Washington - Žena, která obvinila kandidáta prezidenta Donalda Trumpa na soudce nejvyššího soudu USA Bretta Kavanugha z nevhodného sexuálního chování, vystoupila dnes z anonymity. Listu The Washington Post profesorka Christine Blaseyová Fordová poskytla v rozhovoru podrobnosti k incidentu, který se podle ní odehrál na počátku 80. let. Kavanaugh už dříve obvinění ze sexuálního násilí popřel. Kauza má vážné politické dopady.
Podle Blaseyové Fordové k incidentu došlo v době, kdy byl nynější kandidát na soudce nejvyššího soudu středoškolákem ve státě Maryland. Kavanaugh byl podle ní na večírku na mol opilý, svalil ji na postel, osahával ji a "neohrabaně" se jí pokoušel svléknout. V okamžiku, kdy se snažila křičet, dal jí podle ní ruku na ústa.
"Myslela jsem, že by mě mohl neúmyslně zabít," řekla listu The Washington Post 51letá Blaseyová Fordová, nyní profesorka na jedné z univerzit v Kalifornii. "Pokoušel se mě napadnout a svléknout mi šaty," dodala s tím, že se jí podařilo uniknout, když na ní a Kavanugha skočil jeho kamarád a všichni tři upadli.
Fordová v rozhovoru uvedla, že o incidentu mlčela až do roku 2012, kdy o něm promluvila na párové terapii se svým manželem. Poznámky terapeuta Blaseyová Fordová poskytla novinářům. Stojí v nich, že se svěřila, že byla sexuálně napadena studenty "z elitní chlapecké školy", kteří se stali "vysoce respektovanými a vysoce postavenými členy společnosti ve Washingtonu". Kavanaughovo jméno poznámky nezmiňují.
Z anonymity se Blaseyová Fordová podle svých slov rozhodla vystoupit poté, co se část jejího příběhu v posledních dnech dostala bez jejího svolení na veřejnost. Listu The Washington Post řekla, že pokud má někdo vyprávět její příběh, tak to chce být ona.
Podle pátečního prohlášení mluvčího republikánského předsedy justičního výboru Chucka Grassleyho se hlasování v Senátu USA o Kavanaughovi uskuteční navzdory obviněním v plánovaném termínu, tedy ve čtvrtek.
Ve čtvrtek plánuje senátní výbor pro justici hlasovat, zda senátorům doporučí Kavanaugha ke schválení. Postoj výboru je nezávazný, neboť o tom, zda se Kavanaugh stane doživotně soudcem Nejvyššího soudu USA, rozhodne až plénum. Fordová dala najevo, že je připravena o svých neblahých zkušenostech s Kavanaughem při slyšení před senátním výborem veřejně promluvit.
Sám Kavanaugh dnes oznámil, že obvinění vznesená proti němu jsou "kompletně falešná". Incident s Fordovou se prý nikdy nestal. "Je to úplně falešné obvinění. Nikdy jsem neudělal nic, z čeho mě obviňuje - jí ani komukoli jinému," uvedl soudce v prohlášení, které vydal Bílý dům.
Trump, který dosud konzervativně orientovaného Kavanaugha hájil, dnes připustil, že jeho kandidatura se může zadrhnout. "Když se to zdrží, tak se to zdrží," řekl novinářům v Bílém domě. Stále ale pevně věří, že Kavanaugh schvalovacím procesem nakonec projde. "Jeho život je bez poskvrnky", prohlásil prezident. Dodal ale, že má zájem, aby "celý proces proběhl a každý byl vyslyšen". Otázku, zda Kavanaugh boj nevzdá, označil Trump za směšnou.
Demokraté se snaží čtvrteční hlasování odložit a nejvýše postavená demokratka ve výboru Diane Feinsteinová dokonce vyzvala k tomu, aby obvinění nejdříve prověřila FBI. Zda demokraté odkladu dosáhnou, není zatím jasné. Mluvčí výboru Taylor Foy podle agentury Reuters uvedl, že republikánský předseda výboru Chuck Grassley připravuje ještě před termínem hlasování slyšení s Kavanaughem a Fordovou. Foy dodal, že takováto jednání jsou běžná, pokud se o kandidátově minulosti dodatečně objeví nové informace.
Vyslechnout Fordovou chce například republikánský senátor a člen zmíněného senátního výboru Jeff Flake. Ten v rozhovoru s portálem Politico řekl, že pokud Fordová nedostane možnost před senátory vypovídat, nebude připraven pro Kavanaugha hlasovat. "Musíme ji vyslechnout. A nemyslím si, že tento názor zastávám jen já," dodal. Také Flakeův republikánský kolega z výboru Lindsey Graham uvedl, že by to uvítal. "Pokud výbor paní Fordovou vyslechne, musí se tak stát obratem, aby proces mohl pokračovat podle harmonogramu," uvedl Graham v prohlášení.
Pokud Senát Kavanauga jako člena Nejvyššího soudu USA schválí, bude to znamenat, že v tomto klíčovém justiční orgánu budou mít většinu soudci hlásící se ke konzervativnímu výkladu práva. To u kritiků vyvolává obavy, že by se soud mohl pokusit zvrátit některé citlivé verdikty, mimo jiné i právo na potrat. V této souvislosti se pozornost upírá i na republikánské senátorky Susan Collinsovou a Lisu Murkowskou, které právo na umělé ukončení těhotenství podporují.
Kavanaugh od roku 2006 působí jako soudce odvolacího soudu federálního distriktu hlavního města Washingtonu. Dříve pracoval jako poradce Kennetha Starra, který vedl vyšetřování případu intimního vztahu bývalého prezidenta Billa Clintona se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Za prezidenta George Bushe mladšího působil Kavanaugh v Bílém domě. V 90. letech pracoval i pro soudce nejvyššího soudu Anthonyho Kennedyho, kterého má nahradit.
Umírněný konzervativec Kennedy, kterého nominoval v 80. letech prezident Ronald Reagan, se zapsal do dějin americké justice například tím, že se v kauzách rozhodujících o právech sexuálních menšin či legálnosti potratů přiklonil na stranu liberálů jako rozhodující hlas.
Související
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
Cimický neslyšel výpověď bývalého šéfa. Bašný promluvil o odchodu psychiatra z Bohnic
Sexuální obtěžování , USA (Spojené státy americké) , nejvyšší soud USA , Donald Trump , Senát USA , Brett Kavanaugh
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák