Uplynul již měsíc od chvíle, kdy Trumpova administrativa nevyslyšela svou zákonnou povinnost podat senátu zprávu o podílu saúdskoarabského korunního prince Mohameda bin Salmána na vraždě novináře Džamála Chášukdžího, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v té souvislosti naznačuje, že zákon přijatý napříč americkým politickým spektrem by mohl přimět Rijád vyvodit z Chášukdžího kauzy důsledky.
Trump kryje saúdského prince
Místo toho, aby se Trumpův kabinet držel zákona, vyslal v pondělí několik níže postavených představitelů ministerstev zahraničí a financí, aby v senátním výboru pro zahraniční záležitosti o Chášukdžího kauze mlžili, kritizuje prestižní server. Připomíná, že ti neposkytli žádné nové informace o případu a neřekli, zda Bílý dům zveřejní své poznatky o roli saúdského korunního prince.
Tomu odpovídala i ostrá reakce senátorů, přičemž i republikán Lindsey Graham označil jednání za "zbytečné", konstatuje editorial. Nespokojenost amerických politiků napříč spektrem považuje za oprávněnou, protože prezident Donald Trump ve své snaze krýt Mohameda bin Salmána, který podle CIA vraždu Chášukdžího nařídil, znemožňuje Kongresu jednat na základě tzv. Magnitského zákona, který požaduje reakci Spojených států v případě závažného porušování lidských práv.
Magnitského zákon umožňuje americkým zákonodárcům vyžádat si v konkrétních případech informace od prezidenta, čehož loni využili republikánský senátor Bob Corker a jeho demokratický kolega Robert Menendez, když požádali o materiály o podílu saúdského korunního prince na novinářově vraždě, shrnuje Washington Post.
"Pohled senátu je již jasný: (Loni) v prosinci jednohlasně schválil rezoluci, která odpovědnost připisuje korunnímu princovi," připomíná renomovaný deník. Otázka podle něj zní, zda bude senát jednat, využije svých zákonných pravomocí a zabrání, aby Mohamed bin Salmán unikl zodpovědnosti za odpornou vraždu a rozřezání těla novináře, který žil v americké Virginii a přispíval do listu Washington Post.
Nejde jen o Chášukdžího
Nejde jen o spravedlnost pro Chášukdžího, zdůrazňuje vlivný server. Deklaruje, že zločin je součástí vzorce bezohledného a ničivého chování saúdskoarabského korunního prince, které zahrnuje bombardování civilistů v Jemenu nebo věznění a mučení četných saúdskoarabských ženských aktivistek i amerického občana.
V americkém Kongresu se připravuje několik zákonů, které mají reagovat na válku v Jemenu i Chášukdžího případ, přičemž zřejmě nejúčinnějším z nich je legislativa zaštítěná Robertem Menendezem, Lindseym Grahemem a dalšími pěti senátory, míní Washington Post. Vysvětluje, že zákon by automaticky uvalil sankce na veškeré saúdskoarabské představitele a členy královské rodiny, kteří nesou odpovědnost na smrti Chášukdžíhio či se podíleli na akcích, které k ní přispěly, a z této definice by se Mohamed bin Salmán jen těžko vykroutil.
Příslušný zákon má také řešit válku v Jemenu, poukazuje prestižní deník. Dodává, že legislativa by zakázala prodej amerických zbraní Rijádu či doplňování paliva za letu saúdskoarabským letounům a uvalila sankce na ty, kdo brání dodávkám humanitární pomoci do válkou zničené země.
"Zdá se, že akce Kongresu proti Saúdské Arábii má širokou politickou podporu," uvádí editorial. Zmiňuje názor senátora Menendeze, že jeho zákon by mohl získat souhlas senátního výboru pro zahraniční záležitosti, pokud o něm jeho nový předseda, republikán James E. Risch, nechá hlasovat.
Risch přitom ve středu sám vyjádřil znepokojení ohledně porušování lidských práv v Saúdské Arábii, s tím, že Spojené státy nemohou odvracet zrak, připomíná americký deník. Senátora tedy nabádá, aby rychle předložil časový harmonogram ohledně zákona, který má Rijád dohnat k zodpovědnosti.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
USA (Spojené státy americké) , Saúdská Arábie , Džamál Chášakdží (novinář) , Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák