Jedenáct lidí dnes zabil v synagoze v Pittsburghu v americkém státě Pensylvánie střelec, který před krveprolitím dával najevo nenávist k židům. Informovali o tom představitelé místních úřadů. Šest lidí bylo zraněno, včetně čtyř zasahujících policistů. Postřelený útočník se po zásahu policie vzdal. Případ vzápětí převzal Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který jej vyšetřuje jako zločin z nenávisti.
Dějištěm krveprolití se stala synagoga The Tree of Life (Strom života), která stojí v pittsburské čtvrti Squirrel Hill, vzdálené zhruba deset minut od centra města.
"Je to jeden z nejhorších zločinů, jaký jsem viděl. Je to velmi zlé," popsal novinářům místo krveprolití viditelně otřesený šéf bezpečnostního odboru pittsburského úřadu Wendell Hissrich.
Střelcem je podle něho šestačtyřicetiletý Robert Bowers, který byl se zraněním převezen do nemocnice. Podle médií na internetu šířil antisemitské příspěvky. Publikoval rovněž fotografie zbraní, které vlastnil.
Podle FBI vešel útočník do synagogy v době, kdy byla plná lidí, kteří se účastnili sobotní židovské bohoslužby. "Všichni židé musí zemřít!" vykřikoval podle televize CBS, než začal střílet.
Muž začal pálit i po prvních policistech, kteří dorazili po zavolání na tísňovou linku. Útočníka ale zranila střela z policejní zbraně, načež se vzdal.
Místní židovská kongregace byla založena před více než 150 lety a média ji označují za konzervativní. Rozlehlá moderní budova synagogy pojme při bohoslužbách více než 1000 lidí. Uvnitř jako historický poklad věřící opatrují "Tóru holokaustu", která byla zachráněna z tehdejšího Československa v době masového vyhlazování Židů nacisty.
Prezident Donald Trump v reakci na střelbu prohlásil, že odpovědí na zločiny podobné tomu z Pittsburghu by mělo být častější používání trestu smrti. "Pokud tohle někdo udělá, měl by dostat trest smrti," odpověděl prezident na otázku, jak zabránit dalším případům hromadné střelby.
Na dotaz, zda nezpřísnit benevolentní zákony o držení zbraní, v nichž vidí kritici hlavní příčinu častých masových krveprolití ve Spojených státech, odpověděl prezident vyhýbavě. Synagogy či kostely by podle něho spíše měly zvážit, zda nemít uvnitř během bohoslužeb ozbrojenou stráž, což by podle Trumpa mohlo snížit počet obětí.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že je masakrem v synagoze "zdrcen a zděšen". "Celý izraelský lid truchlí s rodinami mrtvých. Stojíme po boku židovské komunity v Pittsburghu, stojíme po boku Američanů tváří v tvář této strašlivé antisemitské brutalitě," prohlásil Netanjahu.
Související
V Pittsburghu uctili oběti střelby v synagoze. Bohoslužba měla zahojit rány, řekl rabín
Střelec z Pittsburghu byl obviněn celkem ze 44 trestných činů
Pittsburgh, USA , Střelba v USA , Policie USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
před 1 hodinou
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
před 2 hodinami
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
před 3 hodinami
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 3 hodinami
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 4 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 5 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 6 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 7 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 7 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 9 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
Policie se od středy zabývá násilným činem v jedné z českých věznic. V Kynšperku nad Ohří došlo k napadení mezi dvojicí trestanců. Zatímco jeden z nich skončil s vážným zraněním v nemocnici, druhý je podezřelý z pokusu o vraždu.
Zdroj: Jan Hrabě