Rozpočtová nouze americké vlády trvá už tři týdny a jediný den jí chybí do překonání rekordu z přelomu let 1995-1996, kdy byl kabinet prezidenta Billa Clintona bez peněz 21 dnů. Nynější krizi vyvolal spor o stavbu hraniční zdi či plotu na jihu USA za 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun), které Kongres částečně ovládaný opozičními demokraty odmítá prezidentu Donaldu Trumpovi dát.
Od 22. prosince je bez finančních prostředků zhruba čtvrtina vládních úřadů včetně resortů zahraničí, vnitra, vnitřní bezpečnosti a spravedlnosti, ale například i centrálního daňového úřadu (IRS), Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nebo obsluhy bezpečnostních systémů na letištích a na hranicích. Ministerstvo obchodu nevydává pravidelné analýzy stavu americké ekonomiky, což může mít podle televize ABC dopad na fungování centrální banky a její ostře sledovaná rozhodnutí.
Rodiny 800.000 státních zaměstnanců podle amerických médií začínají pociťovat potíže se splátkami hypoték a půjček. Víc než polovina z nich pracuje zadarmo ve státně důležitých profesích a nemá ze zákona právo práci zastavit. Nejpostiženější hledají prostřednictvím crowdfundingu finanční dary na internetu, jiní se poptávají po druhém zaměstnání nebo shánějí urgentní půjčky.
WHAT A DISGRACE: Air Traffic Controller Net Pay $0.00 Due to Trump's shutdown of the Government. #TrumpShutdown #ShutdownStories #shutdown pic.twitter.com/scoxpuk6to
— M O N E Y M A D E ? (@MONEYMADES) 11. ledna 2019
Dnes je v americkém státním sektoru výplatní den, ale připravené dvě miliardy dolarů se ke svým adresátům nedostanou. Stav finanční nouze, který ještě v prosinci mnozí v USA brali s humorem, dostává stále naléhavější podobu. Lidé doufají, že svou mzdu dostanou zpětně, jak tomu zatím bylo ve všech podobných případech v minulosti. Jde ale o nepsanou normu, žádný zákon to státu neukládá. Krize začíná mít i druhotný dopad, protože mnoho soukromníků plnících státní zakázky za své služby nedostalo zaplaceno a nemá peníze na platy svých zaměstnanců.
Jednání demokratických a republikánských politiků zatím nejenže řešení nepřinesla, ale spíš prohloubila rozpory kolem hraniční zdi podpořené z obou stran energickou a hlasitou argumentací. Vzájemné obviňování nebere konce a poutá zájem médií víc, než nesmělé snahy o kompromis.
Prezident opakovaně hrozí, že v případě pokračujícího patu vyhlásí v zemi stav nouze. Mohl by tak začít čerpat peníze na stavbu zdi bez souhlasu Kongresu z rozpočtu ministerstva obrany. Musel by ovšem nezvratně prokázat, že národní bezpečnost USA je ohrožena, což by podle většiny právníků zavdalo příčinu k četným a zřejmě vleklým soudním sporům.
Demokraté, kteří od loňského listopadu ovládají Sněmovnu reprezentantů, chtějí ještě tento týden v dolní kongresové komoře prosadit zákon, který by umožnil postupně tok financí pro vládní úřady obnovit. Navzdory informacím o rozporech v Trumpově táboře hodlá ze 199 republikánských poslanců zastoupených ve sněmovně iniciativu demokratů podpořit jen zhruba pětadvacet. V Senátu mají republikáni většinu.
I kdyby zákon o obnově financování vlády obě komory Kongresu schválily, Trump může uplatnit právo veta. Přehlasovat toto rozhodnutí mohou obě parlamentní komory jen dvoutřetinovou většinou.
Republikánská strana podle amerických médií za svým prezidentem pevně stojí, i když jeho popularita celostátně jen zřídka překračuje 40 procent. Mezi republikánskými straníky zato s postupem prezidenta souhlasí 90 procent lidí. Zatímco sporný projekt hraniční zdi se 54 procentům Američanů podle prosincového průzkumu nezamlouvá, mezi republikány má podporu 86 procent.
Většiny obyvatel USA se v praktickém životě problém zatím příliš netýká. Podle republikánského sociologa Franka Luntze Trump nakonec cestu z krize najde. "Dostal se do kouta? Neřekl bych. Je to Harry Houdini americké politiky," konstatoval Lutz s odkazem na kouzelnickou legendu z počátku minulého století proslavenou úniky z pout, řetězů a klecí. "V den prezidentských voleb se jeho popularita pohybovala kolem 38 procent, a přesto vyhrál," řekl sociolog AP.
Související
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , vláda USA
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák