Předním tématem, které tento týden hýbe médii ve Spojených státech, je napjatě očekávaná, hluboce tajemná zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, poukazuje bývalý americký státní žalobce Elie Honig. V komentáři pro server CNN pokládá klíčové otázky, zda se Mueller podělí o svá zjištění, co jeho zpráva vlastně obsahuje a kdo k ní bude mít přístup.
Mueller se blíží ke konci
Pozornost americké veřejnosti se stále více stáčí k Muellerově zprávě i v důsledku bojovné a vyhýbavé výpovědi dočasného amerického ministra spravedlnosti Matthewa Whitakera před americkým Kongresem, konstatuje právník. Zmiňuje ovšem Whitakerovo předchozí prohlášení, že vyšetřovatel Mueller se "blíží ke konci".
Brzy bude zřejmě potvrzen ve funkci William Barr, kterého americký prezident Donald Trump nominoval do pozice ministra spravedlnosti, připomíná Honig. Vysvětluje, že právě on by měl Muellerovu zprávu obdržet a rozhodnout, co se s ní stane.
Zaznělo také sebevědomé prohlášení bývalého Trumpova právníka Johna Dowda, podle kterého žádná zpráva zveřejněna nebude, uvádí bývalý žalobce. Soudí však, že Dowd se mýlí, jelikož vyšetřovatel Mueller svou zprávu brzy předloží.
"Pravidla pro zvláštního vyšetřovatele Muellera zavazují poskytnout ministru spravedlnosti důvěrnou zprávu vysvětlující obžalobu či rozhodnutí o odložení," zdůrazňuje právník. Podotýká, že ostatně i Whitaker Kongres ujistil, že pravidla pro zvláštního vyšetřovatele jsou bezezbytku plněna.
Velká otázka, která se nabízí, podle Honiga zní, co se stane s vyšetřovací zprávou, až ji od Muellera americký ministr spravedlnosti obdrží. Bývalý žalobce zmiňuje názor právní analytičky Joan Biskupicové, že historie nabízí dva různé modely, kterými by se Muellerova zpráva mohla řídit.
Prvním je případ z roku 1974, kdy zvláštní žalobce Leon Jaworski v aféře Watergate sepsal stručnou "cestovní mapu", čímž přenechal dokazování Kongresu a nepřednesl žádný právní závěr, připomíná Honig. Doplňuje, že druhým je pak rok 1998, kdy nezávislý vyšetřovatel Kenneth Starr předložil obsáhlou zprávu detailně popisující přečiny vyplývající z aféry prezidenta Billa Clintona s Monicou Lewinskou.
Problémy Trumpa nekončí
"Ačkoliv předložení Meullerovy zprávy bude klíčovým momentem v Trumpově prezidentství, nepůjde o konec Trumpových právních potíží," očekává někdejší žalobce. Poukazuje, že předseda sněmovního výboru pro dohled nad tajnými službami, Adam Schiff a další demokraté začínají využívat své nově získané pravomoci a předvolávají si k výpovědi nejrůznější osoby, zatímco newyorská prokuratura zahájila a rozšiřuje prověřování firmy Trump Organization i členů prezidentova inauguračního výboru.
Trump ostatně v očekávání nadcházející bitvy moudře posiluje svůj právní tým, neuniklo Honigovi. Dodává, že další novinkou je také dlouho odkládaný verdikt federálního soudu, že někdejší vedoucí Trumpovy předvolební kampaně Paul Manafort záměrně lhal FBI, Muellerovi i velké porotě ve třech z pěti otázek.
To znamená, že Manafort odejde s tvrdým rozsudkem a zkušený právník očekává, že devětašedesátiletý Manaford, který byl již usvědčen, přiznal vinu v dodatečných obviněních a svým souběžným lhaním a spoluprací s vyšetřovateli pouze přilil olej do ohně, bude poslán za mříže, kde stráví většinu, případně celý zbytek svého života.
V širším smyslu jde o důkaz, že soud se přiklonil k Muellerovým žalobcům, kteří tvrdí, že Manafort záměrně lhal, aby zakryl své kontakty s Konstantinem Kilimnikem, politickým konzultantem napojeným na ruské tajné služby, vysvětluje Honig. Dodává, že Manafort mimo jiné Kilimnikovi poskytl během vrcholu americké prezidentské kampaně v roce 2016 výsledky interních volebních průzkumů, což se blíží k jádru aktivit, které Mueller vyšetřuje.
Související

Americký Senát podpořil zneplatnění zákona, který zemi umožnil válčit v Iráku

Trumpem už se zřejmě porota nebude tento týden zabývat, tvrdí média
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Robert Mueller (exšéf FBI) , Paul Manafort
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci
Aktualizováno včera

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy
včera

Biden oznámil vznik fondu na podporu světové demokracie
Aktualizováno včera

Papež bude minimálně několik dní v nemocnici. Vatikán prozradil diagnózu
včera

V Belgii obvinili sedm lidí v souvislosti s terorismem
Aktualizováno včera

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně
včera

Americký Senát podpořil zneplatnění zákona, který zemi umožnil válčit v Iráku
včera

V Polsku padl nejtvrdší trest od zrušení poprav. Za vraždu dcery
včera

V Sýrii prudce rostou ceny, Asad vyměnil několik ministrů
Aktualizováno včera

Trumpem už se zřejmě porota nebude tento týden zabývat, tvrdí média
včera

Krymem podle ukrajinského deníku otřásl výbuch
Aktualizováno včera

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané
Aktualizováno včera

"Nebudeme ustupovat." Tchajwanská prezidentka před odletem do USA řekla, že nepodlehne tlaku
Aktualizováno včera

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedla v Jeseníku. Souvisí to s dopravou
Aktualizováno včera

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců
Aktualizováno včera

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra
Aktualizováno včera

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš
Aktualizováno včera

Česko projeví zájem o půjčku od Evropské komise, o výši se rozhodne později
včera

Ukrajinská protiofenziva má začít v dubnu nebo květnu
včera
Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2
Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.
Zdroj: ČTK