Vlivné americké Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA), organizace reportérů informujících o činnosti prezidenta, se dnes dostalo do sporu s Donaldem Trumpem. Vyčetlo mu, že veřejně chválil republikánského kongresmana, který loni fyzicky napadl novináře a byl za to pravomocně odsouzen.
Trump ve čtvrtek večer na předvolebním mítinku ve státě Montana podpořil poslance Sněmovny reprezentantů Grega Gianforteho, který v listopadových kongresových volbách v Montaně obhajuje svůj post. Kongresmana, který loni za fyzický útok na zpravodaje listu The Guardian dostal pokutu a trest veřejně prospěšných prací, označil za "skvělého chlapa".
"Každý, kdo dokáže někoho zpráskat, je můj člověk," prohlásil prezident. Gianforte je "tvrdý borec", řekl o poslanci, který srazil novináře k zemi kvůli "nevhodně" položené otázce. U soudu čin popíral, nakonec se ale přiznal.
Šéf WHCA Olivier Knox dnes vydal prohlášení, v němž Trumpova slova odsoudil. "Každý Američan by se měl zhrozit, když prezident schvaluje násilný útok na novináře, který vykonává svou práci chráněnou ústavou," napsal Knox. Prezident podle něj "chválil zločin vykonaný člověkem, který přísahal, že bude podporovat zákony".
Trump má už z dob volební kampaně s novináři napjaté vztahy, označil je opakovaně za "nepřátele lidu". Zášť chová hlavně vůči liberálně orientovaným médiím, zejména listům The New York Times a The Washington Post, televizím CNN nebo CNBC a agentuře AP.
Galavečeře s novináři akreditovanými v Bílém domě, která se koná každoročně, se Trump loni ani letos nezúčastnil. Akce, kterou pořádá WHCA již od roku 1920, patří k největším společenským událostem ve Washingtonu.
Související
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
Donald Trump , Senát USA , novináři , Prezident USA
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
před 1 hodinou
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
před 3 hodinami
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
před 3 hodinami
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
před 4 hodinami
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
před 5 hodinami
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
před 6 hodinami
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
před 7 hodinami
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
před 7 hodinami
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
před 8 hodinami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 9 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 10 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 11 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera