Hrozí nová ekonomická krize? Nositel Nobelovy ceny má jasno

Před dvěma lety, v šoku ze zvolení Donalda Trumpa, finanční trhy nakrátko zpanikařily, ale rychle se zotavily, připomíná profesor z prestižní Princetonské univerzity Paul Krugman. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii v komentáři pro server New York Times soudí, že šlo o důsledek přesvědčení, že Trumpova emoční i intelektuální nezpůsobilost pro výkon prezidentské funkce nebude podstatná a nový prezident navzdory své populistické rétorice, kolísavosti a neznalosti bude vládnout plutokraticky, přičemž moudří v jeho okolí mu zabrání v hloupých akcích.

Nestálý vzpurný nevzdělanec

Investoři se domnívali, že zvítězili, protože Trump navzdory své rétorice nebude skutečným hybatelem politiky a navíc klesnou daně pro korporace a bohaté, míní Krugman. Dodává, že nyní si však lidé uvědomují, že nic takového nenastalo a v Oválné pracovně ve skutečnosti sedí nestálý vzpurný nevzdělanec, který činí bláznivé věci.

"Aby bylo jasno, voličům je už nějaký čas zřejmé, že vláda špatného muže je špatnou vládou," pokračuje ekonom. Jako důkaz zmiňuje historické zisky Demokratické strany v posledních volbách do Kongresu a tvrdí, že spokojení nejsou ani bohatí, kterým plynou z Trumpových opatření největší výhody, a podle posledních průzkumů se od prezidenta ostře odklánějí i milionáři, včetně těch z řad republikánů.

Trhy se až do nedávna ovšem chovaly jinak, poukazuje odborník. Konstatuje, že prezidentovu nezpůsobilost investoři postřehli teprve před třemi týdny, přičemž jako první vyplynula skutečnost, že Trumpem vysoce vychvalovaná dohoda s Čínou je pouze jeho iluzí.

Následoval Trumpův televizní zkrat při debatě s demokraty Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem, unáhlené rozhodnutí stáhnout se ze Sýrie, rozchod s ministrem obrany Jimem Mattisem a hrozba rozpočtového provizoria v důsledku neochoty Kongresu podpořit Trumpův "budovatelský komplex" a schválit finance na zbytečnou pohraniční zeď, rekapituluje profesor. Doplňuje, že nyní chce prezident odvolat předsedu americké centrální banky, FEDu.

"Ó, a mimochodem jsme se dozvěděli, že Trump se podílel na hrubém bránění spravedlnosti, vytvářel nátlak na svého prozatímního ministra spravedlnosti ohledně Muellerova vyšetřování, jak se počet usvědčení, přiznání a vynucených rezignací hromadí," píše Krugman. V rámci hry na ďáblova obhájce pak pokládá otázku, zda Trumpův chaos nějak ovlivňuje ekonomiku či finanční trhy.

Trumpovy kroky nejsou důležité

Na první pohled to není zřejmé, připouští expert. Vysvětluje, že vyjma možné obchodní války zatím neměl žádný z Trumpových zuřivých výlevů přímý dopad na hospodářství a i případné rozpočtové provizorium by obecné výdaje omezilo jen skromně. Dokonce ani obchodní válka nemusí přinést velké škody, pokud bude zaměřená především na Čínu, která není klíčovým americkým obchodním partnerem, míní nositel Nobelovy ceny.

Skutečným ekonomickým rizikem byla možnost, že Trump rozpustí Severoamerickou dohodu o volném obchodu, jelikož američtí výrobci jsou hluboce provázaní s těmi kanadskými a mexickými a efekt by byl vysoce škodlivý, uvádí Krugman. Připomíná, že Trump ovšem uspokojila pouhá změna názvu dohody, díky čemuž zůstala její celkovou strukturu v zásadě stejná a momentálně není zřejmě ve velkém ohrožení.

"Proč tedy investoři zdánlivě opouštějí svůj postoj 'co bych se strachoval'?" táže se profesor. Odpovídá, že nejde ani tak o to, co Trump dělá, ale co by mohl v učinit v budoucnu, respektive v čem by mohl zůstat pasivní.

Ve skutečnosti činy amerického prezidenta pro ekonomiky mnoho neznamenají, konstatuje odborník. Poukazuje, že krátkodobé řízení ekonomiky připadá FEDu a Bílý dům zasahuje jen ve chvíli, kdy dojde k něčemu skutečně špatnému, jako například v letech 2008 a 2009, kdy představitelé Bushovy a Obamovy administrativy kompetentně a rozumně reagovali na finanční krizi.

Naneštěstí neexistuje důvod přepokládat, že by k podobně kompetentnímu zásahu v případě špatného vývoje došlo i nyní, varuje ekonom. Připomíná, jak trumpisté reagovali na propad akcií, který je stále běžným výkyvem - prezident, jež si přičítal k dobru, když trhy rostly, nyní zuří, plísní a útočí na ředitele FEDu, zatímco vládní představitelé bez jakýchkoliv důkazů nadále opakují, jakým vítězstvím byly loňské daňové škrty, a vydávají bizarní ujištění o zdraví amerických bank, o němž nikdo nepochybuje.

"Nyní si představte, jak by si administrativa v tomto složení vedla při skutečném ekonomickém propadu, bez ohledu na jeho zdroj," pokračuje odborník. Ptá se, zda by Trump hledal řešení, nebo spíše odmítal převzít zodpovědnost a pouze obviňoval jiné, zda by americký ministr financí a hlavní ekonomičtí poradci chladně analyzovali problém a formulovali protiakci, nebo pouze přitakávali šéfovi Bílého domu a popírali, že se cokoliv děje.     

Krugman má jasno v tom, že momentálně se neřítíme do žádné zřejmé krize, pouze zpomaluje růst, což se běžně stává. Dodává, že za této situace tvoří tým lidí, kteří mají situaci řešit, partička, která nedokáže uvažovat jasně.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Paul Krugman (ekonom) Ekonomická krize Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy