Mexiko - Vítězem prezidentských voleb v Mexiku se stal levicový kandidát Manuel López Obrador (64), bývalý starosta metropole. Chce mimo jiné v zemi snížit kriminalitu a provést ekonomické reformy. Ke zvolení už mu gratuloval šéf Bílého domu Donald Trump. Vztahy mezi USA a Mexikem jsou už řadu měsíců velmi napjaté.
Obrador neděli označil za historický den a v prvním krátkém projevu vyzval ke smíření. Prohlásil, že přicházejí hluboké změny. Slibuje respekt k nezávislosti centrální banky a dodržování fiskální disciplíny. Smlouvy uzavřené v rámci velmi diskutovaných reforem v energetickém sektoru chce podrobit kontrole kvůli možné korupci a protiprávnosti, s konfiskací nebo vyvlastňováním majetku ale nepočítá.
Podle předběžných výsledků Obradora podpořilo 53 až 53,8 procenta zúčastněných voličů. Přitom získal více než dvojnásobek hlasů, jež obdržel kandidát na druhém místě, což je podle médií největší rozdíl od začátku 80. let. Oba rivalové Ricardo Anaya a José Antonio Meade vítězství Lopéze Obradora již uznali.
S gratulací Lópezi Obradorovi se vedle představitelů řady latinskoamerických zemí a Kanady přidal také americký prezident Donald Trump. "Velmi se těším na spolupráci s ním," napsal na twitteru. "Je toho hodně, co můžeme udělat ku prospěchu Spojených států a Mexika!" dodal.
Andrés Manuel López Obrador, přezdívaný podle začátečních písmen svých jmen AMLO, Trumpovi poděkoval a dal najevo, že si přeje mít se Spojenými státy přátelské vztahy a spolupráci. Otázkou je, nakolik jsou vyhlídky takových vztahů za současného šéfa Bílého domu reálné.
Trump chce především na hranicích s Mexikem na ochranu před ilegální imigrací postavit plot, a to na náklady Mexičanů, což dosavadní prezident Enrique Peňa Nieto důrazně odmítal. Nejasnosti panují i nad budoucností Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA).
Obrador slibuje, že politiku a obchod v Mexiku očistí od narůstajícího násilí, korupce a politických skandálů a že sníží ekonomickou závislost země na Spojených státech. Jeho kritici ale varují, že plánované státní zásahy do hospodářství by mohly zemi uvrhnout o desetiletí zpět. Budoucího prezidenta rovněž označují za populistu, který nenabízí konkrétní řešení.
Související
Drogové kartely v Mexiku ovládají komunální volby. První prezidentka v historii bude čelit válce
Rozhodla mexické volby Moskva? Rusko v stále větší míře se snaží získat vliv v Latinské Americe
volby v Mexiku , Manuel López Obrador , Mexiko , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
před 2 hodinami
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
před 3 hodinami
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
před 3 hodinami
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
před 4 hodinami
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
před 5 hodinami
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
před 5 hodinami
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
před 6 hodinami
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
před 6 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
před 7 hodinami
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
před 8 hodinami
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
před 9 hodinami
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 10 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 11 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 12 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 13 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 13 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 14 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 15 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 16 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
Nadcházející víkend přinese do České republiky typické zimní počasí s převahou velké oblačnosti a rizikem nebezpečných jevů na silnicích. Podle aktuální předpovědi nás v sobotu i v neděli čeká zatažená až oblačná obloha, přičemž polojasné chvíle se objeví spíše ojediněle. Řidiči by si měli dát pozor zejména na mrznoucí mlhy a výjimečné mrznoucí srážky, které se mohou vyskytnout napříč celým územím.
Zdroj: Libor Novák