Záhadná Muellerova zpráva: V USA se chystají převratné věci, tvrdí expertka

Pokud si nový americký ministr spravedlnosti William Barr myslel, že dokáže v Kongresu ustát slyšení oficiálně svolané kvůli rozpočtu jeho resortu na rok 2020, aniž by před kongresmany pohovořil o "velkém slonu v místnosti" - zprávě zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera - velmi se zmýlil. Tvrdí to alespoň právnička a právní analytička Caroline Polisiová v komentáři pro server CNN.

Redigované zpráva do týdne

Barr místo toho čelil mnoha tvrdým otázkám týkajících se jeho nakládání s Muellerovou zprávou, nehledě na kritiku, která se snesla na jeho resort za přístup ke snaze Trumpovy administrativy zrušit zdravotnickou reformu bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, připomíná odbornice. Přiznává, že ministr zůstal v zásadě klidný, ale pod palbou otázek odhalil některé nové informace o záhadě obklopující jeho záměry s Muellerovou zprávou.

Barr předně jasně prohlásil, že nadále plánuje do týdne zveřejnit redigovanou zprávu, poukazuje Polisiová. Dodává, že redakce nebude mít pouze podobu začerněných údajů, které spadají do jedné ze čtyř utajovaných kategorií, o kterých ministr dříve hovořil, ale každý takový zásah bude vysvětlen v samostatném přiloženém dokumentu.

"To (snad) minimalizuje spor mezi členy Kongresu ohledně redakcí, přinejmenším to poskytne Kongresu detailnější plán toho, jaké redigované informace můžou chtít zpochybnit," věří právnička. Vyzdvihuje také Barrovo ujištění, že redigovaná zpráva bude představena veřejnosti, nikoliv pouze Kongresu.

Veřejnosti má být navíc představena co největší část Muellerovy zprávy, konstatuje Polisiová. Poukazuje, že Barr na druhou stranu nehodlá usilovat o soudní povolení k zveřejnění závěrů velké poroty, které jsou utajovány na základě zákona krom příslušných výjimek, jak v posledních dnech požadují někteří zástupci Demokratické strany.

Naopak, po prvotním zveřejnění zprávy Barr hodlá spolupracovat s předsedy justičních výborů obou komor Kongresu a koordinovat odpověď na případné reakce, které zpráva vyvolá, uvádí expertka.

Republikáni přecházejí do protiútoku

Barr zároveň trvá na svém ve sporu, co mu ukládá zákon o zvláštním vyšetřování, podotýká Polisiová. Připomíná, že na otázku, co jej vede k rozhodnutí neposkytnout informace tykající se soukromí a reputace osob, které nebyly v rámci Muellerova vyšetřování obviněny, ministr odpověděl, že pravidla pro zvláštní vyšetřování šéfa resortu spravedlnosti nikterak nezavazují ke zveřejnění jakýchkoliv informací, a tak se ministerstvo bude držet své dlouhodobé politiky a praxe neposkytovat žádné potenciálně poškozující informace o osobách, vůči nimž nebylo vzneseno obvinění.

V tomto se Barr odvolal na přístup bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho ke kauze úniku emailů Hillary Clintonové, který byl podle něj zcela chybný, konstatuje právnička.

Z Barrovy výpovědi rovněž vyplývá, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller odmítl posoudit čtyřstránkový výtah své zprávy připravený a zveřejněný ministerstvem spravedlnosti, nastiňuje odbornice. Podotýká, že podle Barra sice Mueller, ale ani Bílý dům do tvorby výtahu nezasahovali, avšak zvláštní vyšetřovatel dostal možnost vyjádřit se k jeho podobě, kterou nevyužil.          

Skutečnost, že zatím zveřejnil pouze výtah závěrů Muellerovy zprávy, Barr hájil tím, že závěry vyšetřování mají jen dva jasné póly - zločin se stal, nebo nestal, připomíná Polisiová. Odkazuje na ministrovo tvrzení, že při tvorbě výtahu se údajně co nejvíce držel Muellerova jazyka - použil 101 vyšetřovatelových slov -, ale dokument nepředstavuje celkovou sumarizaci zprávy.

"Možná nejpodstatnějším zjištěním je potvrzení (z úst) ministra spravedlnosti, že generální inspektor Michael Horowitz prověřuje sledovací taktiku použitou FBI a ministerstvem spravedlnosti v létě 2016," píše právní analytička s tím, že příslušná zpráva by měla být hotová v květnu nebo červnu. Vysvětluje, že Trump a jeho republikáni tedy prosadili vyšetřování toho, proč a jak se do hledáčku vyšetřovatelů dostala předvolební kampaň současného amerického prezidenta.   

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Robert Mueller (exšéf FBI) Donald Trump William Barr

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy