Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa bedlivě sleduje snahy Evropanů o vytvoření alternativního platebního systému, který by usnadnil obchodování s Íránem.
Bílý dům pohrozil tvrdými peněžitými tresty, pokud se Evropa pokusí obejít sankce, které Spojené státy uvalily na islámskou republiku. S odkazem na neveřejná vyjádření členů Trumpovy administrativy to dnes uvedla agentura AP. Toto téma podle ní vnáší silné napětí do transatlantických vztahů.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes uvedl, že Evropská unie je připravena vytvořit nezávislý kanál pro posílání peněz do Íránu, na nějž by se nevztahovaly americké sankce uvalené na Teherán. Dodal, že Německo na tomto plánu spolupracuje s Británií, Francií a dalšími partnery v EU. Podle Maase je nanejvýš důležité, aby Evropa posílila svou autonomii vytvořením Evropského měnového fondu a platebních kanálů nezávislých na mezinárodním systému bankovního styku SWIFT. "Toto byl vždy náš cíl a my ho splníme," řekl Maas.
EU se snaží udržet při životě jadernou dohodu s Íránem od chvíle, kdy ji Trump loni jednostranně vypověděl. Blok již také přijal opatření, která mají odradit evropské firmy od dodržování amerických sankcí bez formálního souhlasu Bruselu.
Čelný představitel americké administrativy pod podmínkou zachování anonymity agentuře AP řekl, že všichni lidé zodpovědní za obcházení sankcí budou dohnáni k zodpovědnosti. Podle agentury lze toto vyjádření vykládat jako neformální upozornění, že Spojené státy to s trestáním obcházení sankcí myslí vážně. "Existuje volba mezi tím, zda obchodovat s Íránem, nebo se Spojenými státy," řekl republikánský senátor Tom Cotton. "Doufám, že si naši evropští spojenci vyberou správně."
Spojené státy, Čína, Francie, Německo, Rusko a Británie podepsaly v roce 2015 s Íránem pakt, který odstranil ekonomické sankce výměnou za slib Teheránu, že zastaví svůj program vývoje jaderných zbraní. Prezident Trump však dohodu označil za "příšernou a jednostrannou", loni ji vypověděl a na Írán opět uvalil sankce. Teherán tvrdí, že žádné jaderné zbraně získat nehodlá, dohodou se dál řídí a zbylých pět států se ji snaží udržet v platnosti.
Podle neoficiálního poradce v Trumpově administrativně má prezident a jeho vláda z vytvoření evropského nezávislého platebního systému velké obavy. Dlouhodobě se obává zejména toho, že alternativní systém by se mohl ukázat natolik úspěšným, že se stane konkurencí pro systém SWIFT, který umožňuje mít přehled o mezinárodních transakcích. Obává se také, že další země se v budoucnu pokusí využít evropský systém při obcházení amerických sankcí. Ačkoliv Evropané naznačili, že alternativní platební systém bude využíván jen pro převody peněz k humanitárním účelům, Spojené státy jsou znepokojeny, že by ve skutečnosti mohl posloužit opět především k obcházení sankcí.
Trumpova administrativa se snaží kroku Evropanů předejít zintenzivněním kampaně proti Íránu, jejíž součástí je nedávné uvalení sankcí na další jednotlivce a organizace spojené s Teheránem a také spolupořádání blízkovýchodní konference v Polsku. Ta je plánována na příští měsíc a zaměřit se má na boj proti íránským hrozbám.
Související
Írán má zájem o jednání, tvrdí Trump. Dohodu s Teheránem ale odmítá
Íránský lídr Modžtaba Chameneí podle Trumpa možná vůbec nežije
Donald Trump , EU (Evropská unie) , Írán
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Modžtaba Chámeneí byl ruským letadlem převezen na operaci do Moskvy, píše blízkovýchodní tisk
před 2 hodinami
Ceny paliv jen tak neklesnou. Izrael neukončí nálety na Írán ještě několik týdnů
před 3 hodinami
Útok na ostrov Charg může pohřbít poslední naděje na zlevnění pohonných hmot
před 4 hodinami
Izraelská armáda zabila vysoké představitele Hamásu
před 5 hodinami
Hádka kvůli ropě: Okamura prosazuje nákupy z Ruska, Schillerová připustila zásah do cen pohonných hmot
před 6 hodinami
Írán má zájem o jednání, tvrdí Trump. Dohodu s Teheránem ale odmítá
před 8 hodinami
Izraelská armáda oznámila, že zahájila vlnu rozsáhlých úderů napříč západním Íránem
před 9 hodinami
Írán hrozí po Trumpově prohlášení další eskalací války
před 10 hodinami
Íránský lídr Modžtaba Chameneí podle Trumpa možná vůbec nežije
před 11 hodinami
Počasí příští týden: Mírně se ochladí, v noci bude nadále mrznout
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Cenu Český lev za nejlepší film dostal Karavan. Řešil se Moravec, zaznělo varování před slovenským scénářem
včera
Země vyšlou k Hormuzskému průlivu válečné lodě, prohlásil Trump. Je zavřený jen pro USA a Izrael, reaguje Írán
včera
EU se dohodla na prodloužení protiruských sankcí. S obavami vyhlíží čtvrteční jednání
včera
„Důkaz jeho výjimečnosti.“ Jak Írán prodává lidu fakt, že Modžtabu Chámeneího nikdo neviděl?
včera
Útok na Charg je zlomovým bodem války. Američané se jej mohou pokusit obsadit
včera
USA zasáhly korunní klenot Íránu. Podnikly masivní nálety na ostrov Charg
včera
Trump rozpoutal další diplomatickou roztržku. Zmírněním sankcí na ruskou ropu pobouřil Evropu i Kanadu
včera
Teherán označil Ukrajinu za „legitimní válečný cíl“ pro íránské síly
včera
Írán umožnil indickým lodím přeplout přes Hormuzský průliv
včera
Ukrajinu nepotřebujeme, USA vědí o dronech více než kdo jiný, jsme nejlepší na světě, prohlásil Trump
Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro stanici Fox News odmítl nabídku ukrajinské pomoci s protivzdušnou obranou na Blízkém východě. Podle jeho slov Spojené státy podporu Kyjeva v boji proti dronům nepotřebují. Trump zdůraznil, že USA vědí o dronech více než kdokoli jiný a disponují v tomto směru nejlepší technologií na světě.
Zdroj: Libor Novák