Vystřílet školu může každý? Amerikou otřásá nový skandál

Washington - Počítačové hry jsou jedním z nejrychleji rostoucích a celosvětově nejvýdělečnějších odvětví, jen málokdy se ale dostanou do popředí světových médií. Pokud už se tak stave, většinou za tím stojí nějaký obrovský úspěch, jen málokdy se ale jedná o skandál, který se rozebírá i na nejvyšších místech politiky.

World of Warcraft, Minecraft, DotA nebo LoL. Ttyo názvy či zkratky počítačových her jsou s největší pravděpodobností známé i lidem, kteří tomuto druhu zábavy neholdují. Díky své masivní hráčské základně čítající desítky milionů lidí po celém světě se o nich zkrátka mluví a píše kde to jen jde.

Pouze v malém množství případů vzbudí vášně hra, kterou hrají "pouhé" stovky či tisíce lidí. Jedné takové se to ale podařilo, titulu Active Shooter, který je přezdíván "simulátor střelby ve škole".

Důvod, proč tato hra vyvolala pozdvižení zejména ve Spojených státech, je prostý. V žádné jiné zemi nejsou útoky studentů či proti studentům tak časté, jako právě zde, a podobné hry situaci rozhodně neuklidňují.

Hra se na internetové platformě Steam, která čítá přes 100 milionů aktivních hráčů, objevila na počátku tohoto měsíce, a jak její přezdívka napovídá, hráč se v ní vžil do role vraha, který šel po vzoru reálných tragických událostí vystřílet školu.

Přesněji řečeno měl vžít. Hru před samotným vydáním a uvedením do prodeje společnost Valve, která Steam provozuje, stáhla z obchodu a zablokovala i jejího vývojáře. Tento krok požadovali nejen novináři z celého světa, ale i na 180 tisíc signatářů petice, kterou založili rodiče obětí z nedávných útoků ve školách.

Britská televize BBC hru označila za děsivou, rodiny dvou studentů zabitých při únorovém útoku v Parklandu na Floridě podle CNN popsaly  hru jako "opovrženíhodnou" a "strašlivou".

Hra nadzvedla ze židle i politiky

Do kauzy se vložili i politici, kteří rovněž zuří. Floridský senátor Bill Nelsona nazval hru "neomluvitelnou" a dodal, že by se měl vývojář "stydět". Hněv se ale obrací nejen na samotného vývojáře, nýbrž i na společnost Valve a jejího ředitele Gaba Newella za to, že titulu vůbec dovolila objevit se v jejím obchodě.

"Valve Corporation, její generální ředitel Gabe Newell, a partneři jako Apple by se měli stydět za plánované uvedení simulátoru střelby ve škole do prodeje. Active Shooter je absolutní urážkou slušnosti," napsal na Twitteru Alberto M. Carvalho, uznávaný a několikrát oceněný profesor z Miami.

Společnost Valve po vlně kritiky zaslala médiím vyjádření, v němž tvrdí, že přijala opatření před plánovaným uvolněním hry do prodeje, které se mělo uskutečnit 6. června.

"Tento vývojář a vydavatel je ve skutečnosti člověk, který si říká Ata Berdijev. Minulý pátek byl zablokován. Ata je troll, který v minulosti zneužíval zákazníky publikováním materiálů chráněných autorskými právy a manipulací s recenzemi uživatelů," uvádí dále Valve.

"Jeho následný návrat pod jiným obchodním jménem vyšel najevo, když jsme zkoumali spor o nadcházející titul. Nebudeme obchodovat s lidmi, kteří se chovají takhle vůči našim zákazníkům nebo společnosti Valve," dodala společnost.

Dle jejího dalšího vyjádření začne společnost obsáhleji dohlížet na pravidla, která musí počítačové hry splňovat proto, aby se v obchodě mohly objevit.

Televize BBC kontaktovala vydavatele hry Active Shooter na e-mailové adrese, která měla být vyhrazena médiím. Odpověď přišla od osoby, která se podepsala jménem Arthur Belkin. 

"Ata je můj dobrý přítel, ale poslední vytvořené hry jsou moje. Stále čekám na odpověď Steamu týkající se celého tématu," napsal Belkin. Následně popřel, že by byl Berdijev vývojářem titulu Active Shooter a odmítl věc dále komentovat.

Naposledy umírali studenti před dvěma týdny

Od posledního případu střelby ve škole přitom neuplynul ani týden. Dva lidé byli zraněni při střelbě na střední škole v americkém státě Indiana 25. května. Střelce, kterým byl místní žák, policie zadržela. 

O týden dříve, 18. května, ale Amerikou otřásl mnohem brutálnější případ. Deset lidí zastřelil na střední škole v Texasu 17letý mladík. Dalších deset osob utrpělo zranění. Podle policie je pachatelem student Dimitrios Pagourtzis, kterého brzy po činu zadržela. 

14. února letošního roku zemřelo při střelbě na střední škole v Parklandu na jihu Floridy 17 osob. Útočníkem byl devatenáctiletý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy vyloučen z kázeňských důvodů. Pachatele policie zadržela a nyní stojí před soudem, prokuratura žádá trest smrti.

Zatím nejhorší útok se odehrál16. dubna 2007. Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu přišlo o život 32 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Vraždil student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec sám spáchal sebevraždu.

Související

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

Více souvisejících

Střelba v USA střelba ve škole na Floridě (14. 2. 2018) USA (Spojené státy americké) Počítačové hry

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy