Konec dohadů. Rusko ovlivnilo naše prezidentské volby, zní z USA

Dvě zprávy amerického senátu ukončují dohody o tom, zda Kreml pomohl Donaldu Trumpovi v prezidentských volbách v roce 2016, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm tvrdí, že uvedené dokumenty o ruských dezinformacích přesvědčivě ukazují, že Kreml se zapojil do koordinované kampaně s cílem vynést Trumpa do prezidentského úřadu, přičemž klíčovou roli v této strategii sehrály americké technologické společnosti.

Bezprecedentní kampaň

Ruská operace je mimořádná svým rozsahem, precizním provedením a podvodným rozměrem, deklaruje editorial. Připomíná, že webové stránky generované Agenturou pro internetový výzkum napojenou na Kreml získaly jen na sociální síti Facebook téměř 40 milionů "lajků" a 30 milionů sdílení, načež důvěřivým uživatelům servírovaly provokativní reklamu a propagandu s cílem rozdělit a polarizovat společnost.

"Cílem nebylo uvrhnout zemi do chaosu, ale dosadit do Oválné pracovny kandidáta preferovaného cizím protivníkem," píše washingtonský deník. Zdůrazňuje, že se tak dělo, aniž by si Američané čehokoliv všimli.

To, co vypadalo jako profily místních aktivistů z hnutí Black Lives Matter, bylo ve skutečnosti dílem ruských trollů zaklínajících se kouzelným termínem "sociální spravedlnost", dává příklad renomovaný server. Dodává, že vlastenci ostentativně se bijící za druhý dodatek americké ústavy, zase ve skutečnosti operovali z ruského Petrohradu.

Republikáni v uplynulém roce protestovali proti podobným obviněním s tím, že zasahování do voleb není nic neobvyklého ani důležitého, připomíná Washington Post. Konstatuje, že nedávno zveřejněné senátní zprávy tento argument přesvědčivě vyvrací.

"Rusko vedlo bezprecedentní kampaň cílící na Američany napříč všemi segmenty společnosti, na malých i velkých (internetových) platformách," pokračuje editorial. Podotýká, že senátní zprávy se navíc zdaleka netýkají všech ruských kybernetických aktivit, například hackerských útoků řízených ruskou vojenskou rozvědkou GRU na volební štáb Hillary Clintonové, které vedly k zveřejnění soukromých emailů jeho šéfa Johna Podesty, což představovalo další důležitou munici pro Trumpovo tažení.   

Ruské machinace přitom začaly již před pěti lety, poukazuje prestižní deník. Připouští však, že definitivní odpovědi na otázku, zda byly rozhodující pro zvolení Trumpa, se asi nikdy nedočkáme, ale podotýká, že s ohledem na jeho těšné vítězství mohl poměr sil zvrátit jakýkoliv faktor, včetně přešlapů Clintonové ve volební kampani či zásahu někdejšího ředitele FBI Jamese Comeyho.

Naprosto nepřijatelná praxe

Podle vlivného serveru však lze jednoznačně říct, že každý Američan by měl takové zahraniční zásahy považovat za naprosto nepřijatelné. "Nyní je zásadním úkolem zabránit jejich opakování," deklaruje editorial.

Kroků, které mohou činit američtí zákonodárci i technologické společnosti, je hodně, soudí Washington Post. Domnívá se, že začít lze aktualizací pravidel pro reklamu v digitálním věku a Kongres by měl také upravit stávající restrikce ohledně sdílení informací, které by umožnily technologickým společnostem poskytovat data důvěryhodným akademikům a organizacím způsobem chránícím soukromí uživatelů.

Internetové platformy by také měly vzájemně spolupracovat a kooperovat s vládou, aby dokázaly odhalit manipulativní kampaně v reálném čase, nabádá vlivný deník. Připomíná, že senátní výbor pro kontrolu tajných služeb sice nepřislíbil schválení obou zpráv, ale povzbudivá je již samotná podpora jejich předložení americkými politiky napříč spektrem.     

"Nyní je otázkou, zda členové výboru budou při svém nadcházejícím jednání ochotní hnát Rusko k zodpovědnosti," nastiňuje editorial. Poukazuje, že Trump coby prezidentský kandidát zveřejnění emailů štábu Clintonové přivítal, čímž vyslal zprávu, že takové praktiky nebudou trestány.

Na Rusko sice byly po prezidentských volbách uvaleny sankce, ale to ho evidentně neodradilo, konstatuje washingtonský deník. Obává se, že dokud se toto nezněmí, žádná reforma sociálních sítí nebude účinná.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Donald Trump Volby USA The Washington Post

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 31 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 57 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy