S ohledem na ostrou optiku, kterou je poměřován, má za sebou americký prezident Donald Trump možná své nejúspěšnější mezinárodní vystoupení, konstatuje vojenský historik a komentátor Max Boot. V komentáři pro server Washington Post vysvětluje, že šéf Bílého domu sice na summitu G20, který v sobotu skončil v Buenos Aires, nedosáhl ničeho podstatného, ale zároveň se nedopustil žádného velkého faux pas.
Katastrofa se nekonala
Trumpem vychvalovaná dohoda s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem není nic víc než souhlas s dalším jednáním, deklaruje odborník. Poukazuje, že šéf Bílého domu se zavázal v následujících 90 dnech nezvýšit cla na čínské zboží, zatímco Si sice přislíbil větší nákup amerických produktů, ale nikoliv v konkrétních číslech.
"Není to o nic víc závaznější než severokorejský slib jisté, budoucí denuklearizace," pokračuje historik. Dodává, že stanoviska Číny a USA k summitu následně ukázala, že obě země se neshodnou ani na tom, co odsouhlasily a Peking například vůbec nezmínil devadesátidenní lhůtu k jednání.
Trump se alespoň vyhnul trapným momentům, na rozdíl od letošního červnového summitu G7 v Québecu, který opustil dříve a odmítl podepsat závěrečné komuniké, či schůzky v Helskinkách, kde vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vystupoval jako lokaj, konstatuje Boot. Přiznává, že v Buenos Aires Trump alespoň vhodně okomentoval smrt George H. W. Bushe a odpustil si typické výpady vůči rodině bývalého prezidenta.
"U Trumpa si nikdy nemůžete být jistí lidskou slušností. A kdyby byl dětinský a zlomyslný jako po smrti Johna McCaina, bylo by to něco pro noviny," pokračuje komentátor. Uvádí, že katastrofa se tentokrát nekonala, byť šéf Bílého domu nedosáhl žádného velkého úspěchu.
Pokud Trump podnikl nějakou akci a přidal se k demokratickým politikům, aby čelil rostoucí hrozbě Číny a Ruska nebo hnal k zodpovědnosti saúdského korunního prince Mohammeda bin Salmána za vraždu novináře Džamála Chášukdžího, nedal to najevo, připomíná Boot. Doplňuje, že od vraždy na saúdském konzulátu v Istanbulu uplynuly již dva měsíce a před týdnem Rusko nelegálně zadrželo ukrajinská plavidla v Kerčském průlivu, avšak pachatelé těchto činů za ně zatím nijak nezaplatili.
Ikonický snímek z argentinského summitu, zachycující přátelské plácnutí smějícího Mohammeda bil Salmána a Vladimira Putina připomněl historikovi karikaturu Davida Lowa reagující na německo-sovětský pakt z roku 1939, na níž se Hitler se Stalinem vzájemně klaní, přičemž na Hitlerovo konstatování "Zemská spodina, řekl bych" Stalin odpovídá "Krvavý vrah dělníků, myslím".
Trumpovi jde o politické přežití
Saúdský princ a ruský prezident sice podle Boota nejsou Stalin a Hitler, ale mají na rukou krev, například obětí saúdských náletů v Jemenu a ruských v Sýrii, a jejich zločiny jim procházejí, protože Trump je nijak nežene k zodpovědnosti. Odmítnutí amerického prezidenta setkat se na summitu G20 s Putinem je sotva čin, který kremelského vládce zasáhne, když se svým americkým protějškem následně hovořil u večeře, konstatuje expert. Obává se, že Trump signalizuje americkou slabost, což Putina vybídne k dalším akcím.
Stejně tak popíráním důkazů o podílu Mohammeda bin Salmána na Chášukdžího vraždě Trump ukazuje, že nemá dost kuráže, aby potrestal spojence, tvrdí historik. Princ si podle něj svou náklonností k Putinovi z USA utahoval, navíc potvrdil, že navzdory americkým výhradám nakoupí ruský protivzdušný systém S-400, čímž zpochybnil důvod, proč Trump údajně zachovává Rijádu loajalitu - saúdské nepřátelství vůči Íránu -, jelikož Rusko je hlavním spojencem Teheránu.
Putin si podle odborníka tropil z Trumpa vtípky, když prohlásil, že dvě malé lodě, které Ukrajině dodaly USA, nedokážou ani proplout Kerčským průlivem. Zadržené lodě však ve skutečnosti Spojené státy nedodaly a světoví tyrani se tak Washingtonu vysmívají, což Trump nechává bez odezvy, kritizuje Boot. Dodává, že mohlo být ovšem hůř, jak za Trumpa obvykle bývá, a považuje za malý zázrak, že prezident v Buenos Aires dokázal vůbec vystoupit, s ohledem na skandály, které jeho mandát provází.
V minulém týdnu se ukázalo, že konspirátor Jerome Corsi upozornil Trumpova přítele Rogera Stonea na ruskou krádež emailů z volebního štábu Hillary Clintonové dlouho předtím, než byly zveřejněny, což Stone další den Trumpovi oznámil, připomíná historik. Podotýká, že také víme, že Trump se snažil postavit v Moskvě svůj mrakodrap i poté, co získal republikánskou nominaci na prezidenta.
"Důkazy o tajné dohodě sílí - stejně jako důkazy o bránění spravedlnosti," uvádí Boot. Poukazuje, že Trump ostatně koncem listopadu zmínil možnost udělení milosti bývalému řediteli své volební kampaně Paulu Manafortovi, dříve než bude odsouzen, a není proto divné, že šéf Bílého domu vypadal v Buenos Aires často duchem nepřítomný a zrušil několik schůzek. Trump tak sotva dokáže svědomitě vykonávat svůj úřad, jelikož ho zaměstnává vlastní politické přežití, které není zdaleka zaručené, uzavírá komentátor.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Summit G20 , Vladimír Putin , Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák