Trumpův boj s novináři? Ve skutečnosti jim podlézá

Konflikty s novináři doprovázejí prezidentský mandát Donalda Trumpa stejně věrně jako jeho proslulá přehazovačka. Hlubší pohled do problematiky však nabízí jiný obraz. Trump je totiž v nejintenzivnějším kontaktu s novináři ze všech prezidentů od dob Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Vzácné prezidentské rozhovory založené na dlouhodobém úsilí a příslibech jen pro úzkou vrstvu vybraných novinářů? Běžná praxe posledních desetiletí v Bílém době. Ovšem v případě prezidenta Trumpa je realita zcela odlišná. Bývalý byznysmen je v pravidelném kontaktu s novináři a sám je zve jak na oficiální akce, tak především na neformální rozhovory.

Nejde jen o jeho důvěrné spojenectví s Seanem Hannitym z Fox News, které předcházelo úspěšné volební kampani Donalda Trumpa. Hannity je někdy považován za stínového člena Trumpovy administrativy. Proslavil se také jako šiřitel fake news (falešných zpráv) například o rodišti bývalého prezidenta Baracka Obamy, s nimiž pokračoval i po jejich jednoznačném vyvrácení. Vzájemné poplácávání po zádech mezi Hannitym a Trumpem je logické, americký prezident dobře ví, že konzervativní diváci televize jsou jeho voličskou základnou.

Trump však má nadstandartní kontakty i s publicisty z prestižních New York Times nebo Washington Post. Reportéři uvedených deníků sami tvrdí, že z Trumpovy kanceláře chodí pravidelné pozvánky na neformální setkání a sám prezident je oslovuje například mimo záznam v televizních studií kabelových televizí.

Přestože Trump nepatří mezi časté účastníku společenských událostí ve Washingtonu, o drbech, které na nich vznikají, má dobrý přehled, o čemž svědčí jeho Twitterový účet.

Vodopády příspěvku na sociálních sítí pomáhají vysvětlit dvojí metr Donalda Trumpa k novinářům. Na jedné straně je schopný intenzivně kritizovat nezávislost médií a schopnosti novinářů, na druhé straně za nimá sám „dochází“? Situaci je možné vysvětlit také z psychologického hlediska. To, co je obsahem Trumpovy záplavy twitů, je zároveň cílem kontaktů s novináři. Sebechvála samotného Trumpa. Jeho ego neustále vyžaduje pochvaly a sebepotvrzení o své genialitě, což je však zároveň potřeba patřičně vykřičet do světa. A to bez sdělovacích prostředků nejde.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Sean Hannity (moderátor) FOX NEWS The Washington Post fake news

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy