Kdo rozhodne americké volby? Republikáni mají k dispozici silnou zbraň

Washington - Americké průběžné volby (midterm elections) do obou komor Kongresu proběhnou už v úterý 6. listopadu. Rozhodnou, zda zde udrží většinu Republikáni či zda-li kroky administrativy prezidenta Donalda Trumpa budou výrazně omezeny, pokud Demokraté získají převahu. Podle průzkumů by Demokraté mohli uspět, nicméně Republikáni mají na své straně výraznou sílu – bílé evangelické křesťany.

Ačkoliv mívají menší účast i menší mediální pozornost než prezidentské volby, průběžné volby významně rozhodují o politickém směřování země. Konají se každé dva roky v polovině prezidentského mandátu. Lze je tedy považovat za jakési referendum o prezidentovi a jeho vládě.

Podle průzkumů by Demokraté mohli ovládnout Sněmovnu reprezentantů, obtížněji by se jim měl dosahovat Senát. Republikáni drží v obou komorách Kongresu převahu, nicméně v parlamentních volbách pořádaných uprostřed prezidentského mandátu strana současného prezidenta boj od roku 1934 pravidelně prohrává.

Republikáni ale mají ale jednu významnou sílu na své straně, která by jim mohla umožnit přinejmenším udržet převahu v Senátu. Bílí evangeličtí křesťané jsou jejich nejvěrnějšími voliči. Tato skutečnost je o podstatnější, že ačkoliv jejích podíl na celkovém počtu obyvatel USA klesá, netýká se to elektorátu, kde jsou naopak zastoupeni až disproporčně. Např. v Kentucy bílí evangelíci představovali jen 32% obyvatelstva, ale 52% voličstva, upozorňuje server The Vox.

Bílí evangelíci jako jedna z nejdisciplinovanějších a díky mnoha dalších faktorům nejvlivnějších voličských skupin sehraje podle amerických médií velkou roli v nadcházejících průběžných volbách. Pokud o nich bude hovořeno jednoznačně jako o referendu o Trumpovi, pak by tyto volby, pokud by byly čistě postaveny na politických preferencích bílých voličů, by pro něj dopadly nadmíru pozitivně. Trump má mezi nimi vysokou podporu, oscilující mezi 75 až 80%.

Trump se svým poměrně volným sexuálním životem a vulgárním slovníkem se nezdá jako prototyp člověka, kterého by puritánský, konzervativní a zbožný bílý evangelík měl volit. Přesto tomu tak je kvůli kulturním hodnotám, které Trump a jeho poradci - především viceprezident Mike Pence vyznávají evangelickou víru – zastávají, ať se to týká postoje k transsexuálům, feminismu a zvláště potratům.

Nejdůležitější politická témata pro bílé evangelíky

Právě potraty představují jedno z určujících témat americké politické scény. Američtí evangelíci mají pocit, že americký moderní, sekulární stát až přílišně podporuje potratové kliniky. Jmenování konzervativního Bretta Kavanaugha členem Nejvyššího soudu USA proto uvítali s nadšením, protože se jim jeví jako „jejich člověk“ na tom správném místě, navzdory jeho obvinění ze sexuálního obtěžování. Evangelický lídr Ralph Reed v rozhovoru pro New v rozhovoru pro New York Times varoval Republikány, že pokud Kavanaugha nepodrží, bude pro ně obtížné „motivovat a energizovat“ konzervativní evangelické voliče. Republikáni a Trump jej zřejmě vyslyšely, protože Kavanaugha podržely.

Nicméně, potrat je velké téma též pro latinskoamerické, asijské či černé křesťanské evangelické církve. Podle zjištění Janelle Wongové, profesorky amerických studií z Marylandské univerzity, jsou z hlediska uznání potratů latinské evangelické církve ještě nekompromisnější než bílé evangelické církve. Přesto u nich má Trump jen malou podporu.

Podle Wongové pro politické názory bílých evangelíků je mnohem důležitější téma rasa než náboženství. Jedná se o skupinu, která velmi hlasitě stojí proti přijímání imigrantů z Latinské Ameriky a odjinud. Zatímco v letech 2009 až 2013 i mezi bílými evangelíky stoupala podpora udělení občanství nezdokumentovaným migrantům, v roce 2014 už prudce poklesla a nyní bílí evangelíci jsou nejhlasitějšími oponenty takovýchto návrhů, podle zjištění výzkumných institutů PRRI (Public Religion Research Institute) a Brooking Institute.

Ačkoliv tato skupina amerického voličstva je dlouhodobě svázaná s rasismem, Foreign Policy podotýká, že dnešní radikální protrumpovská a protiimigrační politika bílých evangelíků je přesto dosti neobvyklá. Během studené války se totiž výrazně angažovali v migrační politice a pomáhali uprchlíkům ze zemí ovládaných komunistickými režimy se dostat do USA.

Nadcházející průběžné volby se prakticky nesou na té samé vlně kulturní války jaká zasáhla už prezidentské volby. Zatímco Republikáni a jejich voliči se obrací až k řadám krajní pravice co se týče hlubokého despektu k migrantům, na straně Demokratů a jejich voličů se začíná objevovat výrazný sklon až k radikální levici. Výsledek voleb, který bude ve velké míře záležet na nerozhodných, umírněných voličích, tak ukáže, jakou radikální politiku Američané považují za zdroj řešení jejich problémů.    

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby 2018 křesťanství

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy