Hrozí nová ekonomická krize? Nositel Nobelovy ceny má jasno

Před dvěma lety, v šoku ze zvolení Donalda Trumpa, finanční trhy nakrátko zpanikařily, ale rychle se zotavily, připomíná profesor z prestižní Princetonské univerzity Paul Krugman. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii v komentáři pro server New York Times soudí, že šlo o důsledek přesvědčení, že Trumpova emoční i intelektuální nezpůsobilost pro výkon prezidentské funkce nebude podstatná a nový prezident navzdory své populistické rétorice, kolísavosti a neznalosti bude vládnout plutokraticky, přičemž moudří v jeho okolí mu zabrání v hloupých akcích.

Nestálý vzpurný nevzdělanec

Investoři se domnívali, že zvítězili, protože Trump navzdory své rétorice nebude skutečným hybatelem politiky a navíc klesnou daně pro korporace a bohaté, míní Krugman. Dodává, že nyní si však lidé uvědomují, že nic takového nenastalo a v Oválné pracovně ve skutečnosti sedí nestálý vzpurný nevzdělanec, který činí bláznivé věci.

"Aby bylo jasno, voličům je už nějaký čas zřejmé, že vláda špatného muže je špatnou vládou," pokračuje ekonom. Jako důkaz zmiňuje historické zisky Demokratické strany v posledních volbách do Kongresu a tvrdí, že spokojení nejsou ani bohatí, kterým plynou z Trumpových opatření největší výhody, a podle posledních průzkumů se od prezidenta ostře odklánějí i milionáři, včetně těch z řad republikánů.

Trhy se až do nedávna ovšem chovaly jinak, poukazuje odborník. Konstatuje, že prezidentovu nezpůsobilost investoři postřehli teprve před třemi týdny, přičemž jako první vyplynula skutečnost, že Trumpem vysoce vychvalovaná dohoda s Čínou je pouze jeho iluzí.

Následoval Trumpův televizní zkrat při debatě s demokraty Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem, unáhlené rozhodnutí stáhnout se ze Sýrie, rozchod s ministrem obrany Jimem Mattisem a hrozba rozpočtového provizoria v důsledku neochoty Kongresu podpořit Trumpův "budovatelský komplex" a schválit finance na zbytečnou pohraniční zeď, rekapituluje profesor. Doplňuje, že nyní chce prezident odvolat předsedu americké centrální banky, FEDu.

"Ó, a mimochodem jsme se dozvěděli, že Trump se podílel na hrubém bránění spravedlnosti, vytvářel nátlak na svého prozatímního ministra spravedlnosti ohledně Muellerova vyšetřování, jak se počet usvědčení, přiznání a vynucených rezignací hromadí," píše Krugman. V rámci hry na ďáblova obhájce pak pokládá otázku, zda Trumpův chaos nějak ovlivňuje ekonomiku či finanční trhy.

Trumpovy kroky nejsou důležité

Na první pohled to není zřejmé, připouští expert. Vysvětluje, že vyjma možné obchodní války zatím neměl žádný z Trumpových zuřivých výlevů přímý dopad na hospodářství a i případné rozpočtové provizorium by obecné výdaje omezilo jen skromně. Dokonce ani obchodní válka nemusí přinést velké škody, pokud bude zaměřená především na Čínu, která není klíčovým americkým obchodním partnerem, míní nositel Nobelovy ceny.

Skutečným ekonomickým rizikem byla možnost, že Trump rozpustí Severoamerickou dohodu o volném obchodu, jelikož američtí výrobci jsou hluboce provázaní s těmi kanadskými a mexickými a efekt by byl vysoce škodlivý, uvádí Krugman. Připomíná, že Trump ovšem uspokojila pouhá změna názvu dohody, díky čemuž zůstala její celkovou strukturu v zásadě stejná a momentálně není zřejmě ve velkém ohrožení.

"Proč tedy investoři zdánlivě opouštějí svůj postoj 'co bych se strachoval'?" táže se profesor. Odpovídá, že nejde ani tak o to, co Trump dělá, ale co by mohl v učinit v budoucnu, respektive v čem by mohl zůstat pasivní.

Ve skutečnosti činy amerického prezidenta pro ekonomiky mnoho neznamenají, konstatuje odborník. Poukazuje, že krátkodobé řízení ekonomiky připadá FEDu a Bílý dům zasahuje jen ve chvíli, kdy dojde k něčemu skutečně špatnému, jako například v letech 2008 a 2009, kdy představitelé Bushovy a Obamovy administrativy kompetentně a rozumně reagovali na finanční krizi.

Naneštěstí neexistuje důvod přepokládat, že by k podobně kompetentnímu zásahu v případě špatného vývoje došlo i nyní, varuje ekonom. Připomíná, jak trumpisté reagovali na propad akcií, který je stále běžným výkyvem - prezident, jež si přičítal k dobru, když trhy rostly, nyní zuří, plísní a útočí na ředitele FEDu, zatímco vládní představitelé bez jakýchkoliv důkazů nadále opakují, jakým vítězstvím byly loňské daňové škrty, a vydávají bizarní ujištění o zdraví amerických bank, o němž nikdo nepochybuje.

"Nyní si představte, jak by si administrativa v tomto složení vedla při skutečném ekonomickém propadu, bez ohledu na jeho zdroj," pokračuje odborník. Ptá se, zda by Trump hledal řešení, nebo spíše odmítal převzít zodpovědnost a pouze obviňoval jiné, zda by americký ministr financí a hlavní ekonomičtí poradci chladně analyzovali problém a formulovali protiakci, nebo pouze přitakávali šéfovi Bílého domu a popírali, že se cokoliv děje.     

Krugman má jasno v tom, že momentálně se neřítíme do žádné zřejmé krize, pouze zpomaluje růst, což se běžně stává. Dodává, že za této situace tvoří tým lidí, kteří mají situaci řešit, partička, která nedokáže uvažovat jasně.

Související

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Paul Krugman (ekonom) Ekonomická krize Ekonomika

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 5 hodinami

před 11 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

včera

Pavel: Rusko bude pořád představovat hrozbu. Nespokojí se jen s částí Ukrajiny

Podle prezidenta Petra Pavla bude Rusko nadále představovat hrozbu a nelze očekávat, že se uspokojí pouze s částí Ukrajiny. Ve svém rozhovoru pro rakouský list Die Presse zdůraznil, že Evropa vstupuje do delšího období konfrontace s Ruskem, avšak tato konfrontace nemusí nutně mít vojenský charakter.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy