působící jako výzkumník Kennanova institutu v prestižním Wilson Center prezentoval svůj názor na otázku, jak si uvedené typy stojí ve srovnání s americkými stealth stíhačkami F-22 a F-35.
Stealth letoun pro chudé
Rusko dle Kofmana poslalo do Sýrie pár Su-57 ze dvou důvodů. Za první považuje snahu zvrátit tehdejší styl informování o vývoji tamního konfliktu a přesměrovat velkou část mediální pozornosti právě na nové stíhačky. Za druhý pak označuje demonstraci těchto strojů v naději, že mohou zaujmout případné kupce, podobně jako v případě mnoha dalších zbraňových systémů nasazených v Sýrii.
"Vždy hledali další investory do této technologie. Letouny páté generace jsou drahé," vysvětluje ruské motivy expert. Jak tedy Kofman celkově hodnotí Su-57?
Předně se domnívá, že jde o hůře detekovatelný letoun než v případě typické konstrukce strojů čtvrté generace, který ovšem ve vlastnostech stealth nedosahuje úrovně F-22 a F-35. Zároveň ale není tak drahý, zdůrazňuje analytik s tím, že se jedná o stealth letoun "pro chudé", a byť v se v parametrech obtížné zjistitelnosti nemůže měřit s americkými stroji, bude velmi efektivní platformou.
"Na druhou stranu, zajisté půjde o krok kupředu od čtvrté generace letounů," nepochybuje Kofman. Vyzdvihuje především manévrovací schopnosti Su-57 a připomíná, že ruská bojová letadla jsou v tomto směru vždy velmi schopná.
F-22 je ovšem podle experta také velmi silný co do manévrovatelnosti. "F-35 tolik ne, ale F-22 je skutečně brilantní letoun. A máme jich stále dost," podotýká americký analytik. Zdůrazňuje však, že Su-57 není zamýšlen jako přímý soupeř F-22 či F-35.
Zdá se, že Rusko nicméně svůj stroj jako přímého konkurenta amerických letounů prezentuje. Kofman to přirovnává k majiteli Hondy Civic, který se snaží přesvědčit ostatní, že jeho vůz je lepší než BMW. Situaci je proto dle jeho názoru nutné vnímat jinak.
Předně je třeba uvědomit si, jak vypadá trh s letouny páté generace a od koho si lze tyto zbraně pořídit, uvádí analytik. Poukazuje, že Spojené státy jsou ochotné poskytnout technologii F-35 pouze úzkému okruhu spojenců a jedinou další zemí, která podobný stroj vyvíjí, je Čína. Skutečná otázka tedy dle Kofmana zní, zda je ruský Su-57 lepší než čínský J-20.
Klíčový problém? Motory
Ruský letoun je momentálně co do technologické konstrukce zajisté daleko před čínským konkurentem, soudí odborník a připomíná důležitý faktor: "Jádrem každého letadla je motor - vše je o motoru. Vše ostatní může být zajímavé, ale vše je o motoru." Su-57 zatím není v sériové výrobě, protože Rusové pro něj nemají hotový motor, uvádí analytik. Dodává, že stroj v současnosti využívá upravené motory z Su-35S, a tudíž ho nelze považovat za letoun páté generace ani dle ruských měřítek.
Su-57 je ve srovnání s Su-35 hůře odhalitelný, připouští Kofman, ale pochybuje, že by byl obtížně zjistitelný v porovnání s F-35. Podotýká ovšem, že pokud by tomu tak bylo, zřejmě by si ho nikdo nemohl dovolit, a už vůbec ne Rusko, pro které se kvalita nesmí stát nepřítelem dostupnosti.
Jak si podle experta stojí čínský J-20? Dokáže obstát ve srovnání s F-22 a Su-57? "Očekávám, že J-20 má pravděpodobně skvělou avioniku a software, ale má jako vždy hrozný motor," odpovídá Kofman. Připomíná, že i další čínský obtížně detekovatelný letoun, J-31, používá starší ruské motory Klimov, protože Čína zkrátka neumí letecké motory vyrobit, a tak se uchyluje k ruským motorům Saturn či kopírování západních konstrukcí.
Co se týká míry detekce radarem, expert má podezření, že J-20 trpí četnými problémy a je rovněž velmi skeptický k nedávným čínským prohlášením, že stroj je připraven do služby. Také konstrukce letounu zůstává pro analytika záhadou, protože je velmi rozměrný, tudíž má velké plochy, přičemž to vypadá, že některé z nich budou alespoň ze strany dobře odrážet radarové paprsky. "Jsem velice skeptický ohledně stealth technologie tohoto letadla," dodává Kofman.
Pokud porovnáváme Ruskem navržený letoun osazený Ruskem navrženými motory s jakýmkoliv Čínou navrženým letounem s ruskými motory, vyjde podle odborníka vítězně ruský stroj. "A do žádného čínského letadla s čínskými motory bych nevlezl," uzavírá svérázně analytik.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Stíhačky sestřelily nad Kanadou další neidentifikovaný objekt. Další se objevil v Číně
Americké stíhačky míří do Polska. NATO dál reaguje na ruskou hrozbu
F-22 Raptor , Su-57 , Chengdu J-20 , F-35 Joint Strike Fighter , Stíhačka J-31
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 1 hodinou
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 2 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
Po princi Harrym a jeho ženě Meghan se rozhodli odhalit podobu letošní vánoční pohlednice i princ William a jeho manželka Kate. Budoucí královský pár volbou fotky reflektuje, že si letos prošel náročným a možná nejtěžším životním obdobím, když princezna z Walesu zápasila s rakovinou.
Zdroj: Lucie Podzimková