Spojené státy čelí bezprecedentní hrozbě, tvrdí profesor

Americký ministr obrany James Mattis odstoupil v mimořádně nešťastný moment v dějinách zahraniční politiky USA, konstatuje historik a politolog Julian Zelizer. Profesor z prestižní Princeton University v komentáři pro server CNN připomíná, že Mattisova rezignace přichází v reakci na překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké jednotky ze Sýrie, které padlo bez konzultací se spojenci a minimálních debatách s bezpečnostními poradci Bílého domu.

Poslední dospělý v místnosti

Mattis zůstal "posledním dospělým v místnosti" a odstoupil, deklaruje odborník. Podotýká ovšem, že rezignace přišla ve chvíli, kdy USA a jejich spojencům hrozí značné riziko a Trumpa doma čeká bouřlivé období, což ho může vést k ještě impulzivnějším rozhodnutím v zahraniční politice.

Demokraté se chystají převzít kontrolu nad dolní komorou Kongresu a Trump čelí mnoha vyšetřováním, z nichž vycházejí některá velmi závažná obvinění, navíc jeho popularita mezi Američany zůstává nízká, nastiňuje profesor. Dodává, že republikáni sice stále stojí za svým prezidentem, ten je však zaháněn do kouta, kde umí být nejvíce nebezpečný.

"Největším rizikem je, že prezident udeří na své odpůrce prosazováním některé ze svých nejradikálnějších myšlenek, které mu kolují v hlavě, nebo prokáže, že je stále v sedle a pustí se do velkých, dramatických akcí," obává se Zelizer. Naznačuje, že to může vést k rozpočtovému provizoriu či zahraniční politice založené na náladách a emocích, nikoliv na strategickém plánování, případně - jak se mnozí bojí - použití vojenské síly, aby Trump demonstroval, že je vrchní velitel armády.

Zastánci Trumpa často ujišťují veřejnost, že není třeba se obávat, protože v otázkách zahraniční politiky prezident většinou přehání, připomíná historik. Doplňuje, že část kritiků šéfa Bílého domu naopak poukazuje, že Trump riskuje radikální rozchod s dosavadním zahraničněpolitickým kurzem, ale jiní připouštějí, že prezident se v praxi ovládá a ví, co dělá.

Mattisův rezignační dopis, který sepsal muž hlubokou znalostí poměrů v Trumpově kabinetu, naznačuje, že první skupina kritiků má pravdu, soudí akademik. Konstatuje, že svým odstoupením s poznámkou, že Trumpovu vizi bude lépe plnit někdo jiný, vysílá Mattis dvě varování.

Trump se nezmění

První podle Zelizera zní, že síla Spojených států je nevyhnutelně spojena se sílou unikátního a komplexního systému amerických spojeneckých a partnerských vazeb, bez kterých USA nedokážou chránit sebe ani další klíčové země. Zadruhé, Mattis rázně varuje, že prezident musí být odhodlaný a jednoznačný ve svém přístupu k zemím, jejichž strategické zájmy jdou stále více proti zájmům Spojených států, připomíná politolog. Dodává, že se jedná především o Rusko a Čínu snažící se prosadit svůj autoritářský model vlády u svých sousedů.

"Mattisův dopis není varováním prezidentu Trumpovi, který, jak Mattis zjistil po mnoha měsících přímé zkušenosti, se nezmění," domnívá se profesor. Soudí, že Mattis chápe, kdo stávající prezident je a že možnost přivést ho k normálu, představuje bláznivou myšlenku.

Dopis tak není psán Trumpovi, ale dalším republikánům a konzervativním politikům zabývajícím se bezpečností země, kteří během prvních dvou bouřlivých let prezidentova mandátu mlčeli, tvrdí Zelizer. Dopis je podle něj určen těm, kteří znají historii a chápou složitost zahraniční politiky, přičemž naznačuje, že prezident ve skutečnosti není na stejné myšlenkové vlně jako mnozí z nich.

"Je to zpráva, která říká, že Spojené státy od teď čelí reálnému riziku od prezidenta, který vládne na základě svých předsudků a impulzů a který ohrožuje některé klíčové principy, které nám úspěšně udržují mír," deklaruje politolog. Připouští ovšem, že Trump téměř jistě tento dopis zřejmě hodí v Oválné pracovně do koše.

Skutečnou otázkou tak podle Zelizera zůstává, kdo v Republikánské straně bude naslouchat tomu, co Mattis říká, nebo budou republikáni ochotní nadále přivírat oči a zacpávat si uši v naději, že vše nakonec dobře dopadne.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) James Mattis Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy