Pompeo hájí saúdského prince Salmána: Neexistuje přímý důkaz, že vraždu novináře nařídil

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea neexistuje přímý důkaz spojující saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána s vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Pompeo to řekl novinářům po briefingu, na kterém spolu s ministrem obrany Jamesem Mattisem informovali americké senátory o okolnostech případu. Senátory nicméně nepřesvědčili, ti totiž následně odhlasovali, že se budou zabývat rezolucí týkající se odebrání finanční pomoci Saúdské Arábii v souvislosti s boji v Jemenu.

Chášukdží byl brutálním způsobem zabit na konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie vraždu přiznala se zpožděním, původně ji popírala. Dodnes se nenašlo tělo a Rijád odmítl jakýkoli podíl korunního prince Muhammada bin Salmána. Vražda vyvolala mezinárodní skandál a napětí ve vztazích mezi Rijádem a Ankarou i západními zeměmi včetně USA.

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) podle listu The Washington Post dospěla k závěru, že vraždu Chášukdžího, který byl kritikem režimu v Saúdské Arábii, nařídil přímo saúdský korunní princ. CIA má k dispozici dokonce nahrávku telefonátu, ve kterém Muhammad bin Salmán dává instrukce, aby "byl Džamál Chášukdží umlčen, a to co nejdříve to bude možné", napsal již dříve turecký list Hürriyet. Šéfka americké CIA Gina Haspelová prý naznačila, že podobná audionahrávka existuje, když v říjnu navštívila Ankaru.

"Neexistují přímé zpravodajské informace, které by spojovaly korunního prince s nařízením zavraždit Džamála Chášukdžího," prohlásil ale dnes ministr Pompeo. Mnoho senátorů ovšem z jednání odcházelo s opačným názorem, uvedla agentura Reuters. "Nemyslím si, že byl v místnosti někdo, kdo nevěří, že je za to (princ) zodpovědný," uvedl republikánský senátor Bob Corker.

"Nemáme nezvratný důkaz, že do toho byl zapojen korunní princ, ani zpravodajské služby ani nikdo jiný," doplnil ministr obrany Mattis. Spolu s Pompeem členům Kongresu rovněž sdělili, že zamýšlené "degradování vztahů" Washingtonu s Rijádem, o kterém se v souvislosti s případem hovoří, by poškodilo národní bezpečnost USA.

Pompeo před senátory uznal, že konflikt v Jemenu, do kterého je Saúdská Arábie výrazně zapojená na straně jemenské vlády, má na svém kontě obrovské množství civilních obětí. Jak nicméně dodal, země představuje v regionu důležitou protiváhu Íránu. Právě Teherán je obviňován, že v Jemenu stojí na straně šíitských povstalců.

"V širším slova smyslu by degradování vztahů se Saúdskou Arábií bylo obrovskou chybou pro americkou národní bezpečnost a pro naše spojence," řekl šéf americké diplomacie.

Významné senátory, včetně Trumpovi blízkých republikánů, ale oba ministři nepřesvědčili, poznamenala agentura Reuters. Podle mnohých by totiž nereagování na nynější situaci vyslalo do světa "mnohem nebezpečnější vzkaz". V následném hlasování tak senátoři odsouhlasili, že se Senát může zabývat rezolucí o ukončení americké vojenské pomoci pro arabskou koalici vedenou Rijádem, která bojuje v Jemenu. Šlo nicméně jen o procedurální hlasování. Další debaty a konečné hlasování se očekává až příští týden.

Senátoři rovněž vyjádřili zklamání, že na dnešním jednání za zavřenými dveřmi nebyl přítomen nikdo ze zpravodajských služeb. Podle demokratického senátora Dicka Durbina rozhodl Bílý dům, že šéfka CIA mezi senátory nedorazí. Mluvčí CIA ale jeho slova označil za nepravdivá s tím, že Haspelové nikdo návštěvu nezakázal. Demokratický senátor Bob Menendez označil nepřítomnost zpravodajců za "ostudnou".

Související

Mike Pompeo.

Pompeo čelí kritice za dohodu s Tálibánem, od chaosu se distancuje

Americký prezident Joe Biden podle bývalého ministra zahraničí Mikea Pompea stažení z Afghánistánu nezvládl. Minulá administrativa, k níž Pompeo patřil, uzavřela podle exministra s afghánským islamistickým hnutím Tálibán dobrou dohodu, která měla zajistit spořádaný odchod Američanů.

Více souvisejících

Mike Pompeo Džamál Chášakdží (novinář) Saúdská Arábie Salmán (bratr saúdského krále Abdalláha ibn Abdal Azíz Saúda)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy