Útok, který vyřadí Ameriku ze hry? Tajná organizace se chystá na černý scénář

Pracovníci Pentagonu trénovali reakci na masivní kybernetický útok proti americké elektrické rozvodné síti. Cílem cvičení bylo vyzkoušet, jak by navrhovaná opatření a nástroje používané k zvládnutí situace obstály při skutečném útoku.

Simulace, kterou připravila vládní agentura DARPA zodpovědná za vývoj nových technologií pro americkou armádu a tajných projektů, trvala sedm dní a zúčastnilo se jí více než sto lidí. Modelová situace měla odpovídat fenoménu známému jako „blackout“. Tak se nazývá stav, při kterém by byla vyřazena z provozu elektrická síť po celé zemi a bylo by potřeba akutně zajistit její dodávky pro klíčové instituce.

Pokud by došlo k skutečnému útoku, byly by takto označeny například nemocnice, vojenské základny nebo jakékoliv další objekty životně důležité pro chod státu během krizové situace. Cílem výzkumníků bylo zjistit, které části sítě byly během útoku infikovány škodlivým malwarem a izolovat je od zbytku. Následně měli identifikovat samotný průběh útoku a bezpečně propojit zdravou část sítě.

Prioritním úkolem pro pracovníky z DARPA však bylo zjistit, jak nástroje a postupy připravené pro takový případ obstojí proti kybernetickým útokům. Jedna skupina výzkumníků proto sehrála roli útočníků a během celého cvičení se pokoušela snahu dalšího týmu mařit. Poznatky z tohoto cvičení budou využity pro zefektivnění postupů a nástrojů, které budou testovány při dalším cvičení.

Listopadové cvičení bylo již čtvrtým v řadě. Jak informuje server DefenseOne, v první fázi projektu označovaného jako Liberty Eclipse šlo o plánování postupů pro případ celostátního selhání sítě. V druhé fázi projektu jde právě o testování těchto postupů. Tato simulace, která proběhla na ostrově Plum, byla zatím největší svého druhu.

Výzkumníkům a pracovníkům elektrárenského průmyslu, kteří se cvičení také zúčastnili, se nakonec podařilo obnovení sítě mezi klíčovými objekty dosáhnout. Vedoucí projektu Walter Weiss nicméně připomněl, že v „případě skutečného kyberútoku by nepřítel měl k dispozice rozsáhlejší arzenál nástrojů, které by mohl použít.“ Odkazoval tak na profesionální týmy, kterými disponují země jako Čína, Rusko nebo Írán.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) blackout DARPA

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 33 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy