Tajemná zpráva hýbe Amerikou. Trumpa čeká klíčový moment, tvrdí právník

Předním tématem, které tento týden hýbe médii ve Spojených státech, je napjatě očekávaná, hluboce tajemná zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, poukazuje bývalý americký státní žalobce Elie Honig. V komentáři pro server CNN pokládá klíčové otázky, zda se Mueller podělí o svá zjištění, co jeho zpráva vlastně obsahuje a kdo k ní bude mít přístup.

Mueller se blíží ke konci

Pozornost americké veřejnosti se stále více stáčí k Muellerově zprávě i v důsledku bojovné a vyhýbavé výpovědi dočasného amerického ministra spravedlnosti Matthewa Whitakera před americkým Kongresem, konstatuje právník. Zmiňuje ovšem Whitakerovo předchozí prohlášení, že vyšetřovatel Mueller se "blíží ke konci".

Brzy bude zřejmě potvrzen ve funkci William Barr, kterého americký prezident Donald Trump nominoval do pozice ministra spravedlnosti, připomíná Honig. Vysvětluje, že právě on by měl Muellerovu zprávu obdržet a rozhodnout, co se s ní stane.

Zaznělo také sebevědomé prohlášení bývalého Trumpova právníka Johna Dowda, podle kterého žádná zpráva zveřejněna nebude, uvádí bývalý žalobce. Soudí však, že Dowd se mýlí, jelikož vyšetřovatel Mueller svou zprávu brzy předloží.

"Pravidla pro zvláštního vyšetřovatele Muellera zavazují poskytnout ministru spravedlnosti důvěrnou zprávu vysvětlující obžalobu či rozhodnutí o odložení," zdůrazňuje právník. Podotýká, že ostatně i Whitaker Kongres ujistil, že pravidla pro zvláštního vyšetřovatele jsou bezezbytku plněna.

Velká otázka, která se nabízí, podle Honiga zní, co se stane s vyšetřovací zprávou, až ji od Muellera americký ministr spravedlnosti obdrží. Bývalý žalobce zmiňuje názor právní analytičky Joan Biskupicové, že historie nabízí dva různé modely, kterými by se Muellerova zpráva mohla řídit.

Prvním je případ z roku 1974, kdy zvláštní žalobce Leon Jaworski v aféře Watergate sepsal stručnou "cestovní mapu", čímž přenechal dokazování Kongresu a nepřednesl žádný právní závěr, připomíná Honig. Doplňuje, že druhým je pak rok 1998, kdy nezávislý vyšetřovatel Kenneth Starr předložil obsáhlou zprávu detailně popisující přečiny vyplývající z aféry prezidenta Billa Clintona s Monicou Lewinskou.       

Problémy Trumpa nekončí

"Ačkoliv předložení Meullerovy zprávy bude klíčovým momentem v Trumpově prezidentství, nepůjde o konec Trumpových právních potíží," očekává někdejší žalobce. Poukazuje, že předseda sněmovního výboru pro dohled nad tajnými službami, Adam Schiff a další demokraté začínají využívat své nově získané pravomoci a předvolávají si k výpovědi nejrůznější osoby, zatímco newyorská prokuratura zahájila a rozšiřuje prověřování firmy Trump Organization i členů prezidentova inauguračního výboru.

Trump ostatně v očekávání nadcházející bitvy moudře posiluje svůj právní tým, neuniklo Honigovi. Dodává, že další novinkou je také dlouho odkládaný verdikt federálního soudu, že někdejší vedoucí Trumpovy předvolební kampaně Paul Manafort záměrně lhal FBI, Muellerovi i velké porotě ve třech z pěti otázek.

To znamená, že Manafort odejde s tvrdým rozsudkem a zkušený právník očekává, že devětašedesátiletý Manaford, který byl již usvědčen, přiznal vinu v dodatečných obviněních a svým souběžným lhaním a spoluprací s vyšetřovateli pouze přilil olej do ohně, bude poslán za mříže, kde stráví většinu, případně celý zbytek svého života.

V širším smyslu jde o důkaz, že soud se přiklonil k Muellerovým žalobcům, kteří tvrdí, že Manafort záměrně lhal, aby zakryl své kontakty s Konstantinem Kilimnikem, politickým konzultantem napojeným na ruské tajné služby, vysvětluje Honig. Dodává, že Manafort mimo jiné Kilimnikovi poskytl během vrcholu americké prezidentské kampaně v roce 2016 výsledky interních volebních průzkumů, což se blíží k jádru aktivit, které Mueller vyšetřuje.           

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Robert Mueller (exšéf FBI) Paul Manafort

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy