Sto milionů dolarů (asi 2,3 miliardy Kč) na léky a potraviny přislíbili dnes účastníci mezinárodní konference o humanitární pomoci Venezuele, kterou svolala venezuelská opozice do Washingtonu. Zatím ale není jasné, jak se západní humanitární pomoc do jihoamerické země dostane. Tamní prezident Nicolás Maduro ji totiž odmítá s tím, že jde o americkou intervenci a že v zemi žádná humanitární krize není.
Přesto ve středu venezuelský ministr zdravotnictví Carlos Alvarado oznámil, že Madurova vláda přijala 933 tun léků a zdravotnického materiálu z Kuby a Číny. "V této chvíli už je tady 64 kontejnerů s různými léky a zdravotnickým materiálem," řekl ministr ve státní televizi VTV. Ještě minulý týden přitom Maduro tvrdil, že Venezuelané humanitární pomoc nepotřebují, že nejsou žebráci a že vše, co potřebují, si můžou vyrobit sami.
Venezuela se s nedostatkem potravin a léků potýká už několik let, v zemi kolabuje hospodářství, za což je podle mnohých zodpovědná autoritářská Madurova vláda a její řízená socialistická politika.
Už na jaře 2016 přijal venezuelský parlament zákon o řešení humanitární krize. Maduro ho ale tehdy napadl u nejvyššího soudu s tím, že zákon "uzurpuje kompetence" vlády v zahraniční politice. Soud, do něhož Madurovi socialisté jmenovali své příznivce těsně před koncem funkčního období jimi ovládaného parlamentu, v červnu 2016 zákon o humanitární krizi označil za neústavní.
Minulý měsíc se ve Venezuele vyhrotila i ústavní krize, když parlament neuznal nový prezidentský mandát Madura kvůli neregulérním volbám a šéf parlamentu Juan Guaidó složil během protimadurovských demonstrací přísahu jako prozatímní prezident. Za dočasnou hlavu státu, jejímž cílem je uspořádat svobodné volby, uznala poté Guaidóa padesátka zemí, včetně USA i téměř celé EU.
Apelem na otevření humanitárního koridoru se opozice snaží také vyvinout tlak na armádu, která je ve Venezuele klíčová pro změnu režimu. Guaidó vyzval vojáky, aby pomohli zachránit venezuelský lid, podle něj hrozí bez humanitární pomoci smrt asi 300.000 lidí. Parlament také minulý měsíc schválil zákon o amnestii pro vojáky a státní úředníky, kteří pomohou obnovit demokracii.
Klíčový datem je nyní 23. únor, na kdy Guaidó svolal demonstrace pod heslem umožnit vstup humanitární pomoci do země. "Počítáme se všemi 23. února, nebojte se, uděláme, co bude nutné, humanitární pomoc do země dostaneme," zopakoval dnes Guaidó.
Dodávky léků a potravin z USA a dalších zemí jsou už několik dní soustředěny u hranic v kolumbijské Cúcutě, dalším místem bude příhraniční obec v brazilském státě Roraima. Ve středu oznámil nizozemský ministr zahraničí Stef Blok, že pro humanitární pomoc poskytne jeho země ostrov Curacao, který leží v Karibiku asi 65 kilometrů od pobřeží Venezuely.
Související
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
Venezuela , USA (Spojené státy americké) , Juan Guaidó , humanitární pomoc , Nicolas Maduro
Aktuálně se děje
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
včera
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
včera
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
včera
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
včera
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
včera
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
včera
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
včera
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
včera
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno včera
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
včera
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
včera
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
včera
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
včera
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
včera
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
29. června 2026 21:01
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
29. června 2026 19:44
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno 29. června 2026 19:15
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Způsob, jakým se vláda staví k účasti prezidenta na nadcházejícím summitu NATO v Turecku, je podle Petra Pavla v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu. Hlava státu zdůraznila, že soud uložil kabinetu nejen povinnost zřídit potřebnou akreditaci, ale také se zdržet jakéhokoli jednání, které by účast prezidenta a jeho doprovodu bránilo nebo ji ztěžovalo.
Zdroj: Libor Novák