Hurikán Florence zabil už 18 lidí včetně kojence. Další katastrofa na obzoru

Washington - Hurikán Florence, který v pátek udeřil na východní pobřeží USA a v neděli zeslábl na tropickou depresi, si ve státech Severní a Jižní Karolína vyžádal 18 lidských životů. Jednou z obětí je i tříměsíční dítě. Bouři, jež rovněž uvěznila stovky lidí v jejich domovech a na řadě míst přerušila dopravu i dodávky elektřiny, doprovázejí mimořádné lijáky. Především Severní Karolínu, ale i Západní Virginii a Virginii, přitom to nejhorší teprve čeká, v následujících dnech tam hrozí další mohutné záplavy.

Podle statistik americké Národní povětrnostní služby (NWS) spadlo do neděle na pobřeží Severní Karolíny 86 centimetrů vody. Půl milionu lidí je bez elektřiny, do krytů se uchýlilo hlavně v Severní Karolíně kolem 15.000 Američanů. Hladiny řek v postižené oblasti stále stoupají, některé toky dosahují výše kolem sedmi metrů.

Jen v Severní Karolíně se do pomoci obyvatelům zatopených oblastí zapojilo 1000 specializovaných záchranářů, 36 vrtulníků a 200 lodí. Hlavní podporu poskytuje armáda, která na východ USA spěšně povolala 13.500 vojáků. Do dnešního rána místního času (poledne SELČ) bylo do bezpečí přepraveno 1600 ohrožených lidí a 300 zvířat.

První odhady škod po hurikánu hovoří o deseti až šedesáti miliardách dolarů (219 miliard až 1,3 bilionu korun). Hrozí také ekologické škody způsobené přívaly vody, jež mohou vyplavit z průmyslových podniků, včetně chemických továren, toxické látky. Z postižených regionů jsou hlášeny první zatopené uhelné doly a živočišné farmy s nebezpečným odpadem.

Úřady očekávají, že deště potrvají ještě tento týden a způsobí vylití řady vodních toků z břehů, a to nejen v Severní a Jižní Karolíně.

Úřady v Severní Karolíně vyzvaly obyvatele, aby v tomto státě vůbec nevyráželi na cesty. Mnoho silnic a dálnic je neprůjezdných, přímořské město Wilmington je kvůli zaplaveným komunikacím odříznuté od okolí. Zásoby vody a potravin do města převážejí desítky speciálních vojenských automobilů.

Velké obavy podle agentury AP vzbuzuje poměrně hustá síť přehrad a vodních nádrží, jejichž hráze se mohou protrhnout. Ohroženo je téměř 1500 umělých vodních ploch, 185 z nich je ve zvlášť špatném stavu.

Související

hurikán Florence

Hurikány, povodně, vlna veder. Za změnu klimatu letos lidstvo draze zaplatilo

Od povodní po vlny extrémních veder. Deset nejhorších katastrof vyvolaných změnou klimatu způsobilo letos na světě škody za 84,8 miliardy dolarů (1,9 bilionu Kč). Vyplynulo to ze studie britské společnosti Christian Aid. "Dopady klimatických změn už nejsou jen mírné," komentoval zprávu profesor Michael Mann z americké Pensylvánské státní univerzity. "Světové počasí se stává extrémnějším přímo před našima očima," dodal.
Zaplavená auta

Povodně v USA zdaleka nepominuly. Záchranáři vysvobozují uvězněné lidi i zvířata

Georgetown - Tropická bouře Florence zdaleka nepominula, i dnes musejí být tisíce lidí na východním pobřeží USA vzhledem k rozvodněným řekám připraveny k evakuaci. Vyplývá to z informací, které zveřejnila agentura AP s odvoláním na zprávy záchranářů. V Jižní Karolíně se hladiny řek stále zvyšují a rekordních hodnot zatím nedosáhly.

Více souvisejících

hurikán Florence (září 2018) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy