Zemětřesení v Trumpově vládě? Po Sessionsovi mohou skončit i další ministři

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions ve středu na výzvu prezidenta Donalda Trumpa odstoupil z funkce. Nejspíš ale nebude jediným ministrem, který do konce roku přijde o post. Trump totiž diskutuje se svými poradci i o dalších změnách a spekuluje se o konci ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenové či ministra vnitra Ryana Zinkeho, napsal server Politico.

Podle serveru tyto "dramatické výměny ve vládě mohou vést ke změně charakteru (Trumpovy) administrativy, zároveň ale mohou prezidentovi způsobit i nové bolení hlavy". Nebude totiž jednoduché najít za vyhozené ministry náhradu.

Na ministryni pro vnitřní bezpečnost Nielsenové údajně šéfovi Bílého domu vadí její slabé vystupování pokud jde o bezpečnost na amerických hranicích. Nahradit by ji měl Trumpův známý podporovatel, ultrakonzervativní politik Kris Kobach.

Ten se v úterních volbách ucházel o post guvernéra Kansasu, voliči ho ale odmítli. Již nyní je nicméně Trumpovi jasné, že se schválením Kobacha v Senátu bude mít velký problém, napsal server Politico. Druhým možným kandidátem na funkci ministra pro vnitřní bezpečnost je floridská ministryně spravedlnosti Pam Bondiová, která je dlouholetou přítelkyní a stoupenkyní prezidenta.

O své křeslo se nově může bát i ministr vnitra Ryan Zinke, který čelí vyšetřování kvůli svým obchodním aktivitám mimo ministerstvo. Trump na středeční tiskové konferenci uvedl, že na obvinění proti Zinkemu má v plánu podívat se v příštích dnech. "Budeme o tom vědět víc nejspíš do týdne," dodal. Zinke sloužil do roku 2008 u zvláštních sil amerického námořnictva a patřil k Trumpovým prvním podporovatelům. Prezident ho v minulosti dokonce označil za jednoho ze svých oblíbených ministrů. Ministerstvo vnitra má v USA mimo jiné na starosti správu národních parků a ochranu přírody.

"Při zvažování osudů úředníků jako je Nielsenová a Zinke se bude Trump rozhodovat mezi touhou vyhodit osoby, které nemá rád nebo které mu připadají neužitečné, a vidinou masových vyhazovů a nejspíš nepříjemných bojů v Senátu ohledně potvrzení nových lidí ve funkcích," napsal server Politico s odkazem na několik zdrojů blízkých Bílému domu a prezidentu Trumpovi.

Již před pár dny informovala americká média, že Trump vybral náhradu na uvolněný post americké vyslankyně při Organizaci spojených národů. Funkci by měla zaujmout bývalá moderátorka stanice Fox News a dosavadní mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová. I její stoupenci si ale kladou otázky ohledně jejích zkušeností, a je možné, že pro ni Trump nezíská dostatečnou podporu ani v Senátu, kde si republikáni při úterních volbách upevnili svou většinovou pozici.

Související

Jeff Sessions

Trump se znovu opřel do svého někdejšího ministra Sessionse

Americký prezident Donald Trump dnes po dlouhé době opět zkritizoval svého někdejšího ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Učinil tak v reakci na Sessionsovu snahu o návrat do Senátu. Prezident se do někdejšího člena své vlády často opíral a nakonec jej vyzval k rezignaci především kvůli jeho rozhodnutí vzdát se dohledu nad vyšetřováním ruských zásahů do kampaně před americkými prezidentskými volbami z roku 2016, napsala agentura AP.

Více souvisejících

Jeff Sessions Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy