Kostarika vyhostila ze země venezuelské diplomaty

Kostarika vyhostila ze země diplomatický personál zastupující vládu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Diplomatům dala dvouměsíční lhůtu na to, aby opustili zemi. Informovalo o tom v pátek kostarické ministerstvo zahraničí. Kostarika je jednou z více než 50 zemí, které v předchozích dnech uznaly dočasným prezidentem Venezuely šéfa parlamentu a opozičního lídra Juana Guaidóa.

Kostarický prezident Carlos Alvarado také oznámil, že už přijal pověřovací listiny Maríi Faríaové, kterou jako velvyslankyni jmenoval Guaidó. Venezuelský parlament v předchozích dnech schválil více než desítku velvyslanců opozice do různých zemí, které uznaly Guaidóa, mimo jiné také do Spojených států.

Kostarika uznala šéfa venezuelského parlamentu dočasným prezidentem už 23. ledna, kdy Guaidó během demonstrací složil přísahu jako prozatímní hlava země. Učinil tak poté, co parlament označil druhý mandát prezidenta Nicoláse Madura za nelegitimní, protože podle opozice, EU i mnoha amerických zemí, včetně USA, vzešel z neregulérních voleb. Madura ale stále uznávají hlavou země mimo jiné Rusko, Čína či Turecko.

Alvarado také zdůraznil, že Kostarika odmítá jakoukoli vojenskou intervenci. Tou vyhrožovaly v minulých dnech Spojené státy, pokud se Maduro nevzdá úřadu. Američtí činitelé se ale zatím soustředí zejména na odstřižení Madurovy vlády od zdrojů financí, vyzvaly země světa, aby jí zablokovaly účty, a také zavedly sankce na státní ropnou společnost PDVSA.

Před americkou vojenskou intervenci varují i mnozí experti, mimo jiné vzhledem k historické nevraživosti mnohých Latinoameričanů vůči USA kvůli jejich intervencím v několika zemích regionu v minulém století. Právě toho se také snaží využít Maduro, aby získal na svou stranu co nejvíce obyvatel své země. V řadě projevů před svými příznivci, které zveřejnuje na sociálních sítích, označuje Maduro USA za imperialistickou velmoc, která se snaží Venezuelanům sebrat jejich zemi.

Venezuelská opozice se snaží dostat na svou stranu armádu, jejíž podpora je klíčová pro změnu režimu a jejíž vedení zatím podle tvrzení ministra obrany stojí za Madurem. Už minulý měsíc parlament přijal zákon o amnestii pro ty, kteří pomohou opozici obnovit v zemi demokracii. Guaidó též vojáky vyzval, aby umožnili vstup humanitární pomoci a pomohli tak venezuelskému lidu, který trpí už několik let nedostatkem základních potravin a léků.

Související

Óscar Arias

Kostarický exprezident a nositel Nobelovy ceny za mír měl obtěžovat bývalou miss

Bývalý kostarický prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Óscar Arias čelí rozrůstající se sérii obvinění ze sexuálního obtěžování. S tím nejnovějším přišla někdejší miss této středoamerické země, kterou Arias podle ní před čtyřmi lety osahával a líbal, aniž by si to přála. Z podobně nepřípustného chování obvinilo Ariase již nejméně pět žen, uvedla dnes agentura AP. Exprezident tvrdí, že nikdy neměl s žádnou ženou fyzický kontakt proti její vůli a že vždy usiloval o rovnost pohlaví.

Více souvisejících

kostarika Venezuela

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy