Při americkém sčítání lidu se nepůjde přihlásit k občanství USA

Newyorský federální soud dnes zrušil rozhodnutí americké vlády o rozšíření formuláře pro sčítání obyvatelstva plánované na rok 2020. Z rozhodnutí ministra obchodu Wilbura Rosse měl formulář obsahovat dotaz, zda sčítaná osoba je státním občanem USA. Záměr vlády napadla žaloba podaná skupinou 18 amerických států a 15 měst. Soud jim dnes vyhověl, vláda se podle očekávání odvolá.

Sčítání všech osob žijících na území Spojených států, tedy i migrantů a osob bez práva pobytu, federální orgány USA provádějí každých deset let. Data se využívají k rozdělování federálních peněz, rozhraničení volebních obvodů a k případným úpravám politického zastoupení jednotlivých států v Kongresu USA. Otázka na státní občanství USA byla naposledy zařazena v roce 1950, nyní se má v dotazníku znovu objevit na žádost vlády prezidenta Donalda Trumpa.

Dotaz na občanství je v USA mnohými považován za citlivý zásah do osobnostních práv, stejně jako otázky na rasu nebo národnost. Kritici vládního rozhodnutí tvrdí, že miliony zejména hispánských přistěhovalců, kteří nejsou občany USA a nemají právo pobytu, se z tohoto důvodu sčítání obyvatelstva vyhnou. Získané údaje z tohoto důvodu budou nepřesné a početné americké menšiny dostanou z federálního rozpočtu méně peněz.

V USA podle statistik tvoří lidé bez práva pobytu necelých pět procent obyvatelstva. Téměř polovina z nich žije ve státech Kalifornie, Florida a Texas. Řada zákonů jejich práva respektuje, tito lidé mají například právo na vzdělání a sociální pojištění. I dělení volebních obvodů se z rozhodnutí nejvyššího soudu musí řídit skutečným počtem obyvatel, neboť zvolení zastupitelé vykonávají službu i pro osoby bez volebního práva a práva pobytu.

V USA se ozývají hlasy, že sčítání obyvatel je zbytečně nákladné: v roce 2010 podle časopisu The Washington Examiner stálo stát sečtení jedné domácnosti 92 dolarů (asi 2200 korun v dnešním kurzu). Místo sčítání by podle některých názorů mohla být použita data z matrik, daňová přiznání nebo informace ze systému sociálního pojištění.

Žaloba na rozšíření formuláře o otázku na občanství USA byla podána i ve státě Kalifornie. Očekává se, že vláda se proti dnešnímu rozhodnutí newyorského soudu odvolá a spor skončí u nejvyššího soudu.

Související

Více souvisejících

Sčítání lidu USA (Spojené státy americké) soudy

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 52 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy