Salmán je válečný zločinec? HRW žádá Argentinu o vyšetřování saúdského korunního prince

Nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) požádala argentinské úřady, aby zahájily vyšetřování saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a kvůli porušování lidských práv ve válce v Jemenu. Podle argentinských médií ale není příliš pravděpodobné, že by argentinská prokuratura žádosti vyhověla.

Saúdský korunní princ, který podle mnohých stojí za říjnovou vraždou novináře kritického vůči vládě v Rijádu, se koncem týdne v Buenos Aires zúčastní summitu skupiny G20. Právě při této příležitosti podala HRW podnět prokuratuře v Argentině. Její ústava totiž zakotvuje univerzální jurisdikci pro válečné zločiny a mučení, takže argentinské úřady mohou vyšetřovat a soudit takové zločiny bez ohledu na to, kde byly spáchány.

HRW se mimo jiné odvolává na zprávu CIA a tvrdí, že podle této zprávy "je velmi pravděpodobné", že vraždu novináře si osobně objednal korunní princ. Také list The Washington Post, pro který Chášukdží žijící od loňska v USA pracoval, napsal minulý týden, že CIA došla k těmto zjištěním. Rijád ale popírá, že by s vraždou měl cokoli společného přímo korunní princ.

Quote of the Day, by @KenRoth Argentine judicial authorities have begun examining a submission on alleged violations of international law committed in Yemen ahead of the G20 Summit in Buenos Aires https://t.co/OvvT07RrAL pic.twitter.com/hNfazLVAO5

— Human Rights Watch (@hrw) 27. listopadu 2018

Vedení Saúdské Arábie nicméně dlouho tvrdilo, že novinář, který kritizoval saúdskoarabskou vládu, včetně korunního prince, z jejího konzulátu v Istanbulu 2. října odešel živý. Až více než dva týdny poté přiznalo, že novinář tam byl zabit, nejprve ale tvrdilo, že se to stalo při potyčce. Posléze přiznalo vraždu. Tělo novináře se dosud nenašlo. Turecká policie ale pracuje s audionahrávkami, z nichž citovala hojně turecká média a které dala Ankara k dispozici i CIA. Podle těchto záznamů byl novinář na konzulátu brutálně zavražděn a asi rozčtvrcen.

HRW ve svém podnětu k argentinské prokuratuře zmiňuje i válku v Jemenu, kde sunnitská Saúdská Arábie pomáhá tamní vládě v boji proti šíitským povstalcům od roku 2015. HRW argumentuje leteckými útoky a užíváním zakázané munice proti jemenským civilistům ve školách, nemocnicích či mešitách. Válka v Jemenu si vyžádala odhadem na 50.000 obětí a až 14 milionům Jemenců, tedy asi polovině obyvatel země, hrozí podle OSN hladomor.

Korunní prin bin Salmán se od pátku do soboty zúčastní summitu skupiny G20, jejímiž členy je 19 ekonomicky důležitých zemí světa a Evropská unie. Vrcholné schůzky v Buenos Aires, kde se očekávají při této příležitosti také demonstrace, se zúčastní mimo jiné americký prezident Donald Trump, ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching.

Související

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

Více souvisejících

Human Rights Watch Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) argentina Džamál Chášakdží (novinář) Jemen G20

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy