Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea neexistuje přímý důkaz spojující saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána s vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Pompeo to řekl novinářům po briefingu, na kterém spolu s ministrem obrany Jamesem Mattisem informovali americké senátory o okolnostech případu. Senátory nicméně nepřesvědčili, ti totiž následně odhlasovali, že se budou zabývat rezolucí týkající se odebrání finanční pomoci Saúdské Arábii v souvislosti s boji v Jemenu.
Chášukdží byl brutálním způsobem zabit na konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie vraždu přiznala se zpožděním, původně ji popírala. Dodnes se nenašlo tělo a Rijád odmítl jakýkoli podíl korunního prince Muhammada bin Salmána. Vražda vyvolala mezinárodní skandál a napětí ve vztazích mezi Rijádem a Ankarou i západními zeměmi včetně USA.
Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) podle listu The Washington Post dospěla k závěru, že vraždu Chášukdžího, který byl kritikem režimu v Saúdské Arábii, nařídil přímo saúdský korunní princ. CIA má k dispozici dokonce nahrávku telefonátu, ve kterém Muhammad bin Salmán dává instrukce, aby "byl Džamál Chášukdží umlčen, a to co nejdříve to bude možné", napsal již dříve turecký list Hürriyet. Šéfka americké CIA Gina Haspelová prý naznačila, že podobná audionahrávka existuje, když v říjnu navštívila Ankaru.
"Neexistují přímé zpravodajské informace, které by spojovaly korunního prince s nařízením zavraždit Džamála Chášukdžího," prohlásil ale dnes ministr Pompeo. Mnoho senátorů ovšem z jednání odcházelo s opačným názorem, uvedla agentura Reuters. "Nemyslím si, že byl v místnosti někdo, kdo nevěří, že je za to (princ) zodpovědný," uvedl republikánský senátor Bob Corker.
"Nemáme nezvratný důkaz, že do toho byl zapojen korunní princ, ani zpravodajské služby ani nikdo jiný," doplnil ministr obrany Mattis. Spolu s Pompeem členům Kongresu rovněž sdělili, že zamýšlené "degradování vztahů" Washingtonu s Rijádem, o kterém se v souvislosti s případem hovoří, by poškodilo národní bezpečnost USA.
Pompeo před senátory uznal, že konflikt v Jemenu, do kterého je Saúdská Arábie výrazně zapojená na straně jemenské vlády, má na svém kontě obrovské množství civilních obětí. Jak nicméně dodal, země představuje v regionu důležitou protiváhu Íránu. Právě Teherán je obviňován, že v Jemenu stojí na straně šíitských povstalců.
"V širším slova smyslu by degradování vztahů se Saúdskou Arábií bylo obrovskou chybou pro americkou národní bezpečnost a pro naše spojence," řekl šéf americké diplomacie.
Významné senátory, včetně Trumpovi blízkých republikánů, ale oba ministři nepřesvědčili, poznamenala agentura Reuters. Podle mnohých by totiž nereagování na nynější situaci vyslalo do světa "mnohem nebezpečnější vzkaz". V následném hlasování tak senátoři odsouhlasili, že se Senát může zabývat rezolucí o ukončení americké vojenské pomoci pro arabskou koalici vedenou Rijádem, která bojuje v Jemenu. Šlo nicméně jen o procedurální hlasování. Další debaty a konečné hlasování se očekává až příští týden.
Senátoři rovněž vyjádřili zklamání, že na dnešním jednání za zavřenými dveřmi nebyl přítomen nikdo ze zpravodajských služeb. Podle demokratického senátora Dicka Durbina rozhodl Bílý dům, že šéfka CIA mezi senátory nedorazí. Mluvčí CIA ale jeho slova označil za nepravdivá s tím, že Haspelové nikdo návštěvu nezakázal. Demokratický senátor Bob Menendez označil nepřítomnost zpravodajců za "ostudnou".
Související
Trump už sestavuje administrativu. Prozradil dvě jména, která v ní nebudou
Exministr Pompeo vzdal kandidaturu na prezidenta USA
Mike Pompeo , Džamál Chášakdží (novinář) , Saúdská Arábie , Salmán (bratr saúdského krále Abdalláha ibn Abdal Azíz Saúda)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák