Dvě zprávy amerického senátu ukončují dohody o tom, zda Kreml pomohl Donaldu Trumpovi v prezidentských volbách v roce 2016, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm tvrdí, že uvedené dokumenty o ruských dezinformacích přesvědčivě ukazují, že Kreml se zapojil do koordinované kampaně s cílem vynést Trumpa do prezidentského úřadu, přičemž klíčovou roli v této strategii sehrály americké technologické společnosti.
Bezprecedentní kampaň
Ruská operace je mimořádná svým rozsahem, precizním provedením a podvodným rozměrem, deklaruje editorial. Připomíná, že webové stránky generované Agenturou pro internetový výzkum napojenou na Kreml získaly jen na sociální síti Facebook téměř 40 milionů "lajků" a 30 milionů sdílení, načež důvěřivým uživatelům servírovaly provokativní reklamu a propagandu s cílem rozdělit a polarizovat společnost.
"Cílem nebylo uvrhnout zemi do chaosu, ale dosadit do Oválné pracovny kandidáta preferovaného cizím protivníkem," píše washingtonský deník. Zdůrazňuje, že se tak dělo, aniž by si Američané čehokoliv všimli.
To, co vypadalo jako profily místních aktivistů z hnutí Black Lives Matter, bylo ve skutečnosti dílem ruských trollů zaklínajících se kouzelným termínem "sociální spravedlnost", dává příklad renomovaný server. Dodává, že vlastenci ostentativně se bijící za druhý dodatek americké ústavy, zase ve skutečnosti operovali z ruského Petrohradu.
Republikáni v uplynulém roce protestovali proti podobným obviněním s tím, že zasahování do voleb není nic neobvyklého ani důležitého, připomíná Washington Post. Konstatuje, že nedávno zveřejněné senátní zprávy tento argument přesvědčivě vyvrací.
"Rusko vedlo bezprecedentní kampaň cílící na Američany napříč všemi segmenty společnosti, na malých i velkých (internetových) platformách," pokračuje editorial. Podotýká, že senátní zprávy se navíc zdaleka netýkají všech ruských kybernetických aktivit, například hackerských útoků řízených ruskou vojenskou rozvědkou GRU na volební štáb Hillary Clintonové, které vedly k zveřejnění soukromých emailů jeho šéfa Johna Podesty, což představovalo další důležitou munici pro Trumpovo tažení.
Ruské machinace přitom začaly již před pěti lety, poukazuje prestižní deník. Připouští však, že definitivní odpovědi na otázku, zda byly rozhodující pro zvolení Trumpa, se asi nikdy nedočkáme, ale podotýká, že s ohledem na jeho těšné vítězství mohl poměr sil zvrátit jakýkoliv faktor, včetně přešlapů Clintonové ve volební kampani či zásahu někdejšího ředitele FBI Jamese Comeyho.
Naprosto nepřijatelná praxe
Podle vlivného serveru však lze jednoznačně říct, že každý Američan by měl takové zahraniční zásahy považovat za naprosto nepřijatelné. "Nyní je zásadním úkolem zabránit jejich opakování," deklaruje editorial.
Kroků, které mohou činit američtí zákonodárci i technologické společnosti, je hodně, soudí Washington Post. Domnívá se, že začít lze aktualizací pravidel pro reklamu v digitálním věku a Kongres by měl také upravit stávající restrikce ohledně sdílení informací, které by umožnily technologickým společnostem poskytovat data důvěryhodným akademikům a organizacím způsobem chránícím soukromí uživatelů.
Internetové platformy by také měly vzájemně spolupracovat a kooperovat s vládou, aby dokázaly odhalit manipulativní kampaně v reálném čase, nabádá vlivný deník. Připomíná, že senátní výbor pro kontrolu tajných služeb sice nepřislíbil schválení obou zpráv, ale povzbudivá je již samotná podpora jejich předložení americkými politiky napříč spektrem.
"Nyní je otázkou, zda členové výboru budou při svém nadcházejícím jednání ochotní hnát Rusko k zodpovědnosti," nastiňuje editorial. Poukazuje, že Trump coby prezidentský kandidát zveřejnění emailů štábu Clintonové přivítal, čímž vyslal zprávu, že takové praktiky nebudou trestány.
Na Rusko sice byly po prezidentských volbách uvaleny sankce, ale to ho evidentně neodradilo, konstatuje washingtonský deník. Obává se, že dokud se toto nezněmí, žádná reforma sociálních sítí nebude účinná.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
USA (Spojené státy americké) , Rusko , Donald Trump , Volby USA , The Washington Post
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 31 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 57 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák