Pád Trumpa se blíží? Kauza jeho důvěrníka Stonea může přinést zvrat

Kauza obviněného Rogera Stonea, bývalého důvěrníka Donalda Trumpa, zatím přináší nejzávažnější informace o možné tajné spolupráci Trumpových poradců s Ruskem během volební kampaně v roce 2016. Americká média ve svých analýzách dospívají k domněnce, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) už možná shromáždil důkazy mířící proti Trumpovým poradcům a nakonec i proti prezidentovi samému.

Šestašedesátiletý Stone, podle tisku protřelý politický šíbr se čtyřicetiletými zkušenostmi v oboru, má k prezidentovi mimořádně blízko, je údajně člověkem, který Trumpa přivedl k myšlence kandidovat.

Minulý pátek Stonea za dramatických okolností zadrželo ozbrojené komando v jeho floridském domě, a soud ho pak obvinil z maření vyšetřování, lhaní Kongresu a ovlivňování svědků.

Čtyřiadvacetistránkové obvinění hovoří o tom, že Trumpův volební štáb udržoval přes Stonea styky s investigativním serverem WikiLeaks, který od hackerů napojených na ruskou rozvědku GRU dostal soubor citlivých e-mailů ukradený ze serveru demokratů, jejichž kandidátka Hillary Clintonová se s Trumpem měla utkat o Bílý dům.

Stone měl podle vyšetřovatelů na pokyn "odpovědné" osoby z Trumpova štábu zjišťovat okolnosti zveřejnění ukradené pošty. Podle některých médií byl touto osobou tehdejší šéf volebního štábu Steve Bannon, který - jak uvádí obvinění - ovšem nejednal sám, ale byl tímto úkolem pověřen. Osobou, která měla právo Bannona úkolovat, byl Trump. Znamenalo by to, že to byl sám budoucí prezident, kdo koordinoval kampaň poškozující protikandidátku Clintonou pomocí dokumentů získaných nezákonně Moskvou.

Nový směr vyšetřování vedeného bývalým šéfem FBI Robertem Muellerem podle amerických expertů znamená, že pátrání po ruské stopě, které trvá už přes 20 měsíců, hned tak neskončí. "Je to nanejvýš složité, vyžádá si to spoustu času," řekla novinářům bývalá šéfka odboru národní bezpečnosti na ministerstvu spravedlnosti Mary McCordová. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů prý zvažují, zda není načase spustit impeachment, tedy ústavní žalobu na prezidenta.

Mueller zatím obvinil 35 lidí, z toho 25 Rusů a deset Američanů včetně šesti Trumpových poradců. Z analýzy soudních dokumentů vyplývá, že pátrání je zatím dvoukolejné. Rusové jsou obviněni přímo z pokusů ovlivnit volby v USA prostřednictvím manipulativní propagandy na sociálních sítích a z krádeže e-mailů Demokratické strany.

Američany ale Muellerův tým obviňuje většinou jen z lhaní vyšetřovatelům nebo Kongresu - právníka Michaela Cohena ze lží o Trumpově moskevském realitním projektu, bývalého šéfa volebního týmu Paula Manaforta ze zamlčení kontaktů s Rusy, jeho náměstka Ricka Gatese ze lží o Manafortových kontaktech, bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna ze zatajování styků s ruskou ambasádou a někdejšího poradce George Papadopoulose ze lhaní o poště ukradené demokratům.

Žádné důkazy o propojení těchto dvou linií zatím známy nejsou, upozornil list The Washington Post. Jakmile by se ale zjistilo, že důvodem lží jsou utajené předvolební kontakty s Ruskem, může Ameriku čekat politické zemětřesení.

Související

Paul Manafort

Trump omilostnil dalších 26 lidí, jsou mezi nimi i exporadci Manafort a Stone

Americký prezident Donald Trump ve středu omilostnil 26 dalších lidí a třem odsouzeným zmírnil tresty, informuje zpravodajský portál BBC. Mezi omilostněnými je také bývalý šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort, Trumpův exporadce Roger Stone nebo Charles Kushner, realitní magnát a otec prezidentova zetě.
Roger Stone

Exporadce radí Trumpovi. V případě volební porážky by vyhlásil stanné právo

Pokud volby prohraje, měl by zvážit stanné právo, tvrdí bývalý poradce Donalda Trumpa, Roger Stone. Během interview pro pravicovou stanici Infowars Stone mimo jiné prezidenta vyzval k vytvoření speciální jednotky federálních agentů k potlačení kriminality během voleb nebo k zatčení Marka Zuckerberga a manželů Clintonových.

Více souvisejících

Roger Stone Donald Trump FBI Robert Mueller (exšéf FBI) Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy