Vláda USA zvažovala, že pomůže armádě svrhnout Madura

Washington - Členové administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa se během posledního roku opakovaně v tajnosti setkávali s důstojníky venezuelské armády, aby projednávali plány na svržení venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Napsal to deník The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké představitele a bývalého venezuelského velitele, kteří se podle listu schůzek účastnili. Spojené státy se nakonec rozhodly, že disidentským důstojníkům s jejich plány nepomohou, napsal NYT.

Autoritářský prezident Maduro již dlouho obviňuje Washington ze snahy o jeho odstranění z úřadu. Svou zemi přivedl k ekonomickému kolapsu s nedostatkem potravin a léčiv a většina lídrů zemí Latinské Ameriky jej vnímá jako nedemokratického vůdce, zjištění o tajných jednáních rebelů z řad armády by mu ale mohla poskytnout prostředek, jak jednotu okolních vlád oslabit, pokračuje NYT.

Bílý dům na otázky ohledně údajných schůzek přímo neodpověděl. V prohlášení uvedl, že je důležité navázat "dialog se všemi Venezuelany, kteří projevují touhu po demokracii", aby bylo možné "přinést pozitivní změnu zemi, která tolik trpí za vlády prezidenta Madura".

Venezuela byla v posledních letech dějištěm mnohdy krvavých protivládních protestů. Ekonomická krize vyvolala exodus obyvatel do okolních zemí. OSN na konci srpna uvedla, že z vlasti za poslední čtyři roky uprchlo asi 1,6 milionu Venezuelanů. Sousední státy kvůli venezuelské vlně migrantů posilují bezpečnostní a humanitární přítomnost v pohraničních oblastech.

Američtí zástupci se po "několika" schůzkách s venezuelskými důstojníky rozhodli, že spiklencům nepomohou a plány na převrat zůstaly na mrtvém bodě, napsal NYT. Ochota setkat se opakovaně s důstojníky zamýšlejícími svrhnout prezidenta by ale podle listu mohla mít neblahé politické důsledky.

"Dopadne to jako bomba," řekla o zjištěních reportérů Mari Carmen Aponteová, která byla po několik měsíců diplomatkou odpovědnou za oblast Latinské Ameriky za vlády Baracka Obamy.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) vláda USA Nicolas Maduro Barack Obama Venezuela

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy