Rozhodla mexické volby Moskva? Rusko v stále větší míře se snaží získat vliv v Latinské Americe

Mexiko City - Prezidentské volby v Mexiku vyhrál levicový politik Andrés Manuel López Obrador, který je nazýván mexickou odpovědí na Donalda Trumpa. Zároveň se dá říci, že je to mexický Donald Trump, protože byl vynesen na podobné tzv. populistické vlně jako jeho americký protějšek. A podobně jako i u amerického prezidenta, i v případě mexických voleb se vznáší podezření, že se je pokusili ovlivnit Rusové.

Bývalý poradce pro národní bezpečnost Spojených států amerických H.R. McMaster již minulý prosinec varoval, že Rusko se pokusí ovlivnit mexické volby. S podobným úvahou přišel též ministr zahraničí Rex Tillerson. Mexičtí úředníci nicméně sdělili, že nenašli žádné důkazy a Rusko obvinění popřelo.

Podle některých analytiků nicméně mexické volby představovaly ideální krajinu pro ruské vměšování. Ačkoliv podle specialistů ruským cílem bylo spíše přispět k většímu napětí v již tak polarizovaných mexických volbách než podpořit konkrétního kandidáta, podezření z ruské pomoci se vznášelo především kolem Lópeze Obradora (známého pod jeho iniciály AMLO).

Např. digitální stratég Manuel Cossío Ramos, tvrdil, že našel známky ruského vměšování v případě sociálních médií. Podle jeho zjištění okolo 4 miliónů příspěvků o Lópezovi Obradorovi bylo na sociálních sítích uvedeno mimo Mexiko, z toho 63% jich vzešlo z Ruska a 20% z Ukrajiny.

Nicméně, jiní analytici nenašli žádnou podobnou evidenci. Lópezův tým obvinil Cossía z podjatosti. Cossío se opravdu netajil svým negativním postojem k Lópezovi. AMLO sám vtipkoval ohledně obvinění z ruské podpory. Na jednom videu je vidět, jak stojí v přístavu ve městě Veracruz. „Čekám na ruskou ponorku,“ řekl do kamery, „protože mi přinese zlato z Moskvy.“

Server Fair Observer poukazuje na to, že fenomén fake news, který dominoval mexickým volbách, nebyl řízen zvnějšku, ale vycházel z domácích zdrojů a byl výsledkem rozkouskované mexické mediální krajiny, kde politici a na ně napojené osoby vlastní zpravodajské kanály a zcela nepokrytě je používají ke svému vlastnímu prospěchu.

Server BuzzFeed vyzpovídal jednoho z nejúspěšnějších domácích tvořitelů tvořitelů fake news, Carlose Merla z Victory Lab. Merlo tvrdí, že jeho firma kontroluje okolo 4 miliónů twitterových účtů, z nichž mnohé byly koupené od ruských agentur. „ V Rusku je velmi snadné vytvořit spoustu účtů,“ říká Merlo a dodává, že všechny mexické agentury využívají boty (programy vykonávající automatizovanou činnost na internetu), které kupují od Rusů. Jako krále dezinformací ale vidí „korporátní Ameriku.“

Ruské aktivity v Latinské Americe

Ačkoliv se nedá říci, zda-li a v jaké míře Rusko skutečně ovlivňovalo mexické volby, je zcela jisté, že se pokouší v stále větší míře získávat vliv v Latinské Americe jako celku vzhledem významu, jaký má region pro USA. S některými státy - s Kubou, Nikaraguí a Venezuelou - má Rusko dlouhodobé vazby, které se mu příležitostně vyplácí. Zmíněné státy spolu s Bolívií v roce 2014 hlasovaly proti rezoluci odsuzující činnost Ruska na Krymu.

Think tank Carnegie Endowment for International Peace identifikuje několik klíčových oblastí, ve kterých se Rusko snaží získat vliv v Latinské Americe. Co se týče ekonomiky, zvýšilo obchod s Latinskou Amerikou o 44% od roku 2006, z toho 50% představuje obchod z Mexikem a Brazílií. S Brazílií je zároveň Rusko v obchodním sdružení BRICS (spolu s Indií, Čínou a Jižní Afrikou), v Mexiku výrazně investuje v ropném sektoru. Nicméně, ruské obchodní aktivity v Latinské Americe brzdí slabší kondice ruské ekonomiky.

Druhou klíčovou oblastí, kde se Moskva v Latinské Americe angažuje, je vojenská, bezpečností a zpravodajská sféra. Do Nikaragui dodává vojenské vybavení a minulý rok postavilo protidrogové centrum, v němž se mají trénovat bezpečností síly z celé Latinské Ameriky. Rusové též hovoří o znovuotevření kubánského zpravodajského centra, což byla vhozená rukavice do tváře USA. 

Rusko se v Latinské Americe pokouší o získání sovětského vlivu z dob studené války. Jako za doby SSSR, Moskva se pokouší spíše než vytvořit příliš nákladnou vojenskou či ekonomickou přítomnost zde podporovat síly, které vykazují nepřátelství vůči USA. Rusko se tak stalo významným zahraničním partnerem Bolívie a Venezuely, které jsou nyní ve velmi napjatém vztahu s USA. Mexiko, jehož nastupující velení bylo vyneseno k moci mimo jiné vzrůstající frustrace z Trumpových negativních poznámek na jeho adresu, se možná přidá do tohoto antiamerického klubu. Jisté je, že Rusko se bude snažit těžit ze současné protestní nálady v Mexiku a podpoří Mexiko v jakémkoliv úsilí, které poškodí a bude překážkou pro USA.

Související

Více souvisejících

Rusko Mexiko Manuel López Obrador volby v Mexiku

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy