Kauza Lewinská otřásla Amerikou. Důkazem proti Clintonovi bylo dva roky staré sperma

Ač za jeho působení v úřadu prezidenta (1993 až 2001) Spojené státy prosperovaly a on sám bodoval i v zahraniční politice, vybaví si asi většina lidí Billa Clintona hlavně jako šéfa Bílého domu, který měl poměr se stážistkou Monikou Lewinskou. Kvůli aféře čelil Clinton jako druhý prezident USA procesu impeachmentu. Ústavní žalobu, stejně jako Andrew Johnson v roce 1868, ale nakonec ustál. Před 20 lety, 12. února 1999, americký Senát zprostil Clintona obvinění z křivé přísahy a maření průchodu spravedlnosti v aféře a tím odmítl Clintonovo odvolání z funkce.

Aféra vypukla v lednu 1998, kdy o sexuálním poměru Clintona s Lewinskou informovala média. Po celý rok poté kauza plnila přední stránky novin.

Clinton se kromě podpory manželky Hillary těšil i nebývalé podpoře veřejnosti, na dvě třetiny Američanů byly po dobu vyšetřování proti jeho sesazení, ačkoli už tehdy bylo zřejmé, že prezident v dané věci nemluvil vždy pravdu. K tomu, že lživě svědčil, se Clinton přiznal v lednu 2001 - v poslední den v úřadě.

Vyšetřovatelé v kauze Lewinská zkoumali prezidentovy kontakty se stážistkou do nejmenších detailů. Chtěli dokázat, že Clinton při výpovědi v lednu 1998 lhal, když tvrdil, že s Lewinskou neměl "sexuální poměr". Jako důkaz použili i její šaty, na nichž testy DNA prokázaly (dva roky po "aktu") prezidentovo sperma. Ještě před zveřejněním této skutečnosti ale Clinton v srpnu 1998 před porotou i v televizi přiznal, že měl se stážistkou "nepatřičný intimní kontakt".

Nezávislý vyšetřovatel Kenneth Starr, který už předtím šetřil jiné Clintonovy aféry, uvedl, že prezident měl Lewinskou nutit, aby o jejich vztahu lhala. Vyplynulo to údajně z telefonátů, jež si nahrávala Linda Trippová se svou tehdejší přítelkyní Lewinskou. Křivopřísežnictví v kauze Lewinská a maření spravedlnosti nakonec schválila Sněmovna reprezentantů jako dva články ústavní žaloby, kterou ale Senát před 20 lety zamítl. Clinton se tak ve funkci udržel.

"Co jsem provedl s Monikou Lewinskou, bylo nemorální, byla to hloupost. Hluboce jsem se za to styděl a nechtěl jsem, aby se to vědělo," vysvětlil své někdejší lhaní Clinton v pamětech, jež vyšly v červnu 2004. Aniž by v nich rozváděl podrobnosti, přiznal pouze, že "nevhodný vztah" začal v době stresu za krize kolem státního rozpočtu koncem roku 1995. Prezident byl nakonec potrestán jen symbolicky pětiletým zákazem právní praxe a pokutou 25.000 dolarů.

Pro Lewinskou byly následky skandálu neblahé. "Ocitla jsem se sama. Velmi sama, přede všemi sama. Opuštěná většinou klíčových postav té krize, které mě dobře a důvěrně znaly. Všichni se shodneme, že jsem udělala chyby. Ale plavat v moři samoty bylo děsivé," řekla. Loni prohlásila, že ve světle hnutí MeToo znovu uvažuje o okolnostech svého příběhu, ale "definitivní odpovědi" zatím nemá.

Související

Donald Trump

PŘEHLEDNĚ: Kdo podpořil americké kandidáty na prezidenta?

Kandidáti na prezidenta Spojených států, demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump, už obdrželi podporu od mnoha osobností. Zatímco současné viceprezidentce ohlašují podporu hlavně politici, exprezidentovi slíbil velké finanční injekce miliardář Elon Musk. 

Více souvisejících

Bill Clinton Monika Lewinská Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu

Češi si momentálně užívají vánoční pohodu, ale nejpozději po Novém roce vyrazí spousta z nich na hory. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí vydal dlouhodobý výhled počasí. Na velkou sněhovou nadílku to každopádně nevypadá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy