Tajemná zpráva hýbe Amerikou. Trumpa čeká klíčový moment, tvrdí právník

Předním tématem, které tento týden hýbe médii ve Spojených státech, je napjatě očekávaná, hluboce tajemná zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, poukazuje bývalý americký státní žalobce Elie Honig. V komentáři pro server CNN pokládá klíčové otázky, zda se Mueller podělí o svá zjištění, co jeho zpráva vlastně obsahuje a kdo k ní bude mít přístup.

Mueller se blíží ke konci

Pozornost americké veřejnosti se stále více stáčí k Muellerově zprávě i v důsledku bojovné a vyhýbavé výpovědi dočasného amerického ministra spravedlnosti Matthewa Whitakera před americkým Kongresem, konstatuje právník. Zmiňuje ovšem Whitakerovo předchozí prohlášení, že vyšetřovatel Mueller se "blíží ke konci".

Brzy bude zřejmě potvrzen ve funkci William Barr, kterého americký prezident Donald Trump nominoval do pozice ministra spravedlnosti, připomíná Honig. Vysvětluje, že právě on by měl Muellerovu zprávu obdržet a rozhodnout, co se s ní stane.

Zaznělo také sebevědomé prohlášení bývalého Trumpova právníka Johna Dowda, podle kterého žádná zpráva zveřejněna nebude, uvádí bývalý žalobce. Soudí však, že Dowd se mýlí, jelikož vyšetřovatel Mueller svou zprávu brzy předloží.

"Pravidla pro zvláštního vyšetřovatele Muellera zavazují poskytnout ministru spravedlnosti důvěrnou zprávu vysvětlující obžalobu či rozhodnutí o odložení," zdůrazňuje právník. Podotýká, že ostatně i Whitaker Kongres ujistil, že pravidla pro zvláštního vyšetřovatele jsou bezezbytku plněna.

Velká otázka, která se nabízí, podle Honiga zní, co se stane s vyšetřovací zprávou, až ji od Muellera americký ministr spravedlnosti obdrží. Bývalý žalobce zmiňuje názor právní analytičky Joan Biskupicové, že historie nabízí dva různé modely, kterými by se Muellerova zpráva mohla řídit.

Prvním je případ z roku 1974, kdy zvláštní žalobce Leon Jaworski v aféře Watergate sepsal stručnou "cestovní mapu", čímž přenechal dokazování Kongresu a nepřednesl žádný právní závěr, připomíná Honig. Doplňuje, že druhým je pak rok 1998, kdy nezávislý vyšetřovatel Kenneth Starr předložil obsáhlou zprávu detailně popisující přečiny vyplývající z aféry prezidenta Billa Clintona s Monicou Lewinskou.       

Problémy Trumpa nekončí

"Ačkoliv předložení Meullerovy zprávy bude klíčovým momentem v Trumpově prezidentství, nepůjde o konec Trumpových právních potíží," očekává někdejší žalobce. Poukazuje, že předseda sněmovního výboru pro dohled nad tajnými službami, Adam Schiff a další demokraté začínají využívat své nově získané pravomoci a předvolávají si k výpovědi nejrůznější osoby, zatímco newyorská prokuratura zahájila a rozšiřuje prověřování firmy Trump Organization i členů prezidentova inauguračního výboru.

Trump ostatně v očekávání nadcházející bitvy moudře posiluje svůj právní tým, neuniklo Honigovi. Dodává, že další novinkou je také dlouho odkládaný verdikt federálního soudu, že někdejší vedoucí Trumpovy předvolební kampaně Paul Manafort záměrně lhal FBI, Muellerovi i velké porotě ve třech z pěti otázek.

To znamená, že Manafort odejde s tvrdým rozsudkem a zkušený právník očekává, že devětašedesátiletý Manaford, který byl již usvědčen, přiznal vinu v dodatečných obviněních a svým souběžným lhaním a spoluprací s vyšetřovateli pouze přilil olej do ohně, bude poslán za mříže, kde stráví většinu, případně celý zbytek svého života.

V širším smyslu jde o důkaz, že soud se přiklonil k Muellerovým žalobcům, kteří tvrdí, že Manafort záměrně lhal, aby zakryl své kontakty s Konstantinem Kilimnikem, politickým konzultantem napojeným na ruské tajné služby, vysvětluje Honig. Dodává, že Manafort mimo jiné Kilimnikovi poskytl během vrcholu americké prezidentské kampaně v roce 2016 výsledky interních volebních průzkumů, což se blíží k jádru aktivit, které Mueller vyšetřuje.           

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Robert Mueller (exšéf FBI) Paul Manafort

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy