Tajemná zpráva hýbe Amerikou. Trumpa čeká klíčový moment, tvrdí právník

Předním tématem, které tento týden hýbe médii ve Spojených státech, je napjatě očekávaná, hluboce tajemná zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, poukazuje bývalý americký státní žalobce Elie Honig. V komentáři pro server CNN pokládá klíčové otázky, zda se Mueller podělí o svá zjištění, co jeho zpráva vlastně obsahuje a kdo k ní bude mít přístup.

Mueller se blíží ke konci

Pozornost americké veřejnosti se stále více stáčí k Muellerově zprávě i v důsledku bojovné a vyhýbavé výpovědi dočasného amerického ministra spravedlnosti Matthewa Whitakera před americkým Kongresem, konstatuje právník. Zmiňuje ovšem Whitakerovo předchozí prohlášení, že vyšetřovatel Mueller se "blíží ke konci".

Brzy bude zřejmě potvrzen ve funkci William Barr, kterého americký prezident Donald Trump nominoval do pozice ministra spravedlnosti, připomíná Honig. Vysvětluje, že právě on by měl Muellerovu zprávu obdržet a rozhodnout, co se s ní stane.

Zaznělo také sebevědomé prohlášení bývalého Trumpova právníka Johna Dowda, podle kterého žádná zpráva zveřejněna nebude, uvádí bývalý žalobce. Soudí však, že Dowd se mýlí, jelikož vyšetřovatel Mueller svou zprávu brzy předloží.

"Pravidla pro zvláštního vyšetřovatele Muellera zavazují poskytnout ministru spravedlnosti důvěrnou zprávu vysvětlující obžalobu či rozhodnutí o odložení," zdůrazňuje právník. Podotýká, že ostatně i Whitaker Kongres ujistil, že pravidla pro zvláštního vyšetřovatele jsou bezezbytku plněna.

Velká otázka, která se nabízí, podle Honiga zní, co se stane s vyšetřovací zprávou, až ji od Muellera americký ministr spravedlnosti obdrží. Bývalý žalobce zmiňuje názor právní analytičky Joan Biskupicové, že historie nabízí dva různé modely, kterými by se Muellerova zpráva mohla řídit.

Prvním je případ z roku 1974, kdy zvláštní žalobce Leon Jaworski v aféře Watergate sepsal stručnou "cestovní mapu", čímž přenechal dokazování Kongresu a nepřednesl žádný právní závěr, připomíná Honig. Doplňuje, že druhým je pak rok 1998, kdy nezávislý vyšetřovatel Kenneth Starr předložil obsáhlou zprávu detailně popisující přečiny vyplývající z aféry prezidenta Billa Clintona s Monicou Lewinskou.       

Problémy Trumpa nekončí

"Ačkoliv předložení Meullerovy zprávy bude klíčovým momentem v Trumpově prezidentství, nepůjde o konec Trumpových právních potíží," očekává někdejší žalobce. Poukazuje, že předseda sněmovního výboru pro dohled nad tajnými službami, Adam Schiff a další demokraté začínají využívat své nově získané pravomoci a předvolávají si k výpovědi nejrůznější osoby, zatímco newyorská prokuratura zahájila a rozšiřuje prověřování firmy Trump Organization i členů prezidentova inauguračního výboru.

Trump ostatně v očekávání nadcházející bitvy moudře posiluje svůj právní tým, neuniklo Honigovi. Dodává, že další novinkou je také dlouho odkládaný verdikt federálního soudu, že někdejší vedoucí Trumpovy předvolební kampaně Paul Manafort záměrně lhal FBI, Muellerovi i velké porotě ve třech z pěti otázek.

To znamená, že Manafort odejde s tvrdým rozsudkem a zkušený právník očekává, že devětašedesátiletý Manaford, který byl již usvědčen, přiznal vinu v dodatečných obviněních a svým souběžným lhaním a spoluprací s vyšetřovateli pouze přilil olej do ohně, bude poslán za mříže, kde stráví většinu, případně celý zbytek svého života.

V širším smyslu jde o důkaz, že soud se přiklonil k Muellerovým žalobcům, kteří tvrdí, že Manafort záměrně lhal, aby zakryl své kontakty s Konstantinem Kilimnikem, politickým konzultantem napojeným na ruské tajné služby, vysvětluje Honig. Dodává, že Manafort mimo jiné Kilimnikovi poskytl během vrcholu americké prezidentské kampaně v roce 2016 výsledky interních volebních průzkumů, což se blíží k jádru aktivit, které Mueller vyšetřuje.           

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Robert Mueller (exšéf FBI) Paul Manafort

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 23 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy