Spojené státy nepoleví ve vyšetřování vraždy Chášukdžího

Americká vláda bude pokračovat ve vyšetřování vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Během dnešní návštěvy Maďarska to prohlásil šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Jak dodal, Spojené státy se nebudou snažit "zakrýt tuto vraždu".

Naopak navýší své úsilí, aby lidé, kteří měli tento čin na svědomí, byli pohnáni k odpovědnosti. Chášukdží byl brutálně zabit loni v říjnu při návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu. Tělo se nenašlo a spekuluje se, že zabití nařídil saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.

Rijád původně Chášukdžího smrt popíral, pak ji přiznal a vysvětlil jako akci komanda, které překročilo své pravomoci. Turecko a další jsou přesvědčeni, že komando jednalo na příkaz z nejvyšších pater domu Saúdů. Americký Senát dal loni v říjnu prezidentovi Donaldovi Trumpovi 120 dní na to, aby označil viníky, kteří budou za vraždu potrestáni. Tato lhůta vypršela 8. února.

Americký list The New York Times minulý týden ve čtvrtek napsal, že korunní princ už rok před Chášukdžího smrtí jednomu ze svých poradců řekl, že pokud se novinář nevrátí do Saúdské Arábie a nepřestane s kritikou tamní vlády, použije na něj "kulku". Konverzaci zachytila americká tajná služba. Chášukdží žil rok před smrtí v USA a publikoval své příspěvky v deníku The Washington Post.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Džamál Chášakdží (novinář) Mike Pompeo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy