Do Mexika dorazily tisíce migrantů z karavany. Někteří tam chtějí zůstat

Do mexické metropole už dorazilo na 4500 středoamerických běženců, z nichž mnozí se chystají pokračovat k hranicím USA. Mexická radnice poskytla běžencům přístřeší, jídlo a zdravotní péči ve sportovním areálu Magdalena Mixhuca, informoval dnes mexický deník La Jornada. V mexické metropoli chtějí zástupci migrantů jednat s úřady, někteří z běženců zřejmě zůstanou v Mexiku.

Z nynější takzvané karavany migrantů, jejíž první část vyrazila před třemi týdny z Hondurasu, už požádalo o povolení zůstat v Mexiku na 3000 lidí. Tito běženci utíkají ze svých zemí před chudobou, nezaměstnaností a kriminalitou s celými rodinami a většina má za sebou na 1500 kilometrů, z nichž velkou část ušli pěšky.

Mexická radnice postavila ve sportovním areálu Magdalena Mixhuca několik stanů a poskytla lidem jídlo, přikrývky a zdravotní péči. Místní velká tržnice dodala 3,5 tuny banánů a guave. Zdravotníci běžencům ošetřili bolavé nohy, dali jim léky na průjem, záněty dýchacích cest a jiné nemoci. Radnice poskytla i vakcíny proti tetanu či chřipce.

Několik skupin migrantů, z nichž první vyrazila 13. října z Hondurasu, očekává od Mexika také administrativní pomoc. Mexická vláda už jim před dvěma týdny nabídla ubytování, školy pro děti a dočasné pracovní povolení, ovšem pokud by zůstali v jihomexických státech Chiapas a Oaxaca. To ale běženci odmítli s tím, že chtějí trvalé řešení a nechtějí být "uvězněni v některých regionech".

Většina běženců pochází z Hondurasu, kde se v pondělí setkali tamní prezident Juan Orlando Hernández a jeho guatemalský protějšek Jimmy Morales. Novinářům poté oznámili, že vyšetřují, kdo tyto karavany zorganizoval. Podle Moralese by měli být organizátoři potrestáni, protože běžencům neposkytli po cestě pomoc a ohrozili jejich životy, uvedl guatemalský deník Prensa Libre.

O migraci ze Střední Ameriky, která je dlouholetým problémem regionu, by se mělo podle honduraského prezidenta Hernándeze jednat i na Iberoamerickém summitu, který se příští týden koná v Guatemale. Karavany migrantů ze Střední Ameriky k hranicím USA se organizují už několik let, nynější situace je ale podle mexických úřadů bezprecedentní.

Až do letoška také nepřitahovaly tyto karavany příliš velký zájem médií, dokud proti nim nezačal letos na jaře ostře vystupovat americký prezident Donald Trump. Ten je označuje za bezpečnostní hrozbu. Na hranice s Mexikem už poslal podle pondělního oznámení Pentagonu 4800 vojáků, z nichž nejvíce (2600) jich je v Texasu. Právě na hranici s tímto americkým státem, kde v pondělí američtí vojáci umisťovali plot z ostnatého drátu, to mají běženci nejblíže. I tak jim ale zbývá urazit ještě minimálně 900 kilometrů.

Související

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Vladimir Putin

Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc

Mexické úřady nebudou schopny zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) během jeho plánované návštěvy v říjnu, kdy se bude konat inaugurace nové prezidentky Claudie Sheinbaumové. Uvedl to prezident Manuel López Obrador na tiskové konferenci.

Více souvisejících

Mexiko migrační krize karavany migrantů

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 40 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy