Tři malí synové Rosy Villarrealové pobíhají po ploše s vánočními stromky, které jsou nabízeny k prodeji. Je vidět jejich vzrušení, když se vrhají od jednoho zeleného stromku ke druhému. Chlapci ve věku dva, čtyři a šest let vybírají tentokrát živý stromek a rodiče doufají, že díky této jejich nové tradici budou mít trvalé vzpomínky.
Pěstitelé vánočních stromků v USA se ale obávají, že rodin jako je tato pomalu ubývá. Umělé stromky bývaly kdysi nepříliš povedenou imitací těch živých, nyní jsou ale tak dobré, že je těžké poznat, že jde o napodobeninu. Zhruba 75 až 80 procent Američanů, kteří zdobí vánoční stromek, má nyní umělý. Hodnota trhu s umělými stromky se pohybuje kolem jedné miliardy USD (skoro 23 miliard Kč) a roste o čtyři procenta ročně, i když lze tyto stromky použít opakovaně.
Pěstitelé stromků se proto rozhodli zahájit boj s tímto trendem a spojili síly. Vznikl tak Výbor pro propagaci vánoční stromků a na sociálních médiích se rozběhla reklamní kampaň, která má vychválit výhody živých stromků. Kampaň se jmenuje "Jsou Vánoce. Zachovejme je skutečné!" a je financována právě ze stromků. Každý pěstitel přispěl 15 centy za každý vypěstovaný stromek.
Série krátkých filmů na instagramu a facebooku ukazuje rodiny, které vybírají ten správný stromek, uříznou ho a ozdobí. Zaměřují se hlavně na takzvané mileniálové matky, tedy ty narozené po roce 1982. Pěstitelé stromků se totiž obávají, že mladí, kteří se začnou rozhodovat o tradicích ve své rodině, dají přednost umělému stromku. Pěstitelé by tak přišli o generaci zákazníků, říká ředitelka Výboru pro propagaci vánočních stromků Marsha Grayová.
Není možné přesně určit, kolik živých vánočních stromků se ročně prodá, protože neexistuje centrální instituce nebo agentura, která by tyto informace sbírala. Národní svaz pro vánoční stromky odhaduje, že každým rokem se vypěstuje zhruba 25 milionů živých stromků a pravděpodobně se většina z nich prodá.
Významným prodejcem umělých stromků je v USA společnost Balsam Hill. Její ředitel Thomas Harman tvrdí, že Američané každý rok koupí zhruba deset milionů umělých stromků. Většina lidí, kteří si umělý stromek kupují, uvádí, že jim dává přednost, protože je to pohodlnější a nehrozí od nich alergie ani požáry.
Harman se domnívá, že pěstitelé stromků hrozbu od těch umělých zveličují. Mnoho rodin má v současnosti jak živý, tak umělý stromek, a velmi populární jsou podle něj malé farmy, které umožňují rodinám uříznout si vlastní živý stromek.
"Myslím, že skutečný útlum svého podnikání vidí farmáři, kteří jsou někde uprostřed, protože většina lidí si jde pro stromek buď do obchodu Home Depot, který podporuje velké farmáře, nebo na malou farmu," říká Harman. Strach z převahy umělých stromků mají tak podle něj hlavně středně velké farmy.
Casey Grogan patří už ke čtvrté generaci, která pěstuje stromky na farmě v Oregonu. Říká, že tento strach je skutečný, stejně jako vysoké a vznešené kavkazské jedle, které pěstuje. Oregon je největším producentem vánočních stromků v USA. Grogan tvrdí, že za posledních deset let skončila asi polovina farmářů v jeho okolí.
Vypěstovat vánoční stromek ze sazenice trvá osm až deset let a je těžké odhadnout, jak se za ta léta vyvine poptávka, upozorňuje Grogan. Letos má v nabídce asi polovinu stromů než před deseti lety a ví, že s každou novou sazenicí v letošní sezoně vstupuje do rizika, protože neví, zda o stromek z ní bude v roce 2028 zájem.
"Jsme odvětví, které by zde rádo zůstalo a existovalo, ale pokud si každý koupí umělý stromek, nebudeme tady," říká Grogan. Upozorňuje, že pořídit si živý stromek může být trochu náročnější, ale zároveň dodává, že nic není snadné. "Za to mimořádné úsili to stojí."
Související
Budou letos české Vánoce jiné? I cenovky u stromků se změní
"Černý trh" o Vánocích kvete. Stromky na Ukrajině zdaleka nejsou jen legální byznys
Vánoční stromky , Vánoce , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 55 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 1 hodinou
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 2 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 6 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák