Vystřílet školu může každý? Amerikou otřásá nový skandál

Washington - Počítačové hry jsou jedním z nejrychleji rostoucích a celosvětově nejvýdělečnějších odvětví, jen málokdy se ale dostanou do popředí světových médií. Pokud už se tak stave, většinou za tím stojí nějaký obrovský úspěch, jen málokdy se ale jedná o skandál, který se rozebírá i na nejvyšších místech politiky.

World of Warcraft, Minecraft, DotA nebo LoL. Ttyo názvy či zkratky počítačových her jsou s největší pravděpodobností známé i lidem, kteří tomuto druhu zábavy neholdují. Díky své masivní hráčské základně čítající desítky milionů lidí po celém světě se o nich zkrátka mluví a píše kde to jen jde.

Pouze v malém množství případů vzbudí vášně hra, kterou hrají "pouhé" stovky či tisíce lidí. Jedné takové se to ale podařilo, titulu Active Shooter, který je přezdíván "simulátor střelby ve škole".

Důvod, proč tato hra vyvolala pozdvižení zejména ve Spojených státech, je prostý. V žádné jiné zemi nejsou útoky studentů či proti studentům tak časté, jako právě zde, a podobné hry situaci rozhodně neuklidňují.

Hra se na internetové platformě Steam, která čítá přes 100 milionů aktivních hráčů, objevila na počátku tohoto měsíce, a jak její přezdívka napovídá, hráč se v ní vžil do role vraha, který šel po vzoru reálných tragických událostí vystřílet školu.

Přesněji řečeno měl vžít. Hru před samotným vydáním a uvedením do prodeje společnost Valve, která Steam provozuje, stáhla z obchodu a zablokovala i jejího vývojáře. Tento krok požadovali nejen novináři z celého světa, ale i na 180 tisíc signatářů petice, kterou založili rodiče obětí z nedávných útoků ve školách.

Britská televize BBC hru označila za děsivou, rodiny dvou studentů zabitých při únorovém útoku v Parklandu na Floridě podle CNN popsaly  hru jako "opovrženíhodnou" a "strašlivou".

Hra nadzvedla ze židle i politiky

Do kauzy se vložili i politici, kteří rovněž zuří. Floridský senátor Bill Nelsona nazval hru "neomluvitelnou" a dodal, že by se měl vývojář "stydět". Hněv se ale obrací nejen na samotného vývojáře, nýbrž i na společnost Valve a jejího ředitele Gaba Newella za to, že titulu vůbec dovolila objevit se v jejím obchodě.

"Valve Corporation, její generální ředitel Gabe Newell, a partneři jako Apple by se měli stydět za plánované uvedení simulátoru střelby ve škole do prodeje. Active Shooter je absolutní urážkou slušnosti," napsal na Twitteru Alberto M. Carvalho, uznávaný a několikrát oceněný profesor z Miami.

Společnost Valve po vlně kritiky zaslala médiím vyjádření, v němž tvrdí, že přijala opatření před plánovaným uvolněním hry do prodeje, které se mělo uskutečnit 6. června.

"Tento vývojář a vydavatel je ve skutečnosti člověk, který si říká Ata Berdijev. Minulý pátek byl zablokován. Ata je troll, který v minulosti zneužíval zákazníky publikováním materiálů chráněných autorskými právy a manipulací s recenzemi uživatelů," uvádí dále Valve.

"Jeho následný návrat pod jiným obchodním jménem vyšel najevo, když jsme zkoumali spor o nadcházející titul. Nebudeme obchodovat s lidmi, kteří se chovají takhle vůči našim zákazníkům nebo společnosti Valve," dodala společnost.

Dle jejího dalšího vyjádření začne společnost obsáhleji dohlížet na pravidla, která musí počítačové hry splňovat proto, aby se v obchodě mohly objevit.

Televize BBC kontaktovala vydavatele hry Active Shooter na e-mailové adrese, která měla být vyhrazena médiím. Odpověď přišla od osoby, která se podepsala jménem Arthur Belkin. 

"Ata je můj dobrý přítel, ale poslední vytvořené hry jsou moje. Stále čekám na odpověď Steamu týkající se celého tématu," napsal Belkin. Následně popřel, že by byl Berdijev vývojářem titulu Active Shooter a odmítl věc dále komentovat.

Naposledy umírali studenti před dvěma týdny

Od posledního případu střelby ve škole přitom neuplynul ani týden. Dva lidé byli zraněni při střelbě na střední škole v americkém státě Indiana 25. května. Střelce, kterým byl místní žák, policie zadržela. 

O týden dříve, 18. května, ale Amerikou otřásl mnohem brutálnější případ. Deset lidí zastřelil na střední škole v Texasu 17letý mladík. Dalších deset osob utrpělo zranění. Podle policie je pachatelem student Dimitrios Pagourtzis, kterého brzy po činu zadržela. 

14. února letošního roku zemřelo při střelbě na střední škole v Parklandu na jihu Floridy 17 osob. Útočníkem byl devatenáctiletý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy vyloučen z kázeňských důvodů. Pachatele policie zadržela a nyní stojí před soudem, prokuratura žádá trest smrti.

Zatím nejhorší útok se odehrál16. dubna 2007. Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu přišlo o život 32 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Vraždil student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec sám spáchal sebevraždu.

Související

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

Více souvisejících

Střelba v USA střelba ve škole na Floridě (14. 2. 2018) USA (Spojené státy americké) Počítačové hry

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy