Trumpova noční můra? Šéf Bílého domu má nový problém, varuje právník

V uplynulém týdnu vyšlo najevo, že newyorská prokuratura si předvolala členy inauguračního výboru amerického prezidenta Donalda Trumpa, připomíná Elie Honig v komentáři pro server CNN. Bývalý americký státní žalobce vysvětluje, že cílem je získat důkazy o finančních elektronických podvodech, praní špinavých peněz, spiknutí a nelegálních finančních příspěvcích ze zahraničí.

Větší hrozba než Mueller

Za tímto účelem je třeba vyslechnout vedení firmy Trump Organization, vysvětluje právník. Konstatuje, že jde o mimořádně špatnou zprávu pro šéfa Bílého domu, jelikož aktivita newyorské prokuratury - jejímž byl Honig dlouhá léta pracovníkem - představuje v mnoha ohledech potenciálně větší hrozbu pro Trumpa než probíhající vyšetřování vedené zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem.   

Newyorská prokuratura je podobně kompetentní a respektovaná jako Rober Mueller, ale má důležité strukturální výhody, tvrdí bývalý prokurátor. Poukazuje, že Mueller je limitován specifickým zadáním a jeho vyšetřování se soustředí na koordinaci Trumpovy předvolební kampaně s Ruskem a záležitosti, které jsou se záležitostí přímo spojené, zatímco newyorská prokuratura žádná omezení nemá a může se nechat vést veškerými zajištěnými důkazy.  

"Mueller čelí politickému tlaku Trumpa a (amerického) ministerstva spravedlnosti, aby své vyšetřování zakončil," pokračuje Honig. Zdůrazňuje, že newyorská prokuratura proti tomu nemusí nikam spěchat a má tolik času, kolik jen potřebuje.   

Na newyorskou prokuraturu se rovněž nevztahují pravidla pro zvláštního vyšetřovatele, tudíž pro rozhodnutí o vznesení obvinění nepotřebuje souhlas amerického ministra spravedlnosti, zdůrazňuje právník. Domnívá se, že tento faktor vede k tomu, že Mueller musí svá zjištění filtrovat.

Na rozdíl od Muellera nejde newyorskou prokuraturu propustit či jí odebrat finance, uvádí Honig. Připouští, že prezident sice může odvolat konkrétního prokurátora, ale za ním čeká řada více než sto padesáti apolitických kariérních žalobců, kteří jsou připraveni pokračovat v práci svého předchůdce.   

Trumpovo ultimátům

Celkově vzato je tedy newyorská prokuratura mimořádně odolná a vytrvalá, zdůrazňuje bývalý žalobce. Za další důležitou zprávu označuje to, že lobbista Roger Stone vysílá rozporuplné signály ohledně toho, zda bude spolupracovat s vyšetřovatelem Muellerem.

Trump, který je zřejmě vyděšen možností, že by Stone spolupracoval, podezřele odmítl vyloučit, že lobbistovi udělí prezidentskou milost, připomíná Honig. Poukazuje, že příslušný soudce nyní zvažuje, zda na Stoneův případ neuvalí informační embargo, což by ale mohlo vést k pochybným předsoudním mediálním spekulacím podobně jako při aféře Watergate, sebevědomým příspěvkům na sociálních sítích a bizarním tiskovým konferencím.

"Trump sdělil (televizi) CBS News, že rozhodnutí o zveřejnění Meullerovy zprávy je na ministrovi spravedlnosti, aby si v zápětí protiřečil a konstatoval: 'Nevím. Záleží. Netuším, co se tam říká,'" píše Honig. Dodává, že toto prezident pronesl ve chvíli, kdy se představitel ministerstva spravedlnosti William Barr chystá předstoupit před senátní justiční výbor a čelit otázkám, zda a za jakých podmínek bude Muellerova zpráva představena Kongresu a veřejnosti.  

Ve svém projevu o stavu Unie Trump označil "absurdní zaujaté vyšetřování" za nepřítele ekonomického růstu, poukazuje právník. Soudí, že prezidentovo ultimátum - přestaňte mě vyšetřovat, nebo to poškodí ekonomiku - může rezonovat v jeho voličské základně, ale zajisté neodradí Muellera, newyorskou prokuraturu či demokraty ovládanou Sněmovnu reprezentantů.

"Pokud bude mír a zákony, pak nemůže být válka a vyšetřování," cituje Honig bizarní výrok Trumpa. Konstatuje, že zatímco mír a válka se skutečně vzájemně vylučují, zákony nemají s vyšetřováním prakticky nic společného.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Roger Stone Robert Mueller (exšéf FBI)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy