Spojené státy čelí bezprecedentní hrozbě, tvrdí profesor

Americký ministr obrany James Mattis odstoupil v mimořádně nešťastný moment v dějinách zahraniční politiky USA, konstatuje historik a politolog Julian Zelizer. Profesor z prestižní Princeton University v komentáři pro server CNN připomíná, že Mattisova rezignace přichází v reakci na překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké jednotky ze Sýrie, které padlo bez konzultací se spojenci a minimálních debatách s bezpečnostními poradci Bílého domu.

Poslední dospělý v místnosti

Mattis zůstal "posledním dospělým v místnosti" a odstoupil, deklaruje odborník. Podotýká ovšem, že rezignace přišla ve chvíli, kdy USA a jejich spojencům hrozí značné riziko a Trumpa doma čeká bouřlivé období, což ho může vést k ještě impulzivnějším rozhodnutím v zahraniční politice.

Demokraté se chystají převzít kontrolu nad dolní komorou Kongresu a Trump čelí mnoha vyšetřováním, z nichž vycházejí některá velmi závažná obvinění, navíc jeho popularita mezi Američany zůstává nízká, nastiňuje profesor. Dodává, že republikáni sice stále stojí za svým prezidentem, ten je však zaháněn do kouta, kde umí být nejvíce nebezpečný.

"Největším rizikem je, že prezident udeří na své odpůrce prosazováním některé ze svých nejradikálnějších myšlenek, které mu kolují v hlavě, nebo prokáže, že je stále v sedle a pustí se do velkých, dramatických akcí," obává se Zelizer. Naznačuje, že to může vést k rozpočtovému provizoriu či zahraniční politice založené na náladách a emocích, nikoliv na strategickém plánování, případně - jak se mnozí bojí - použití vojenské síly, aby Trump demonstroval, že je vrchní velitel armády.

Zastánci Trumpa často ujišťují veřejnost, že není třeba se obávat, protože v otázkách zahraniční politiky prezident většinou přehání, připomíná historik. Doplňuje, že část kritiků šéfa Bílého domu naopak poukazuje, že Trump riskuje radikální rozchod s dosavadním zahraničněpolitickým kurzem, ale jiní připouštějí, že prezident se v praxi ovládá a ví, co dělá.

Mattisův rezignační dopis, který sepsal muž hlubokou znalostí poměrů v Trumpově kabinetu, naznačuje, že první skupina kritiků má pravdu, soudí akademik. Konstatuje, že svým odstoupením s poznámkou, že Trumpovu vizi bude lépe plnit někdo jiný, vysílá Mattis dvě varování.

Trump se nezmění

První podle Zelizera zní, že síla Spojených států je nevyhnutelně spojena se sílou unikátního a komplexního systému amerických spojeneckých a partnerských vazeb, bez kterých USA nedokážou chránit sebe ani další klíčové země. Zadruhé, Mattis rázně varuje, že prezident musí být odhodlaný a jednoznačný ve svém přístupu k zemím, jejichž strategické zájmy jdou stále více proti zájmům Spojených států, připomíná politolog. Dodává, že se jedná především o Rusko a Čínu snažící se prosadit svůj autoritářský model vlády u svých sousedů.

"Mattisův dopis není varováním prezidentu Trumpovi, který, jak Mattis zjistil po mnoha měsících přímé zkušenosti, se nezmění," domnívá se profesor. Soudí, že Mattis chápe, kdo stávající prezident je a že možnost přivést ho k normálu, představuje bláznivou myšlenku.

Dopis tak není psán Trumpovi, ale dalším republikánům a konzervativním politikům zabývajícím se bezpečností země, kteří během prvních dvou bouřlivých let prezidentova mandátu mlčeli, tvrdí Zelizer. Dopis je podle něj určen těm, kteří znají historii a chápou složitost zahraniční politiky, přičemž naznačuje, že prezident ve skutečnosti není na stejné myšlenkové vlně jako mnozí z nich.

"Je to zpráva, která říká, že Spojené státy od teď čelí reálnému riziku od prezidenta, který vládne na základě svých předsudků a impulzů a který ohrožuje některé klíčové principy, které nám úspěšně udržují mír," deklaruje politolog. Připouští ovšem, že Trump téměř jistě tento dopis zřejmě hodí v Oválné pracovně do koše.

Skutečnou otázkou tak podle Zelizera zůstává, kdo v Republikánské straně bude naslouchat tomu, co Mattis říká, nebo budou republikáni ochotní nadále přivírat oči a zacpávat si uši v naději, že vše nakonec dobře dopadne.  

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) James Mattis Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy