Před dvěma lety, v šoku ze zvolení Donalda Trumpa, finanční trhy nakrátko zpanikařily, ale rychle se zotavily, připomíná profesor z prestižní Princetonské univerzity Paul Krugman. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii v komentáři pro server New York Times soudí, že šlo o důsledek přesvědčení, že Trumpova emoční i intelektuální nezpůsobilost pro výkon prezidentské funkce nebude podstatná a nový prezident navzdory své populistické rétorice, kolísavosti a neznalosti bude vládnout plutokraticky, přičemž moudří v jeho okolí mu zabrání v hloupých akcích.
Nestálý vzpurný nevzdělanec
Investoři se domnívali, že zvítězili, protože Trump navzdory své rétorice nebude skutečným hybatelem politiky a navíc klesnou daně pro korporace a bohaté, míní Krugman. Dodává, že nyní si však lidé uvědomují, že nic takového nenastalo a v Oválné pracovně ve skutečnosti sedí nestálý vzpurný nevzdělanec, který činí bláznivé věci.
"Aby bylo jasno, voličům je už nějaký čas zřejmé, že vláda špatného muže je špatnou vládou," pokračuje ekonom. Jako důkaz zmiňuje historické zisky Demokratické strany v posledních volbách do Kongresu a tvrdí, že spokojení nejsou ani bohatí, kterým plynou z Trumpových opatření největší výhody, a podle posledních průzkumů se od prezidenta ostře odklánějí i milionáři, včetně těch z řad republikánů.
Trhy se až do nedávna ovšem chovaly jinak, poukazuje odborník. Konstatuje, že prezidentovu nezpůsobilost investoři postřehli teprve před třemi týdny, přičemž jako první vyplynula skutečnost, že Trumpem vysoce vychvalovaná dohoda s Čínou je pouze jeho iluzí.
Následoval Trumpův televizní zkrat při debatě s demokraty Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem, unáhlené rozhodnutí stáhnout se ze Sýrie, rozchod s ministrem obrany Jimem Mattisem a hrozba rozpočtového provizoria v důsledku neochoty Kongresu podpořit Trumpův "budovatelský komplex" a schválit finance na zbytečnou pohraniční zeď, rekapituluje profesor. Doplňuje, že nyní chce prezident odvolat předsedu americké centrální banky, FEDu.
"Ó, a mimochodem jsme se dozvěděli, že Trump se podílel na hrubém bránění spravedlnosti, vytvářel nátlak na svého prozatímního ministra spravedlnosti ohledně Muellerova vyšetřování, jak se počet usvědčení, přiznání a vynucených rezignací hromadí," píše Krugman. V rámci hry na ďáblova obhájce pak pokládá otázku, zda Trumpův chaos nějak ovlivňuje ekonomiku či finanční trhy.
Trumpovy kroky nejsou důležité
Na první pohled to není zřejmé, připouští expert. Vysvětluje, že vyjma možné obchodní války zatím neměl žádný z Trumpových zuřivých výlevů přímý dopad na hospodářství a i případné rozpočtové provizorium by obecné výdaje omezilo jen skromně. Dokonce ani obchodní válka nemusí přinést velké škody, pokud bude zaměřená především na Čínu, která není klíčovým americkým obchodním partnerem, míní nositel Nobelovy ceny.
Skutečným ekonomickým rizikem byla možnost, že Trump rozpustí Severoamerickou dohodu o volném obchodu, jelikož američtí výrobci jsou hluboce provázaní s těmi kanadskými a mexickými a efekt by byl vysoce škodlivý, uvádí Krugman. Připomíná, že Trump ovšem uspokojila pouhá změna názvu dohody, díky čemuž zůstala její celkovou strukturu v zásadě stejná a momentálně není zřejmě ve velkém ohrožení.
"Proč tedy investoři zdánlivě opouštějí svůj postoj 'co bych se strachoval'?" táže se profesor. Odpovídá, že nejde ani tak o to, co Trump dělá, ale co by mohl v učinit v budoucnu, respektive v čem by mohl zůstat pasivní.
Ve skutečnosti činy amerického prezidenta pro ekonomiky mnoho neznamenají, konstatuje odborník. Poukazuje, že krátkodobé řízení ekonomiky připadá FEDu a Bílý dům zasahuje jen ve chvíli, kdy dojde k něčemu skutečně špatnému, jako například v letech 2008 a 2009, kdy představitelé Bushovy a Obamovy administrativy kompetentně a rozumně reagovali na finanční krizi.
Naneštěstí neexistuje důvod přepokládat, že by k podobně kompetentnímu zásahu v případě špatného vývoje došlo i nyní, varuje ekonom. Připomíná, jak trumpisté reagovali na propad akcií, který je stále běžným výkyvem - prezident, jež si přičítal k dobru, když trhy rostly, nyní zuří, plísní a útočí na ředitele FEDu, zatímco vládní představitelé bez jakýchkoliv důkazů nadále opakují, jakým vítězstvím byly loňské daňové škrty, a vydávají bizarní ujištění o zdraví amerických bank, o němž nikdo nepochybuje.
"Nyní si představte, jak by si administrativa v tomto složení vedla při skutečném ekonomickém propadu, bez ohledu na jeho zdroj," pokračuje odborník. Ptá se, zda by Trump hledal řešení, nebo spíše odmítal převzít zodpovědnost a pouze obviňoval jiné, zda by americký ministr financí a hlavní ekonomičtí poradci chladně analyzovali problém a formulovali protiakci, nebo pouze přitakávali šéfovi Bílého domu a popírali, že se cokoliv děje.
Krugman má jasno v tom, že momentálně se neřítíme do žádné zřejmé krize, pouze zpomaluje růst, což se běžně stává. Dodává, že za této situace tvoří tým lidí, kteří mají situaci řešit, partička, která nedokáže uvažovat jasně.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Paul Krugman (ekonom) , Ekonomická krize , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě